Po dlouhém období růstu zřejmě dochází světovým akciím dech. Včera se přes burzy prohnala další vlna výprodejů, která odstartovala už v pátek v USA a převalila se přes Čínu do Evropy. Ušetřena nebyla ani pražská burza, kde ztrácely všechny akcie kromě Philip Morrisu a Unipetrolu. Celá burza pak přišla o 0,6 procenta.

Problém: Rizikové investice

Může za to hlavně nervozita ve Spojených státech. Wall Street totiž zažil vůbec nejhorší týden od výrazného propadu cen akcií letos v únoru.

Dolů táhla americké burzy především prohlubující se krize hypotečního trhu. Jedna z největších investičních bank Bear Stearns musela pomoci jednomu ze svých fondů, který se zaměřuje na rizikovější hypotéky.

Ty ztrácejí na hodnotě a věřitelé začali zabavovat aktiva, kterými fond ručí za půjčky na nákup hypoték. Investiční banka musela zakročit, aby zabránila jeho krachu. Převzala tak půjčky v celkové hodnotě 3,2 miliardy dolarů (asi 70 miliard korun).

Investoři se však obávají, že by se potíže Bear Stearns mohly rozšířit. To by ztlumilo aktivitu na poli akvizic, která hnala akcie do rekordních výšin.

Akcie Bear Stearns tak po pátečním propadu o 1,4 procenta pokračovaly v poklesu i včera. Do večera ztratily další necelá dvě procenta a táhly dolů celý finanční sektor.

"Ukazuje to, že trh s hypotékami pro méně bonitní klienty není žádný nevinný dvoreček, tohle je vážná věc a mohlo by to hodně lidem pocuchat peří," řekl agentuře Reuters Gary Shilling, prezident A. Gary Shilling & Co. "Jede v tom hodně lidí, všichni se do toho vrhli, protože to byl velmi výnosný trh," dodal Shilling. Americký deník Wall Street Journal označil celý problém s hypotékami za vrchol ledovce, protože není jasné, kolik různých fondů do těchto hypoték investovalo.

Hedgeové fondy, které se do těchto rizikovějších investic "hrnou", totiž nepodléhají téměř žádné regulaci, a tak se vlastně neví, kdo všechno se angažuje v hypotékách pro klienty s omezenou schopností splácet.

Ale nejde jen o hypotéky. Fondy, které hledají vysoké výnosy, si zvykly investovat do aktiv, jako jsou exotické akcie nebo třeba zalesněná půda. Tyto investice vynášejí sice více, zbavit se jich však trvá dlouho. Když se pak ceny těchto aktiv začnou propadat, dostanou se i fondy do vážných problémů.

Vyhlídky pro Česko dobré

Investory vyhánějí z akcií i dluhopisy. Jejich výnosy v USA jsou na historickém maximu a ceny klesají. Může za to americká centrální banka Fed, která se nemá ke snižování úroků - naopak naznačila, že by je z hodnoty 5,25 procenta mohla i zvýšit.

I kvůli nervozitě v USA se už od minulého týdne nedaří dosavadnímu evropskému rekordmanovi - německému indexu DAX - který sestoupil ze svých středečních historických maxim již o tři procenta.

Ještě hůře jsou na tom čínské akcie, které za stejné období ztratily osm procent. Místní vláda chce totiž zvyšováním úroků ochladit až dosud prudce rostoucí akciový trh i celou ekonomiku. Na burzu hodlá navíc uvést akcie velkých státních firem, jako jsou China Mobil nebo PetroChina, a tím zvýšit počet akcií v oběhu, což bude pro trh nepříznivé.

Pokles by v dalších dnech měl podle odborníků čekat i burzu v Praze. Ale jen mírný - pak se situace otočí. "ČEZ bude dál pokračovat ve výkupu svých akciích, což podpoří růst jejich cen. Velký potenciál má díky začlenění turecké akvizice i Zentiva," myslí si Bohumil Pavlica z BH Securities. Podle něj se situace v zahraničí projeví v Česku jen mírně.

Vývoj vybraných akciových indexů za poslední týden