"Pokud bude sportovec v Pekingu usvědčen z dopingu a pak dostane minimálně šestiměsíční trest, nebude moci startovat na olympijských hrách 2012 v Londýně," potvrdila vznik nové regule mluvčí MOV Giselle Daviesová.
S touto myšlenkou přišel na loňském atletickém mistrovství světa v Ósace prezident MOV Jacques Rogge. Původně se předpokládalo, že je ke schválení pravidla potřebné hlasování celého olympijského výboru, který se sejde v srpnu v Pekingu. V tom případě by však pravidlo nešlo použít u sportovců přistižených na těchto hrách.
Vzhledem k tomu, že se podle MOV nejedná o tresty, ale o vymezení jednoho z kritérií pro start na hrách, nakonec stačilo rozhodnutí patnáctičlenného výkonného výboru. MOV tak zaslal jasný vzkaz všem účastníkům her v Pekingu, kde bude provedeno asi 4500 dopingových testů.
Americký sprinter Johnson dobrovolně vrátí olympijské zlato
Sprinter Chambers hodlá bojovat o svou účast na OH v Pekingu
"MOV má jednoznačný postoj, nulovou toleranci. Dnešní rozhodnutí je krokem k posílení a nalezení další zbraně pro boj proti dopingu," dodala Daviesová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist