Počet hostů v tuzemských hotelech a penzionech loni poprvé přesáhl 13 milionů. Meziroční nárůst počtu turistů v ubytovacích zařízeních tak dosáhl šesti až osmi procent. Vyplývá to z odhadu analytické společnosti Mag Consulting.

Rok 2012 byl z pohledu cestovního ruchu v ČR, ale i ve světě rekordní. Podle prognózy Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) byla v minulém roce poprvé v historii překonána hodnota jedné miliardy mezinárodních příjezdů, což je o tři až čtyři procenta meziročně víc. Podle predikce UNWTO dosáhly celkové příjmy z mezinárodního cestovního ruchu loni hodnoty 1,2 bilionu dolarů.

Počet Čechů ubytovaných v tuzemských hotelech se loni zvýšil meziročně přibližně o šest procent, počet zahraničních turistů pak asi o osm procent. Návštěvníků ze zahraničí přijelo loni do ČR přes sedm milionů, což je nejvyšší číslo v historii.

"Z hlediska příjmů platební bilance běžného účtu ČR z cestovního ruchu za uplynulý rok 2012 jen těsně nebude překonána rekordní hodnota z roku 2007, kdy celková roční hodnota příjmů z cestovního ruchu činila téměř 140 miliard korun," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Hodnota výdajů na cestovní ruch činila v uplynulém roce 84 až 87 miliard korun.

Hodnota tržeb podniků v odvětví ubytování, stravování a pohostinství klesla meziročně o jedno procento až na 126 miliard korun. Zatímco obrat ubytovacích zařízení loni mírně stoupl, tržby ve stravování a pohostinství vykázaly až tříprocentní pokles.

Ceny ubytování v hotelech a penzionech se loni odrazily ode dna. Podle Beránka dojde vlivem zvýšení základní a snížené sazby DPH v roce 2013 k meziročnímu nárůstu hodnoty celkové přiznané DPH z odvětví ubytování, stravování a pohostinství přibližně o 300 milionů korun. "Zvýšené sazby DPH se promítnou přibližně jen ze dvou třetin do růstu cen v odvětví ubytování a stravování, třetinu hoteliéři a restauratéři zahrnou do nákladů," dodal Beránek.

Související