Jedenatřicetiletý Ivo Lukačovič před devíti lety založil největší český internetový portál Seznam. Dnes patří mezi nejúspěšnější podnikatele v zemi a říká, že nastal čas, aby se lidé za svůj úspěch a bohatství přestali stydět.
"Osobně jsem se nikdy nesetkal s tím, že by se ke mně kvůli nadstadardním příjmům někdo choval s nějakou averzí či nenávistí, jak o tom spousta lidí mluví. Jsem prostě přesvědčený, že česká společnost už je připravená na to, aby se manažeři velkých firem či významní podnikatelé ke svým vydělaným příjmům přihlásili. Těším se, že tu během pěti až deseti let vznikne takový ten kult úspěchu. To v praxi znamená, že úspěšnému člověku sice lidé závidí, ale na druhou stranu jsou rádi, že v této zemi jsou úspěšní lidé, kteří platí daně," říká Lukačovič.

HN: Může takový krok fungovat i jako motivace?
Jistě, pokud lidé budou ukrývat svůj úspěch a bohatství a nebudou se tím trošičku chlubit, nebudou tu žádné vzory. Mladí lidé podnikatelské vzory potřebují, a ony tady žádné nejsou. Nebo ano? Viktor Kožený, který utekl na Bahamy?

HN: Řada firem si ale zjevně myslí něco jiného než vy. Poslanci se proto například nyní pokusili zvrátit zákon, který společnostem obchodovatelným na burze letos poprvé přikazuje zveřejnit detailní soupis platů konkrétních manažerů. A to s argumentem, že by byli vystaveni neúměrnému tlaku...
To je hloupost. V Americe takové opatření platí roky a pokud tu veřejně obchodovatelné firmy nebudou transparentní do každé nitky, akciový trh se pořádně nerozjede. V Americe má akciový trh daleko větší likviditu než evropský. A evropské firmy pak trpí nedostatkem kvalitního rychlého kapitálu, jaký mají ty americké. A proč? Protože v Americe jsou veřejně obchodovatelné firmy daleko transparentnější.

HN: Nejde jen o top manažery. Měli by podle vás politici nechat veřejnost nahlédnout prakticky až do svých peněženek? Nebo volání po zveřejnění příjmů politiků a jejich manželek zavání šikanou?
Samozřejmě, že by politici takové věci zveřejňovat měli. U nich to platí dvojnásob. Jsou placení z veřejných peněz, jsou to služebníci státu a mnoho z nich ovlivňuje rozdělování státních zakázek. Jakýkoliv tendr může být zmanipulovaný a občané by proto měli mít možnost nahlédnout do peněženek politiků. Aby věděli, že hraje fér a veškeré privatizace či tendry, které jsou s tímto konkrétním politikem spojené, byly čisté a on nevzal žádný úplatek. Tak by to mělo fungovat.

HN: Proč se části politiků do toho nechce?
Asi proto, že pár veřejných zakázek takto neférově rozdělili. Asi i proto, že nemají čisté svědomí.

HN: Nemůžu se nezeptat: Za kolik miliónů jste před lety prodal třicetiprocentní podíl akcií Seznamu?
Zhruba za dva milióny dolarů. Ale nebyly to peníze určené pro mě, byly to peníze pro firmu.

Ivo Lukačovič
Kariéra: Narodil se v roce 1974. V roce 1996 založil internetovou firmu Seznam, která provozuje stejnojmenný katalogový a vyhledávací server. Před časem prodal třicetiprocentní podíl ve firmě švédské společnosti Spray International za přibližně dva milióny dolarů. Firmu ale dál řídí a na otázku, jak vidí sám sebe za dvacet let, říká: "Budu manažerem Seznamu".