Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála mítink Diamantové ligy v Lausanne. Výkonem 67,19 metru z první i třetí série zvítězila o 139 centimetrů před ruskou soupeřkou Mariou Abakumovovou, která se tak jen částečně rehabilitovala za nepovedenou olympiádu. V závodě na 400 metrů překážek doběhla bronzová medailistka z Londýna Zuzana Hejnová čtvrtá za 53,96, na hladké čtvrtce mistr Evropy Pavel Maslák skočil pátý v čase 45,48.

Vrcholem tradičního mítinku Atletissima byly sprinty v podání Jamajčanů. Mistr světa a stříbrný olympijský medailista Yohan Blake i v mírném protivětru prolétl stovku za 9,69 sekundy a zařadil se na druhé místo v historických tabulkách za Usaina Bolta. Svého krajana tím v Lausanne zastínil, přestože Bolt vzápětí ovládl dvoustovku ve velmi kvalitním rekordu mítinku 19,58.

Rychleji než Blake dosud běžel na stovce pouze Bolt, a to v nedávném olympijském finále v Londýně (9,63) a při světovém rekordu na mistrovství světa v Berlíně v roce 2009 (9,58). Právě časem 9,69 se Bolt před čtyřmi lety v Pekingu stal poprvé olympijským vítězem a tehdy to znamenalo světový rekord. Blake si zlepšil osobní maximum o šest setin, předstihl v tabulkách krajana Asafu Powella a zařadil se po bok Tysona Gaye z USA, kterého v Lausanne porazil o 14 setin.

Česká dvojnásobná olympijská vítězka Špotáková si druhým triumfem v prestižním seriálu v sezoně upevnila vedení v hodnocení disciplíny. Její největší soupeřka v celkové klasifikaci Jihoafričanka Sunette Viljoenová skončila třetí.

"Vcelku spokojenost a především s tím, že jsem vyhrála už prvním pokusem. Cítila jsem se hodně unavená a dospávala i dnes hodně dlouho, nicméně věřím, že v dalších závodech se ještě můžu zlepšit," řekla Špotáková.

Stříbrná olympijská medailistka Christina Obergföllová z Německa obsadila čtvrté místo a její bronzová krajanka Linda Stahlová až šesté. Druhá česká reprezentantka na startu Jarmila Klimešová byla devátá (57,54).

Špotáková zaostala o více než dva metry za svým letošním maximem z londýnského olympijského finále (69,55), s jistotou však vylepšila bilanci v Diamantové lize v této sezoně. Výhru přidala k triumfu v Římě, vedle toho v Dauhá, New Yorku a Londýně skončila druhá.

Před závěrečnými dvěma závody 26. srpna v Birminghamu a dvojnásobně bodovaným finále v Bruselu 7. září má před Viljoenovou sedmibodový náskok. Získat lze ještě dvanáct bodů.

Hejnová stejně jako v Londýně udržela formu pod hranicí 54 sekund a získala skalp olympijské šampionky Natalji Anťuchové z Ruska, ale na stupně vítězů to české rekordmance tentokrát nestačilo. Podlehla Jamajčankám Kaliese Spencerové (53,49), čtvrté z Londýna, a Melanii Walkerové (53,74), olympijské šampionce z Pekingu, a o 13 setin ji předstihla i Britka Perri Shakesová-Draytonová.

"Dolehla na mě únava z posledního týdne. Byla jsem celý den malátná a přemlouvala se k pohybu. Byl to rychlý závod a s výsledným časem jsem spokojená. Věřím, že v neděli čas stlačím," řekla s vyhlídkami na start v Birminghamu Hejnová, jež je v hodnocení disciplíny čtvrtá díky předolympijskému vítězství v Monaku.

Maslák se ve svém běhu měřil se všemi medailisty z Londýna a za sebou z nich nechal Lalondeho Gordona z Trinidadu. Pod 45 sekund se dostal jen suverénní Kirani James z Grenady (44,37), jenž zvítězil stejně jako na olympiádě před Dominikáncem Luguelínem Santosem. Před Maslákem, který v Londýně vytvořil český rekord 44,91, doběhli ještě další finalista z OH Kevin Borlée z Belgie a Jamajčan Rusheen McDonald.