Americký hypoteční trh minulý týden podrazil nohy domácímu kapitálovému trhu. Každého jistě napadlo, jestli nejde o nějaký reality_makler_hypoteka.gifmasovější jev, který by mohl dorazit i do Evropy, případně do Česka, jehož hypoteční trh zažívá právě obrovský boom.

Zatím se to nezdá pravděpodobné. Důvodem paniky v USA jsou informace o zvyšujícím se procentu Američanů, kteří nejsou schopni splácet své úvěry zajištěné nemovitostmi, většinou kvůli rostoucím úrokům.

Některé americké hypoteční banky se dostávají do finančních problémů. Jejich akcionáři narychlo prodávají své podíly, a tím je posílají ke dnu. Ceny nemovitostí v USA už nějakou dobu klesají, a teď to bude pokračovat, protože se na trhu objevují zabavené zástavy. V USA se hypotéky nepoužívají jen na koupi nemovitosti, ale z velké části jako neúčelové hotovostní úvěry zajištěné nemovitostí. Proto vznikly obavy, že neschopnost splácet tyto úvěry omezí spotřebu a zbrzdí celou americkou ekonomiku.

Tak rozsáhlé dopady by krize hypotečního trhu na českou ekonomiku zatím mít nemohla, i kdyby k ní došlo. Hypoteční trh v posledních letech roste o 30 až 40 procent ročně, ale zadluženost ještě nedosahuje takových rozměrů jako ve vyspělých státech. Úvěry na nemovitosti dosahují zhruba 75 procent zadluženosti obyvatelstva u bank. Zatímco ve Spojených státech má úvěr zajištěný nemovitostí přibližně 90 procent všech vlastníků, v České republice je to podle odhadu odborníků sotva 18 procent. Jen malé procento z toho tvoří takzvané americké hypotéky, tedy spotřebitelské úvěry jištěné nemovitostmi. Jejich vliv na úroveň české domácí spotřeby je tedy zatím minimální.

Podle analytičky Markéty Šichtařové z NextFinance žádná krize hypotečního trhu reálně nehrozí v nejbližších sedmi letech, tedy rozhodně ne do přepokládaného přechodu na euro. Úrokové sazby zatím zůstanou podle analytičky relativně nízké. Ostatně v Evropě zaznamenala problémy s hypotečním trhem jen Velká Británie, ale ta už přistoupila k regulačním opatřením a podle analytičky krizi pravděpodobně ustojí.

V Česku sice roste počet klasifikovaných hypotečních úvěrů, zatím však nedosahuje takové úrovně, aby to nějak znepokojilo bankovní sektor. Na náš dotaz uvedly banky podíl problémových hypoték v rozmezí od 0,8 do 5 procent jejich portfolia.

Snad by si však přesto bankéři v Česku mohli vzít z americké krize nějaké poučení, a sice aby nevnucovali každému hypotéku na počkání. Jak se zdá, právě půjčování nízkopříjmovým skupinám obyvatel láme teď jejich americkým kolegům vaz.

Světlana Rysková

Související