Prohlášení reaguje na metodické pokyny upravující vydávání a prodlužování pracovních povolení, které Ministerstvo práce vydalo v lednu a březnu 2012. Podle těchto pokynů se mají pracovní povolení na nízkokvalifikované pozice vydávat pouze výjimečně a na maximální dobu šesti měsíců. Kromě toho pokyny zavedly byrokratickou povinnost nostrifikace při dokládání kvalifikace zahraničního pracovníka.

Společné stanovisko pokyny kritizuje pro jejich nezákonnost a nepříznivé ekonomické dopady. Upozorňuje na negativní následky především pro migranty žijící dlouhodobě v České republice. „Pokyny jsou nezákonné tím, že zavádí při rozhodování o udělení pracovního povolení nové podmínky, které nejsou v zákoně o zaměstnanosti. Před jejich vydáním chyběla jakákoliv ekonomická analýza, o čemž svědčí jejich rychlá částečná úprava po tlaku zaměstnavatelů. Navíc neberou v potaz situaci ani míru usazení cizince v Česku,“ upozorňuje Marie Jelínková, socioložka Multikulturního centra Praha.

Prohlášení vyzývá Ministerstvo práce ke zrušení nezákonných pokynů a k větší podpoře zlepšování pracovních a platových podmínek tak, aby ty byly přijatelné i pro domácí pracovníky a pracovnice. Vytlačování migrantů z trhu práce ke zlepšení pracovních podmínek v prekérních, tedy nestabilních a nízce placených, zaměstnáních nepřispěje.

-Les-