Británie neslevila ze své rozpočtové slevy z příspěvku do unijní pokladny a v novém návrhu rozpočtu Evropské unie na období 2007-2013 navrhla pouze nepatrné zvýšení finančního rámce z původních 847 miliard eur na 849,3 miliardy eur, což znamená 1,03 HND Evropské unie.

Nový návrh, který byl zveřejněn na internetových stránkách britského předsednictví, zároveň o dvě miliardy eur zvyšuje ekonomickou pomoc pro Českou republiku, Maďarsko, Estonsko, Lotyško a Polsko. Přisoudil i další mimořádné prostředky (zhruba 1,2 mld. eur) pro Slovensko a Litvu na vyřazení z provozu tamních jaderných elektráren. Britský návrh také přislibuje pomoc novým zemím při rozvoji jejich ekonomik.

Dokument navrhuje dál usnadnit čerpání z fondů EU pro nové země a tyto úlevy rozšiřuje na Řecko a Portugalsko. Hlavní novinkou zde je, že z evropských peněz bude možné platit daň z přidané hodnoty projektů, a to ve všech případech. Podle prvního komentáře britského diplomata by tak nové země mohly ušetřit až 15 miliard eur.

Na rozdíl od návrhu z minulého týdne je rozepsána řada konkrétních částek pro jednotlivé regiony v různých částech EU. Pro Prahu se tak pamatuje dodatečnou pomocí ve výši 200 milionů eur.
Británie navrhla také přidat trochu peněz několika starým zemím na podporu venkovského rozvoje. Nic se nemá změnit na výši jejích odvodů do rozpočtu EU.

Britové ve svém návrhu znovu zopakovali, že nemůže dojít ke změně výše slevy, která by měla činit 5 miliard eur a postupně se zvyšovat až na 7 miliard, bez podstatné změny Společné zemědělské politiky Evropské unie (CAP).

Barroso: Britové jsou "úzkoprsí"
Prostor pro jednání o budoucí finanční perspektivě tak zůstává úzký. Britský ministr pro Evropu Douglas Alexander sice nový návrh označil za velkou výzvu pro nové členské země, europoslanci však britský postup vesměs kritizovali, po změnách v konečném návrhu před jeho zveřejněním volal i šéf Evropské komise José Barroso.

Alexander označil britské návrhy za jedinou a nejlepší základnu pro dohodu mezi státy a důležitý krok k modernějšímu a reformovanému rozpočtu. Zároveň souhlasil s názorem šéfa frakce liberálů Grahama Watsona, že žádná dohoda je lepší než špatná.

Ve vystoupení europoslanců dnes výrazně převládala kritika Británie. Předchozí britský návrh je podle nich pro silnou unii příliš úsporný, škrtá nejvíce u nejchudších států EU a zachovává vysoké úlevy Británii při odvodech do rozpočtu.

Europoslanec Reimer Böge, který je v Evropském parlamentu zpravodajem pro přípravu rozpočtu EU, považuje nový britský návrh za „úmyslnou provokaci“ a je podle něj nepřijatelný.

"Nejsou to ani kosmetické změny, je to úmyslná provokace. Svým posledním návrhem Tony Blair potvrdil, že obrana britské slevy (nižší odvody do unijního rozpočtu) je pro něj důležitější než evropská solidarita," řekl Böge. Pokud se návrh během projednávání na summitu nezmění, bude prý pro poslance nepřijatelný a parlament jej zřejmě odmítne.

"Je to 16 vánočních dárků pro 16 států," řekl s tím, že Britové místo vážné diskuse o směřování unie po roce 2007 pouze rozdělili pár miliard podle individuálních národních zájmů.

Podle Bögeho je provokací i skutečnost, že Británie zveřejnila svůj nový návrh 50 minut poté, co v parlamentu skončila rozprava k tomuto rozpočtu. "Ukazuje se, že Velká Británie nemá zájem diskutovat a vyjednávat s Evropským parlamentem," řekl.

Na odpor většiny poslanců upozornil i šéf Evropské komise José Barroso. "Není zvláštní, že jediní zastánci (britských návrhů) přicházejí z úzkoprsých nacionalistických koutů Evropy?", řekl a zmínil rozpor ambiciózních slov Blaira a realitou návrhů.

Barroso dnes před poslanci zopakoval své stanovisko, že je nutné přijmout větší rozpočet pro "ambiciózní Evropu", který umožní financovat všechny důležité priority a nadcházející rozšíření o Rumunsko a Bulharsko. "Ambice se nerealizují prostřednictvím komuniké a velkých deklarací, ale konkrétními nástroji," uvedl.