Komise zřejmě navrhne sérii nových opatření, která by měla podobným problémům příště zabránit. Uvedla to zahraniční agentura. Výpadek se týkal hlavně Německa a Francie, postihl ale i další státy.


"Něco takového je nepřijatelné. Písemně uvědomíme Evropskou skupinu regulačních úřadů, aby svolala schůzku, na které se zjistí příčiny tohoto incidentu," řekl mluvčí komisaře pro energetiku Ferran Tarradellas Espuny. Komisař Andris Piebalgs chce oslovit také průmyslové skupiny zodpovědné za stav přenosových soustav a stabilitu sítě.


Francouzský energetický regulátor CRE využije plánované úterní schůzky a požádá protějšky z dalších evropských zemí, aby podpořili vyšetřování. To by mělo dát odpověď na otázku, co přesně výpadek způsobilo. V neděli už se částečně přiznala společnost E.ON, která uvedla, že mohla výpadek způsobit při rutinním manévru, když odpojila vedení přes řeku Emži.


K vyšetřování už v neděli vyzval také italský regulátor AEEG. Piebalgsův mluvčí řekl, že komise připraví návrh na zlepšení a ten předloží k jednání na lednové schůzce k otázkám evropské energetické politiky.


E.ON dnes znovu potvrdil, že viníkem výpadku je pravděpodobně on. V noci na neděli po Emži proplouval norský křižník, který z bezpečnostních důvodů požádal o vypnutí vysokonapěťového vedení nad řekou. Výpadek postihl vedle Německa a Francie i část Itálie, Belgie, Nizozemska, Rakouska, Portugalska a Španělska.


Evropská komise bude energetické politice v lednu věnovat hodně času. Jejím cílem je sladit postupy v jednotlivých zemích, aby v případě problémů bylo možné spolupracovat. Chce vyřešit také otázku konkurenčních praktik na evropském trhu elektřiny a zemního plynu.