Tomáš Berdych rozehrál utkání tenistů v prvním kole Davisova poháru proti Belgii. Soupeřem české dvojky je od 13:00 na měkké antuce v Bree Olivier Rochus. Druhou dvouhru obstarají Radek Štěpánek a Xavier Malisse. Čtyřhra je na programu v sobotu od 14 hodin. Měli by ji hrát Dlouhý s Hájkem.

Češi se v Belgii pokusí odrazit ke stejné cestě jako loni, kdy poprvé po 29 letech postoupili do finále. V boji o salátovou mísu v prosinci ale nestačili na Španělsko, kterému podlehli 0:5. "Musím chytnout v začátku dobrý rytmus. On (Malisee) taky asi nezačne s nějakým extra světovým tenisem, takže to bude v začátku o tom, aby to člověk rozjel, držel s ním krok," řekl Berdych k zahajovacímu zápasu s belgickou jedničkou.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
12:36
Vítáme vás u online reportáže z utkání prvního kola Davisovy poháru mezi Belgií a Českou republikou. První dvouhru obstará za Čechy Tomáš Berdych (25. na žebříčku ATP) a Olivierem Rochusem (59.).
12:38

Čeští tenisté loni postoupili po 29 letech do finále Davisova poháru. Letos ale začínají odznovu. S Belgií hrají opět po dvou letech, naposledy ji porazili v Ostravě 3:2. To bylo ale na taraflexu.

12:41
Hala Expodrom, která disponuje kapacitou tří tisíc míst, je skoro prázdná. Odhadem v ní může být jen pět set fanoušků. Mezi nimi i dost příznivců v českých barvách. Na ploše probíhá slavnostní nástup.
12:53
Město Bree, ležíčí na hranici s Nizozemskem, je rodiště Kim Clijstersové. V hale se drží minuta ticha za oběti zemětřesení v Chile.
12:55
Oba tenisté se rozehrávají, utkání za chvíli začne.
13:05
Hala se trošku zaplnila. Odhadem je v ochozech 800 diváků.
13:13
První podání má Berdych.
13:15
Dvojchyba Berdycha na podání.
13:15
První hru Berdych kazí, míček letí do sítě.
13:16
Rochus zkoušel lobovat, ale trefil se za základní čáru.
13:16

Český tenista pálí první eso! 30:30.

13:17
Berdych hraje na riziko, první hru odmítl získat riskatním úderem.
13:18
Berdych má v první hře výhodu.
13:19
A Berdych ji získává! V první setu vede 1:0.
13:19
Fanoušci proudí do hlediště a ruší Rochuse při podání.
13:21
Parádní return Berdycha od základní čáry - 0:15.
13:21
Rochus nezvládl křížný úder, Čech z Prostějova vede 30:0.
13:22
Berdych se na základní čáře ubránil a má první tři brejkboly.
13:23
2:0. A hned Berdych bere Rochusovi podání!
13:24
Třetí game, servíruje opět Berdych. Dlouhou výměnu ukončil bekhendovým úderem do otevřeného konce dvorce.
13:26
Oba tenisté si vyměňovali pozdravy od základních čar. Bekhendové údery sedly lépe Berdychovi, jeho soupeř poslal míček do autu.
13:26
Rochus srovnává na 15:15.
13:27
3:0. Berdych odskočil a končí třetí game luxusním úderem podél čáry.
13:29
Berdych zatím ve svém 31. zápase v Davis Cupu dominuje. Rochus působí nekoncentrovaně, diskutuje s trenérem i rozhodčím.
13:30

Čtvrtá hra, Berdych vede 15:0.

13:31
Dělá ale nevynucenou chybu a Belgičan srovnává.
13:31
Berdych honil Rochuse po kurtu jak nadmutou kozu, ale nakonec zahrál do autu.
13:32
Rochus si nemůže dovolit další ztrátu servisu a zvedá svou hru. Vede 40:15.
13:33
Berdych ale zabojoval a už je srovnáno!
13:34
Dvojchyba a brejkbol pro Berdycha.
13:34
Český tenista se lehce ušklíbil poté, co rozhodčí nahlásil aut. Přitom to vypadalo, že přistál na čáře.
13:35
Malý, ale šikovný Rochus zahrál parádní stopbal a zabránil druhému brejku.
13:36
A má teď výhodu, Berdych zahrál špatný forhend.
13:37
3:1. Domácí se radují, Rochus získává první hru.
13:37
Berdych se vrací do tempa drtivým servisem, vede 30:0.
13:39
S Berdychem hrálo prasátko i "nařezaný" bekhend jednoruč.
13:40
Místo čtvrté hry dává Berdych autem ještě domácímu tenistovi šanci.
13:41
To byla chyba! Vysoký míček napálil Berdych do sítě. Shoda.
13:42
4:1. Berdych už další chybu neudělal a podržel si podání.
13:43
Šestý game začal lépe Belgičan. 15:0.
13:45
Berdych přešel na síť a přes stopbal se dostal k jednoduché smeči a vyrovnanému skóre v šestém gamu.
13:46
Skvěle teď Rochus prohodil Berdycha.
13:47
4:2. Rochus se zvedá.
13:47
5:2. Berdych nekompromisně míří za vítězstvím v prvním setu. Po dělových podáních nedal Rochusovi čuchnout.
13:50
Osmou hru zahájil Rochus druhou dvojchybou v utkání.
13:52
Dvě nevynucené chyby Berdycha. Rochus vede 30:15.
13:53
Ukázkový obouručný bekhend Berdycha do rohu Rochusovy poloviny.
13:53

5:3. Rochus se ještě nevzdává.

13:54
Berdych v defenzivě kazí. Rochus vede 30:0.
13:56
Berdych si počkal na základní čáře a má setbol.
13:56
Berdych se zkoncentroval na podání a je srovnáno. 30:30.
13:57
Berdych vede 1:0 na sety! První sadu získal poměrem 6:3.
13:58
Začíná druhý set. Německý rozhodčí zahlásil dvojdopad, ale podle opakovancých záběrů jasně chyboval.
14:02
Rochus vedl 30:0, ale Berdych se srovnal. Je to 30:30.
14:03
Rochus pobíhá po základní čáře, ale míčky se mu od Berdycha vracejí jak od zdi.
14:04
1:0. Berdych opět začal set dobře. Zvládl Rochusův stopbal.
14:05
Berdych zkazil lehký forhend a prohrává už 0:40.
14:07
Rochuse deptá Berdychův servis, který dnes evidentně funguje.
14:10
Rochus ukončil bekhendovou výměnu exkluzivním stopbalem. A má brejkbol číslo 4.
14:11
Berdych srovnal a esem si nadělil výhodu.
14:11
Tenisté se teď tahají o výhodu.
14:17
2:0. Tahanice končí Berdych nekompromisním esem.
14:18
Český tenista jede i při Belgičanově podání. Vede 30:15.
14:20
Berdychova lahůdka - stopbal milimetrově za pásku.
14:21
3:0. Prasátko hraje s Berdychem!
14:22

Statistiky prvního setu: Berdych vyhrál na esa (5:0) i na nevynucené chyby (11:9).

14:23
Rochus kazí lehký míč středem, stav je 15:15.
14:25
Čeští fanoušci v hledišti jsou slyšet, troubí a fandí. Berdych vede 40:15.
14:27

4:0. Čtyřiadvacetiletý Čech si je jistý přesnou rukou. Jeho prohoz podél čáry ze stoje to teď dokázal.

14:28
Berdych napálil lehký míček na plné riziko do růžku Rochusova území. Stav 40:40.
14:30
Berdych má brejkbol.
14:31
5:0. Tenhle set snad Rochus vzdal. Poslední míček páté hry zahrál lajdáckým stopbalem do sítě.
14:32
Šestou hru začal Rochus tak, jak končil pátou. Úderem do sítě.
14:33
2:0 na sety! Berdych se v poslední hře s Rochusem nepáral. Druhý set získal čistě 6:0.
14:35
Začal třetí set. 59. tenista světa z Belgie vede 15:0.
14:37
Berdych sice srovnal, ale pak pálil za koncovou čáru.
14:38
Vlastní podání Rochuse trápí. Berdych se dotáhl na shodu.
14:40
1:0. Berdych jede a má i štěstí. Pomohl mu páska a pak si mohl dovolit frajerský prohoz těsně okolo belgického tenisty. Znovu mu tak bere podání.
14:41
Češi se dál v Bree dobře baví. Rochus je proti Berdychov podání skoro bezmocný.
14:44
Berdych má výhodu.
14:45
2:0. Berdychovo eso.
14:46
Rochusovi teď z pasti pomáhá silný forhend.
14:48
2:1. Rochus se konečně prosadil.
14:48
Rochus cítí poslední šanci. Hraje na riziko. Stav při Berdychově podání je 15:15.
14:51
Rochosův vysoký lob doplachtil za Berdycha. I za základní čáru.
14:52
3:1. Berdych si servis nenechal vzít.
14:52

Berdych neudržel v dlouhé výměně nervy na uzdě a dlouhý úder mu nevyšel. Přesto stále vede 30:15.

14:54
4:1. Berdych využil hned první brejkbol. Nekonečnou výměnou se nenechal rozběhat a zahrál těžký forhend k levé čáře.
14:56
Berdych teď možná svoji pohodu trochu přehnal. Dva kroky od sítě napálil lehký míček jen do ní.
15:00
Berdych se dohaduje s rozhodčím o eso. Nic z toho ale není, jen druhé podání.
15:01

Další výměna nevyšla. Rochus má tři brejkboly.

15:02
Berdych se odvážil na síť a natáhl se jak badmintonista k perfektnímu bekhendu.
15:03

Rodák z Valašského Meziříčí zatíná pěst. Utekl z brejkbolu.

15:05
4:2. Berdych chybuje a Rochus mu krade první servis v utkání.
15:07
Kapitán Jaroslav Navrátil vypadá velice klidně. Asi tuší, že Berdych jde za první českým bodem.
15:09
Berdychův prohoz po čáře nevyšel. Míček vycestoval těsně ven.
15:09
4:3. Další minela z bekhendové strany. Rochus snižuje, ale Berdych má stále výhodu jednoho brejku.
15:11
Rochus zvedá raketu z antuky. Vůbec mu nevyšel bekhendový úder.
15:14
Parádní výměnu Rochus ustál v půlce své části dvorce a vede při Berdychově podání 30:15.
15:16
5:3. Berdych se nenechal rozhodit Rochusovou obrodou a je jediný game od vítězství.
15:17
Rochus vede 15:0.
15:19
Berdych zasprintoval k síti a lobem ho poslal pěkně do růžku dvorce.
15:20
4:5. Tuto hru ale bere Belgičan.
15:20
Desátou hru třetího setu zahajuje lépe Berdych.
15:22
30:0! Berdych opět ukázal odvahu na síti.
15:23
Berdych je dva míčky od vítězství.
15:23
Ale pozor, Rochus se ještě nevzdal. Stav je 30:30.
15:25
Dlouhou výměnu zkazil Rochus. Berdych klouzal okolo sítě, kterou Belgičan nedokázal přehodit. Berdych vede 40:30.
15:26

Rochus zabojoval, míček zvláštním lobem skončil na čáře. Berdych už se radoval, ale rozhodčí mají jiný názor. Shoda.

15:28
Druhý mečbol.
15:28
Berdych propásl svou šanci. Napálil míček zbytečně do sítě.