Dvojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková má za sebou premiéru na mistrovství světa v silniční cyklistice. Česká reprezentantka v Kodani nastoupila v časovce, v níž se chtěla představit i příští rok na olympijských hrách v Londýně.

Na trať dlouhou 27,8 km vyrazila Sáblíková jako sedmnáctá v pořadí. V závodě, který komplikoval déšť, si dojela pro 28. místo v čase 40:04. Přišla tak o šanci zajistit si účast na olympijských hrách v Londýně. K tomu potřebovala být do desátého místa.

Čtyřiadvacetiletá Sáblíková byla na všech mezičasech šestadvacátá, v cíli se propadla ještě o dvě příčky níže. Na vítězku ztratila téměř tři minuty. Od vytoužené desítky potřebné pro nominaci na hry v Londýně ji dělily více než dvě minuty. Na letní olympiádu se mistryně republiky v časovce i závodu s hromadným startem stále může dostat, pokud získá potřebné body v žebříčku Mezinárodní cyklistické unie UCI.

"Necítím se nic moc, jsem unavená. A ten déšť tomu také nepřidal, bylo to technicky náročnější, než jsem si myslela. Ztrácela jsem tam. Je to ale první časovka a jsem ráda, že jsem si to mohla vyzkoušet," uvedla Sáblíková pro Český Rozhlas po své premiéře na cyklistickém MS. "Ostatní bohužel jezdí rychleji," konstatovala.

"Rozhodně jsme sem nejeli s tím, že Martina bude osmadvacátá. I ta časová ztráta je veliká, takže nejsme spokojení. Ale zároveň ani zklamaní, to nelze říct, protože jsme si potřebovali především osahat, kde je světová špička. Teď už to víme," řekl ČTK kouč české závodnice Petr Novák. "Ostatně když Martina vyhrála doma, byl jsem v těchto porovnáních opatrný. Hlavně, že dojela v pořádku," prohlásil Novák s tím, že boj o olympiádu ještě nevzdávají.

"Už se ke mně dostávají různé možnosti a teorie, jak se do Londýna ještě dostat. Na kolo určitě nezanevřeme a budeme se připravovat tak, jako bychom do Londýna jet měli. Já mohu říci, že do příštího června bude mít Martina najeto opravdu o hodně více, než měla nyní. A i kdyby to nevyšlo s Londýnem, příští MS je v Nizozemsku, kde na rozdíl od Kodaně kopce jsou. Mohla by tam pak jet i hromadný start," plánoval Novák.

Vítězství pro Arndtovou

Titul získala Němka Judith Arndtová. Druhá česká zástupkyně Martina Růžičková skončila na 49. příčce.

Arndtová začala pomaleji, ale postupně zrychlovala a druhou Lindu Melanii Villumsenovou z Nového Zélandu nakonec porazila o téměř 22 sekund. Pro bronz si dojela obhájkyně titulu Britka Emma Pooleyová.

Mezi soupeřkami Sáblíkové byla i jiná rychlobruslařka, olympijská vítězka z Turína na 5000 metrů Kanaďanka Clara Hughesová. Ta zajela skvěle a českou reprezentantku porazila o více než dvě minuty. Skončila celkově pátá.

Dvě velké favoritky chyběly

Závody elitní kategorie žen přišly ještě před začátkem šampionátu o dvě velké postavy. Jedna z hlavních favoritek časovky a olympijská vítězka v Pekingu z jízdy proti chronometru Kristin Armstrongová byla na poslední chvíli vyřazena z americké nominace. Důvodem má být stížnost kolegyně z týmu Amber Nebenové, která na domácím šampionátu Armstrongovou porazila a trvala na zbývající druhé nominační pozici za vítěznou Evelyn Stevensovou. Legenda ženské cyklistiky Jeannie Longová sama vzdala svoji účast. Dvaapadesátiletá Francouzka byla v posledních dnech spojována s dopingovými kauzami a čeká ji disciplinární řízení před Francouzskou cyklistickou federací kvůli tomu, že třikrát během 18 měsíců nenahlásila antidopingovým komisařům místo svého pobytu.

MS v silniční cyklistice v Kodani:

Časovka: Ženy (27,8 km): 1. Arndtová (Něm.) 37:07,38, 2. Villumsenová (N. Zél.) -21,73, 3. Pooleyová (Brit.) -24,13, 4. Whittenová -26,16, 5. Hughesová (obě Kan.) -36,79, 6. Van Dijková (Niz.) -38,88, ...28. Sáblíková -2:57,43, 49. Růžičková (obě ČR) -5:46,28.

Junioři (27,8 km): 1. Wurtz Schmidt (Dán.) 35:07,68, 2. Oram (N. Zél.) -4,11, 3. Edwards (Austr.) -20,79, 4. Faaglum-Karlsson (Švéd.) -32,91, 5. Vasyliv (Něm.) -39,01, 6. Von Folsach (Dán.) -39,61, ...28. Turek (ČR) -1:55,04.