V současné době se tento koncept začíná využívat i pro lidi se zrakovým postižením, pro něž ovládání počítače může být zásadní podmínkou při hledání pracovního uplatnění.

Česká republika dostala možnost zavést testování ECDL v roce 1999, ve světě funguje koncept ECDL již téměř dvacet let - od roku 1992, kdy byla založena za podpory Evropské komise nadnárodní nadace ECDL Foundation. "Dosud prošlo ve světě testy počítačové gramotnosti přes 11 a půl milionu lidí, z toho 9 milionů v Evropě a asi 55 tisíc v ČR," říká Ing. Jiří Chábera, manažer ECDL-CZ, který má u nás ECDL na starosti od jejího zrodu. Testování se účastní lidé nejrůznějších profesí a různého věku, od nejmladšího pokolení přes střední generaci až po seniory. "Existuje testování pro běžného uživatele počítače a testování pro naše testery, což jsou ti, kteří vzdělávají a testují uchazeče o certifikát ECDL. Mezi testery máme třeba šestnáctiletého mladíka, ale i zkušeného osmdesátníka. Na českém trhu najdete už v páté třídě základní školy děti s vysokou úrovní počítačové gramotnosti a stejně tak najdete držitele ECDL certifikátu i v populaci 60-65letých seniorů. V obou těchto případech jde o procenta populace, ale už na středních školách a ve věku kolem 50 let je zastoupení skupin úspěšných držitelů certifikátu v populaci velmi vyrovnané," dodává další údaje Ing. Jiří Chábera.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.