Nic vám titulek neříká? Seznamte se – máte totiž tu čest poznat nejdéle vysílající americkou analogii seriálů vydávanou každý týden v hlavním vysílacím čase již od roku 1971. Přes 40 let nabízí to nejlepší z britských knižních adaptací klasik i detektivních příběhů a dává tak možnost americkým divákům naladit se na britské seriálové vlny i využitím pravěké antény. PBS (Public Broadcasting Service) patří totiž mezi veřejnoprávní vysílací televize v USA a konkrétně Masterpiece tento kanál provází již od samých počátků. Co může být tak zajímavého na jednom pořadu, který navíc neprodukuje vlastní tvorbu? Jsme v Americe, přátelé, čili vítejte na komentované prohlídce světa Masterpiece.

Kaviár pro fanoušky knižních adaptací

Ať už rádi vidíte své oblíbené literární postavy kráčet po obrazovkách nebo ne, Masterpiece vás zkrátka bude bavit. Skrz něj se totiž můžete vrátit do viktoriánské Anglie (Jana Eyrová, Rozum a cit), ve středověkém 12. století zmítaným občanskou válkou hledat vraha mrtvoly, která byla mezi hromadou ostatních zkrátka navíc (Případy bratra Cadfaela), nebo můžete samozřejmě zůstat ve všední avšak o to víc zábavné současnosti. To je hlavní výhoda PBS Masterpiece. Jakmile se divákovi nelíbí jedno drama, je velká pravděpodobnost, že o několik týdnů později začnou vysílat něco, co ho zaujme.

Možná vás napadne, že i Česká televize nabízí řadu těchto seriálů, na které koupila vysílací práva od BBC či ITV. Nikdy se však nejedná o jednotnou analogii jako v případě Masterpiece. Sice tak nabízí možnost zavděčit se širšímu publiku, na druhou stranu vytvoření jednotného depozitáře dramat je vcelku strategický krok, co se týče úspory vysílacího času. Třeba se někdy naše jediná veřejnoprávní televize nechá inspirovat.

V zimě u krbu s klasikou, v létě s vějířem po stopách vraha

Masterpiece je možné naladit každý týden v neděli večer v hlavním vysílacím čase a během ročních období mění svou podobu jako chameleón. Jaro a léto ovládají pod hlavičkou Mystery! detektivní ikony velikosti Sherlocka Holmese, Hercula Poirota či Inspektora Lewise. Na podzim se však přechází do vod nesmrtelných klasik a dramatických příběhů. Momentálně vysílaným je Mr. Selfridge, seriál portrétující životní příběh zakladatele jednoho z největších obchodních domů na Oxford street.

Kromě Masterpiece Classic a Mystery! na scénu vstupuje i Masterpiece Contemporary, v rámci kterého se na obrazovky dostávají i literární adaptace zabývající se jakoukoli jinou tématikou. Jejich vydaným seriálem bylo například drama Bůh před soudem, které, zasazeno do vězeňského domu v Osvětimi, vypráví osudy skupiny Židů, kteří se snaží nejen přežít, ale především nalézt odpověď na otázku, jaký je Bůh, jenž dovolí takové utrpení.

Původně, v roce 1971, taková tématická rozdělení neexistovala. Po úspěchu historické série Ságy rody Forsytů, se v PBS rozhodli navázat trvalou spolupráci s BBC a stvořili pořad Masterpiece Theatre. Zanedlouho se již vysílal historický seriál The First Churchills o prvním vévodovi z Marlborough a jeho manželce, který odstartoval sborník literárních a životopisných seriálů. I přes veškerý úspěch nejspíš málokoho v té době napadlo, že bude Masterpiece v roce 2013 vysílat svou 43. řadu, která rozhodně není tou poslední.

Sorry, I don’t understand your English

Každý, kdo se učí anglicky nebo jen navštívil vícero anglicky mluvících zemí, mi jistě dá za pravdu, že když se sejde Australan, Velšan a Američan (ideálně někde z jihu), moc si nepopovídají. Ať už přeháním nebo ne, pravdou je, že angličtina jako jazyk nabízí obrovské kvantum přízvuků, mezi kterými je rozdíl tak patrný, že je často pozná i začátečník. Takovými hlavními protipóly jsou britská a americká angličtina.

A jak jsem již nespočetněkrát zmínila, Masterpiece je britský pořad pro americké diváky. Ti nemají ono „britské ucho“ a často se potýkají s tím, že svým oblíbeným postavám moc nerozumí. Produkce Masterpiece se jim to však snaží ulehčit a některé pasáže dokonce donutí herce namluvit znovu a zřetelněji. Jakkoliv zvláštní se to může zdát, zkuste to převést na skromné české poměry a představit si, že byste se měl jako rodilý Pražan dívat na seriál namluvený slezským dialektem - „po naszymu“.

Průvodce pořadem jako nepostradatelná postava

Pamatujete si ještě na uvaděče na České televizi? Asi každému v paměti uvízl Alexander Hemala, který s naprostou noblesou představil následující pořad krátkou anotací či kontextovou zajímavostí. Zatímco však ČT od uvaděčů ustoupila, PBS se jich drží zuby nehty.

Aby ne. Jedná se o velmi zajímavé osobnosti, které mimo jiné dělají Masterpiece tím, čím je. Prvními 22 sériemi provázel novinář a moderátor Alistair Cooke (čest jeho památce), následován mimo jiné agentkou Scallyovou – pardon – Gillian Andersonovou nebo známým britským hercem Davidem Tennantem či držitelem Ceny Tony (americký ekvivalent k Cenám Thálie), Skotem Alanem Cummingem.

Tyto osobnosti mají za úkol diváka seznámit s předcházejícím dějem, případně vyzdvihnout nejdůležitější zvraty epizody následující a místy to okořenit nějakou glosou. Až si člověk někdy nostalgicky posteskne.

Masterpiece = tahoun veřejnoprávní televize

Ptáte se, v čem tkví tajemství úspěchu tohoto v Česku neznámého pořadu? PBS jako televize, která žije v zásadě ze svých sponzorů, si nemůže dovolit tolik kvalitních filmů a show, které by přilákaly největší pozornost. Nemluvě o tom, že se jako veřejnoprávní médium musí zavděčit všem. Masterpiece je tedy v podstatě tím nejkvalitnějším průkopníkem inteligentní zábavy, který je na tomto kanálu k nalezení.

Obzvlášť v poslední době stoupla sledovanost kvůli vysílání Downtonského opatství, které vzbudilo nadšení i mezi slavnými osobnostmi. Komik Patton Oswalt každý týden urputně tweetoval o jeho dojmech z nové epizody, kritik Chicago Sun-times Roger Ebert díky tomu na chvíli opustil svět filmu, aby své dojmy sepsal na svůj blog, a Katy Perry tak našla způsob, jak se odreagovat od manželských povinností.

Proto až budete někdy v USA, nezapomeňte v neděli večer naladit PBS a dopřejte si kus nefalšované britské zábavy. Nebo nemusíte čekat na to, až se do USA dostanete, a můžete se alespoň na oficiálních stránkách inspirovat výběrem seriálů, neboť spousty z nich jsou skutečnými mistrovskými díly.