Nejrychlejší maraton všech dob zaběhl keňský vytrvalec Geoffrey Mutai. Ten v Bostonu světové maximum posunul téměř o minutu. V cíli byl za 2:03:02 hodiny a vítězný čas slavného Haileho Gebrselassieho z Berlína roku 2008 překonal o 57 vteřin, čas slavného Etiopana však dál zůstal rekordem.

Rekord vydržel

Ovšem jeho výkon nebude uznán za světový rekord. Silný vítr do zad a klesající profil trati totiž přesáhly povolené parametry pro oficiální rekordní zápis. "Výkony na Bostonském maratonu nemohou být ratifikovány jako světové rekordy, neboť nesplňují dvě kritéria," vysvětlili představitelé americké atletické federace.

Devětadvacetiletý Mutai si v nejstarším maratonu světa vylepšil osobní rekord téměř o dvě minuty. Zatím nejrychleji běžel loni v Rotterdamu (2:04:54), ale ve 115. ročníku v Bostonu předvedl mimořádný výkon. Pátý muž z březnového mistrovství světa v krosu přidal ke svým dvěma maratonským triumfům z Eindhovenu a jednomu z Monaka ten nejcennější.

Rekord Etiopana Gebrselassieho překonal i druhý v cíli Moses Mosop, který se svým vítězným krajanem prohrál jen o čtyři vteřiny. Legendární Gebrselassie v Bostonu nestartoval, po vleklém zranění startoval raději v sobotním půlmaratonu ve Vídni a zvítězil.

Ženám vládla Keňanka

V ženské kategorii v Bostonu zvítězila další zástupkyně keňské běžecké velmoci Caroline Kilelová v čase 2:22:36, se ztrátou dvou vteřin doběhla druhá domácí Desiree Davilaová.

Muži: 1. Mutai 2:03:02 - světový rekord, 2. Mosop (oba Keňa) 2:03:06, 3. Gebremariam (Et.) 2:04:53, 4. Hall (USA) 2:04:58, 5. Cherkos (Et.) 2:06:13, 6. Cheruiyot (Keňa) 2:06:43.

Ženy: 1. Kilelová (Keňa) 2:22:36, 2. Davilaová (USA) 2:22:38, 3. Cheropová 2:22:42, 4. Rotichová (obě Keňa) 2:24:26, 5. Goucherová (USA) 2:24:52, 6. Tuneová (Et.) 2:25:08.