Průzkum byl prováděn mezi více než 4800 finančními a HR manažery zodpovědnými za nábor nových zaměstnanců v 21 zemích světa, přičemž výše uvedenou skutečnost uvedlo 60 procent respondentů. Navíc se o jeden až dva týdny prodloužila doba potřebná pro nalezení nejvhodnějšího kandidáta.

V samotné ČR je situace jen o málo lepší. Najímání finančních a účetních expertů zde považuje za velmi komplikovaný úkol 51 procent společností.

"Ukázalo se, že globální zpomalení ekonomiky na nedostatku zkušených odborníků nic nemění,“ řekl ředitel české pobočky Robert Half International Robert Křížek. Společnosti ve většině zemí světa tak stále trápí problémy s hledáním zkušených lidí. Jedinou opravdu velkou výjimkou jsou Spojené státy. Zatímco loni tu mělo s hledáním kvalifikovaných zaměstnanců do oblasti financí a účetnictví potíže 72 procent společností, letos už jich je pouhých 32 procent.

Pro evropské společnosti je nejsložitější hledání finančních ředitelů, senior controllerů a analytiků. V Česku se respondenti výzkumu shodli na tom, že vedle těchto profesí zde do seznamu nejžádanějších specializací patří ještě hlavní a mzdoví účetní. Rozhodují prý zkušenosti, čím více praxe firmy od svých nových zaměstnanců očekávají, tím obtížněji je shánějí.

Hledání nového zaměstnance na specializovanou pozici ve financích a účetnictví se tak v Evropě v průměru protáhne až na dlouhých osm týdnů. Pokud má mít manažerské povinnosti, bývá výběr ještě o dva týdny delší. V ČR pak podle výsledků výzkumu firmy na obsazení řadových pozic potřebují týdnů šest, na manažerské pozice sedm.

Průměrně ve všech 21 zemích světa zastoupených ve výzkumu zabere hledání nového zaměstnance do účetnictví a financí celkem sedm týdnů, týden navíc je pak nutný pro nalezení vhodných kandidátů na manažerské pozice.

V Česku se podle průzkumu specialisté pracující ve financích a účetnictví musejí kvůli zpomalení globální ekonomiky v prvé řadě připravit na větší pracovní zátěž a na víc stresu. Víc napětí očekává 38 procent respondentů, větší pracovní zátěž 58 procent. A to je spolu se Singapurem nejvyšší podíl v celém výzkumu.

V Evropě se s vyšším stresem 40 procent společností vyrovnává pečlivějším rozdělováním pracovních povinností mezi zaměstnance, necelá třetina pak přiznává, že se snaží vylepšit komunikaci mezi managementem a zaměstnanci.

Celkem se krize podle výsledků výzkumu nějakým způsobem podepsala na fungování finančních oddělení v každé druhé společnosti podnikající v ČR. V celé Evropě je takových společností výrazně méně, a to jen 41 procent. Polovina zaměstnanců napříč Evropou si tak musí zvykat na změny v popisu práce, 36 procent respondentů potvrdilo zastavení náboru zaměstnanců a třetina se rozhodla propouštět.

Výzkum ovšem ukázal, že firmy podnikající v České republice řeší zpomalení globální ekonomiky výrazně jinak, než se řeší jinde ve světě. Pouze devět procent respondentů z ČR potvrdilo zastavení náboru zaměstnanců, celosvětový průměr je však plných 38 procent. S 24 procenty je v celosvětovém srovnání nízký i podíl firem, které se rozhodly propouštět, podotkl Křížek.

čtk

Související