"Už mě svrbí ruka, nemůžu se dočkat, až si hodím," prohlásila dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková. Oštěp držela v ruce naposledy v září minulého roku, teď se ale ke své vášní hodlá vrátit. Maminka dvouměsíčního syna Janka se prý cítí výborně, díky mateřské pauze si odpočinula a ve středu se připojí ke skupině Jana Železného v Nymburce.

Ze Špotákové přímo vyzařuje spokojenost. Velmi rychle se prý vrátila na svou závodní váhu, už hrála i plážový volejbal. V těhotenství často chodila, snažila se udržovat se v kondici. S přítelem už dokonce s potomkem vyrazili na výlet do chatky bez elektřiny na Jablonecku, odkud Špotáková pochází.

"Já myslím, že to zvládáme. Pomáhá mi přítel i mamka, sžili jsme se, máme režim, už si troufám vyjet z baráku," řekla Špotáková. "Kluk roste jako z vody, je zdravý, to je hlavní. A já jsem pozitivně naladěná, už jsem zvládla i s kočárkem popoběhnout," usmívala se. "V noci Janek dlouho spí, mám štěstí. Jsem odpočatá. Jediné, co nezvládám, je souboj s krtkem na zahradě," konstatovala se smíchem.

Chvílemi dnes při odpovědích nevěděla jak zformulovat větu. To když Janek v zákulisí začal plakat a ona byla myšlenkami u něj. "Ale v pohodě, nikam nejdu, Lukáš to zvládne," usmála se.

Loni na podzim se odstěhovala z Prahy do Sýkořice, kde bydlí její přítel. Po sedmi letech zápřahu na tréninku i závodech si užívala klid venkova. "Musela jsem nabrat síly. A podle toho, jak bych si ráda hodila, jsem je asi nabrala," uvedla.

Tréninky hrotit nebude

Začátek přípravy bude podle Špotákové spíše volnější. Cílem je být zpět v kolektivu a pomalu se do všeho znovu dostat. "Nechám tomu volný průběh, mám s tím dobré zkušenosti, člověk se musí řídit svým tělem," řekla Špotáková. Souhlasí i její kouč Jan Železný. "Ale asi si oddechl, když jsem mu potvrdila, že přijedu," usmála se.

Těší se na to, až si hodí a půjde si zaběhat, naopak k srdci jí nikdy nepřiroste posilovna. První důležitější soustředění ale absolvuje až před Vánoci na Kanárských ostrovech.

I když se cítí v kondici, nechystá se Špotáková rozhodně tréninky "hrotit". Oštěp si ale hned vezme. "Ale budu se asi bát, abych si něco neudělala; jsem uvolněná, na posilovnu jsem zapomněla, a to hodně ráda," přiznala s úsměvem.

Atletiku sleduje a je ráda, že se českým reprezentantům daří. "Tvrdila jsem, že to není jen o mně, a měla jsem pravdu," řekla. Dokonce si občas napíše s německou soupeřkou Christinou Obergföllovou, s níž v minulosti zrovna nebyly nejlepší kamarádky.

"Časy se mění, ona se vyptává, jak to zvládám, jak se mi daří, já jí držím palce," prozradila. Jinak její soupeřky letos nepředvádějí nijak oslnivé výkony. "Sezona je opět trochu nemastná neslaná, takže mě to nějak nevzrušuje," uvedla.

Související