Pavel Maslák se stal halovým mistrem Evropy v běhu na 400 metrů. Finále v Göteborgu suverénně ovládl a časem 45,66 sekundy výrazně vylepšil vlastní český rekord. Z loňského výkonu z Gentu ubral plných 48 setin a zařadil se na druhé místo letošních světových tabulek v hale. Naopak české čtvrtkařky medailové ambice nenaplnily. Zuzana Hejnová skončila čtvrtá, obhájkyně titulu Denisa Rosolová byla pátá.

Pak si atletky vše vynahradily ve štafetě s Jitkou Bartoničkovou a Lenkou Masnou, v níž doběhly třetí. Na stejném místě nakonec skončila čtveřice mužů, i když v cíli byla čtvrtá. Čtvrtkaři Daniel Němeček, Josef Prorok, Petr Lichý a Pavel Maslák slavili medaili po diskvalifikaci prvních Britů. Ti však uspěli s protestem proti trestu za vyšlápnutí Richarda Bucka na druhé čtvrtce z dráhy a vrátili se na první místo. Diskvalifikace ale nakonec potkala třetí Poláky, za kterými čeští běžci zaostali o 11 setin, kvůli kolizi Rafala Omelka právě s Buckem.

Dvaadvacetiletý Maslák zvládl finálový běh naprosto suverénně. Okamžitě se zařadil na první místo a mířil za dalším velkým úspěchem své kariéry. V cíli měl náskok více než půl sekundy před druhý Britem Nigelem Levinem. Až třetí skončil po problémech v závěru Rus Pavel Trenichin, který jako jediný zaběhl v sobotním semifinále rychlejší čas než Maslák a do finále vstupoval jako lídr evropských tabulek.

Český běžec ho však dnes z prvního místa razantně sesadil. V této sezoně má na kontě lepší výkon než Maslák jen Deon Lendore z Trinidadu (45,15).

Ženskou čtvrtku vyhrála favorizovaná Britka Perri Shakesová-Draytonová v nejrychlejším čase letošní sezony 50,85 sekundy před krajankou Eilidh Childovou. Obě české reprezentantky závod pomalu rozběhly a při sbíhání z drah zůstaly zavřené na konci šestičlenného startovního pole. Ve druhém kole už se na medailové pozice nepropracovaly.

"Z těchhle vnitřních drah se to nedá. To bych musela běžet úplně naplno, což bych pak nevydržela. Holky z těch horních drah si to pohlídaly," uvedla Hejnová, která startovala ze třetí dráhy.

Rosolová, jež měla ještě méně výhodnou druhou dráhu, s ní souhlasila. "Z té vnitřní dráhy se běželo blbě. Myslela jsem, že to bude lepší," prohlásila. "Ale s těma rychlýma holkama to se nedá, ony si krásně pošetří, na seběhu z kopce to zkusí a my to musíme rvát už od prvních metrů," řekla.

Hejnová, která si v sobotním semifinále díky druhému nejlepšímu výkonu vylepšila halový osobní rekord o téměř celou sekundu na 51,27, skončila časem 52,12 o osm setin za bronzovou příčkou. Třetí Švédka Moa Hjelmerová se prosadila na stupně vítězů díky novému národnímu rekordu. Rosolová zaběhla finále za 52,71.

"Bylo to dobré a mohlo to být ještě lepší," hodnotil šampionát šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák. Měl na mysli zejména čtvrtá místa čtyřstovkařky Zuzany Hejnové, tyčkařky Jiřiny Svobodové a vícebojaře Adama Sebastiana Helceleta. Ten prohrál medaili o čtyři body, Svobodové vzal cenný kov šťastný pokus soupeřky a Hejnová finále protaktizovala. Pátí ještě byli Denisa Rosolová na čtyřstovce a tyčkař Jan Kudlička.

Finálové výsledky

Muži:

400 m: 1. Maslák (ČR) 45,66 - český rekord, 2. Levine (Brit.) 46,21, 3. Burakov (Ukr.) 46,79,

800 m: 1. Kszczot (Pol.) 1:48,69, 2. López (Šp.) 1:49,31, 3. Mohammed (Brit.) 1:49,60,

1500 m: 1. Mekhissi-Benabbad (Fr.) 3:37,17, 2. Özbilen (Tur.) 3:37,22, 3. Denissel (Fr.) 3:37,70,

tyč: 1. Lavillenie (Fr.) 601, 2. Otto 576, 3. Mohr (oba Něm.) 576, ...5. Kudlička (ČR) 571,

dálka: 1. Meňkov (Rus.) 831, 2. Tornéus (Švéd.) 829, 3. Reif (Něm.) 807,

sedmiboj: 1. Sintnicolaas (Niz.) 6372 b. (60 m: 6,88 - dálka: 761 - koule: 14,11 - výška: 202 - 60 m př.: 7,91 - tyč: 540 - 1000 m: 2:38,73), 2. Mayer (Fr.) 6297, 3. Dudaš (Srb.) 6099, 4. Helcelet (ČR) 6095 (7,07 - 749 - 14,48 - 202 - 8,06 - 500 - 2:42,26).

4x400 m: 1. Británie (Bingham, Buck, Levine, Strachan) 3:05,78, 2. Rusko 3:06,96, 3. Česko (Němeček, Prorok, Lichý, Maslák) 3:07,64.

Ženy:

60 m: 1. Najmovová (Bulh.) 7,10, 2. Rjemjeňová (Ukr.) 7,10, 3. Soumaréová (Fr.) 7,11,

400 m: 1. Shakesová-Draytonová 50,85, 2. Childová (obě Brit.) 51,45, 3. Hjelmerová (Švéd.) 52,04, 4. Hejnová 52,12, 5. Rosolová (obě ČR) 52,71,

800 m: 1. Lupuová (Ukr.) 2:00,26, 2. Kotulská (Rus.) 2:00,98, 3. Arzamasovová (Běl.) 2:01,21,

3000 m: 1. Moreirová (Portug.) 8:58,50, 2. Harrerová (Něm.) 9:00,50, 3. Brittonová (Ir.) 9:00,54,

výška: 1. Beitiaová (Šp.) 199, 2. Jungmarková 196, 3. Greenová-Tregarová (obě Švéd.) 196,

trojskok: 1. Saladuhová (Ukr.) 14,88, 2. Gumenjuková (Rus.) 14,30, 3. La Mantiaová (It.) 14,26,

koule: 1. Schwanitzová (Něm.) 19,25, 2. Kolodková (Rus.) 19,04, 3. Kopecová (Běl.) 18,85.

4x400 m: 1. Británie (Childová, Coxová, Ohuruoguová, Shakesová-Draytonová) 3:27,56, 2. Rusko 3:28,18, 3. ČR (Rosolová, Bartoničková, Masná, Hejnová) 3:28,49.

Semifinále - 60 m: 1. Soumaréová 7,07,...9. Čechová 7,26, 15. Procházková (obě ČR) 7,42.