Naše děti chodí do školy s dalšími 30 dětmi jako za komunismu, protože se šetří. Na S karty, pandury, letouny CASA a informační systémy za stamiliony se však peníze vždycky najdou. Získat stavební povolení na rodinný domek je problém, postavit továrnu na zelené louce je mnohokrát jednodušší. Připusťme si, že náš stát už neslouží nám občanům, ale soukromým zájmům politickoekonomických kartelů. A to je problém číslo jedna této země.

Takže co s tím budeme dělat? Ptám se. „Bojovat s něčím takovým nemá smysl. Stejně nic nelze změnit. Člověk se musí postarat sám o sebe.“ Tohle slýchám jako obvyklou odpověď. Takže ano, nemá to smysl a tak nám zbývá akorát tak chodit nadávat do hospody. Užitek z toho má alespoň ten hospodský. Jenom nevím, co říkat našim dětem, až se nás začnou ptát, proč jsme si nechali naši zemi vydrancovat a rozkrást. Asi že jsme chodili do té hospody a tam jsme to všechno u piva řešili.

Přestože i my sedíme v hospodě rádi, tak nás baví zkoušet zdánlivě nemožné a věci měnit. Zahájili jsme v březnu Rekonstrukci státu. Účastnit se jí může opravdu každý. Stačí se přihlásit na našich internetových stránkách, www.rekonstrukcestatu.cz, a stát se ambasadorem. Až se ambasadorem stanete, domluvíte si schůzku s vaším poslancem či senátorem z vašeho volebního okrsku a požádáte ho, aby se svým podpisem přihlásil k podpoře 9 konkrétních protikorupčních zákonů, které jsou ve vyspělých státech běžnou součástí legislativy, akorát České republice chybí (např. povinné zveřejňování všech smluv uzavřených s veřejnou správou apod.). Mapu, jak jsme na tom s regionálním zastoupením a oslovováním zákonodárců, máte tady:


Ty zákony jsme si nevymysleli, snažíme se, aby se prosadilo to, co už v parlamentu je a „akorát“ se to pořád na něčem zasekává. Většina z devíti zákonů je již připravena k odhlasování. Pokud ale veřejnost nebude na jejich přijetí tlačit, s nejvyšší pravděpodobností se opět nestihnou projednat a strany nám je opět přimíchají do předvolebního guláše a znovu nám budou nalhávat, že teď už je jako opravdu přijmou…

Nenechme ze sebe dělat hlupáky. Chtějme, aby politici tyto zákony odhlasovali teď, ještě před volbami. Už žádné vytáčky, proč pro dobrý protikorupční zákon nemohou hlasovat, i když jinak proti korupci bojují, seč jim síly stačí. Budeme sledovat naše zákonodárce pěkně pod drobnohledem. Díky vaší pomoci se nám to může podařit. www.rekonstrukcestatu.cz

Související