Ne, nebojte, nesedli jsme si v pěti lidech ke stolu a autoritativně nerozhodli, koho podpoříme a koho ne. To, co vidíte v novinách, nebo tady na webu, to si určili politici sami. Jak? Vyzvali jsme všechny kandidáty, ať se svým podpisem zaručí, že budou podporovat minimálně 6 protikorupčních zákonů: například nejkrásnější zákon o zveřejňování smluv nebo služební zákon. Mnoho set kandidátů jsme prostřednictvím našich ambasadorů kontaktovali i osobně, volali si s nimi, měli jsme s nimi schůzky. Nakonec nám to podepsalo obrovské číslo lidí - 1517! Takže je opravdu z čeho vybírat.

Neměli jsme samozřejmě možnost osobně oslovit úplně všechny kandidáty - je jich přes 5000. Někteří nám nyní píší, že o akci nevěděli - jejich problém. Napsali jsme oficiálně všem stranám, sekretariátům i vedení a všem lídrům ve všech krajích a vyzvali je, ať naše Prohlášení, které měli kandidáti podepisovat, distribuují ke všem kandidátům. Víme, že například lídryně SPOZ na Vysočině, Ilona Švihlíková, řekla, že ti, co kandidují za ní, jsou debilové, že jim nic dávat nebude. To už je ale vnitřní problém strany. Ale na rovinu - ten, kdo bere kandidaturu vážně, nemohl o naší iniciativě neslyšet. Mluvilo a psalo se o ní dost.

Kandidáti, kteří se písemně k Rekonstrukci státu nezavázali, jsme označili jako Bla bla. Víme, že občas je to trochu zvláštní, když závazek hlasovat pro protikorupční zákony podepsal takový Kuba nebo Kalousek a nějaký jiný "dobrý" politik ne a my ho proto označili symbolem Bla bla. Jinak to ale nešlo - nechtěli jsme do toho tahat svoje osobní politické názory, dali jsme prostě jasná kritéria, někdo je splnil, někdo ne.

Hlasovat podle našeho doporučení není určitě jediná možnost, jak se ve volbách rozhodovat. Chápeme, že některému z politiků písemný závazek, že bude hlasovat proti korupci, prostě věřit nejde. Používejte proto hlavně svou hlavu a svůj hlas dávejte těm, u kterých si myslíte, že proti korupci skutečně hlasovat budou. Naše noviny jsou k tomu myslíme dobré vodítko.


Pavel Franc, programový ředitel Franka Bolda.

Související