Svůj nárok na mzdu, kterou vám zaměstnavatel dluží, můžete uplatnit žalobou u soudu. Příslušným k projednání sporu bude okresní soud, v jehož obvodu má váš zaměstnavatel sídlo. Co se týče ukončení činnosti o.p.s., postup upravuje zákon č. 248/1995 Sb., v platném znění. Proces zániku o.p.s. je podobný zániku obchodních společností. Nejdřív dochází k jejímu zrušení a to buď s likvidací, nebo bez likvidace, a zaniká dnem výmazu z rejstříku obecně prospěšných společností (§7). V případě likvidace společnosti doporučuji přihlásit nároky do likvidace přihláškou pohledávek.

Jestliže vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti, máte možnost okamžitě zrušit pracovní poměr v souladu s ustanovením § 56 písm. b) zákoníku práce. Měl byste tak nárok na odstupné dle § 67 zákoníku práce a to ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. Tyto splatné neuhrazené nároky rovněž doporučuji v případě likvidace přihlásit do likvidace jako pohledávky.

Pokud zaměstnavatel nevyplácí mzdu či jiné finanční nároky více zaměstnancům, mohou podat návrh na zahájení insolvenčního řízení. V případě prohlášení insolvence na zaměstnavatele jsou zaměstnanci, kterým nebyla vyplacena mzda a jiné zákonné finanční nároky, oprávněni obrátit se na místně příslušný Úřad práce s žádostí o vyplacení těchto dlužných částek. Zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele umožňuje při insolvenci zaměstnavatele uspokojit mzdové a ostatní nároky pracovníků ze státních prostředků, a to za dobu 3 měsíců. Zaměstnanec může na úřadu práce požadovat nejen mzdu, a to včetně příplatků za přesčasy, práci v noci, ve ztíženém a zdraví škodlivém prostředí, ale i odstupné a náhradu mzdy, které náležejí z pracovního poměru, nebo odměnu vyplývající z dohody o pracovní činnosti. Jiné než mzdové nároky (např. na náhradu škody, cestovní náhrady) se podle zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele neposkytují.