Dopingové skandály na předchozích zimních hrách neodradili bývalého trenéra rakouských běžců na lyžích Waltera Mayera, aby se vydal na olympiádu do Vancouveru. Kontroverzní Rakušan řekl magazínu Sportwoche, že se her zúčastní jako turista.

Pomohou sponzoři

"Objevím se tam, kde budu nejméně očekáván - ve Vancouveru," řekl dvaapadesátiletý Mayer listu. Dostal se prý sice do situace, že žije na hranici životního minima, ale cestu mu budou financovat někteří jeho zastánci. "Sice se povedlo po hrách v Turíně odstavit celé naše běžecké družstvo, v mém případě se to ale nepodaří," dodal.

Mayer byl už v roce 2002 potrestán zákazem účasti na dvou následujících olympiádách kvůli svému podílu na skandálu s krevním dopingem při tehdejších hrách v Salt Lake City. Navzdory tomu se objevil jako "turista" před čtyřmi lety v Turíně, ale zdržoval se poblíž sportovců, což vyprovokovalo italskou policii k razii v ubikacích rakouských biatlonistů a běžců. Sám uprchl za dramatických okolností zpět do vlasti.

Mayer: Nejde o provokaci

V Turíně tehdy policie objevila zařízení a látky sloužící k dopingovým praktikám a Mayer byl poté Mezinárodním olympijským výborem potrestán desetiletým zákazem činnosti. Od Rakouského olympijského výboru dostal doživotní distanc. Potrestáno bylo také šest rakouských lyžařů.

Plánovanou cestu do Vancouveru Mayer nepovažuje za provokaci. "MOV musí dodržovat zákony. Mohu jet do Vancouveru jako turista, stejně jako jsem takto mohl do Turína," řekl Mayer.

Související