Dvanáct milionů dolarů, které na bonusech a dalších odměnách vyplatila bývalému cyklistovi Lanci Armstrongovi za vítězství v Tour de France pojišťovací společnost SCA Promotions, chce nyní zpět. Proto ve čtvrtek podala žalobu na bývalého amerického cyklistu, jenž se nedávno přiznal k dopingu.

Žalobě čelí i závodníkův agent Bill Stapleton a společnost Tailwind Sports, který tehdy vlastnil stáj US Postal, za niž Armstrong závodil. "Pro pana Armstronga nastal čas, aby čelil důsledkům svého jednání. Přiznal, že dopoval. Přiznal, že lidi zastrašoval. A přiznal, že lhal," uvedla SCA ve své žalobě.

"Pan Armstrong a jeho tým právníků opakovaně prohlašovali, že SCA může doufat ve vrácení peněz jen v případě, pokud Armstrong přijde o své tituly. Vzhledem k tomu, že ta situace nastala, chceme ho nyní vzít za slovo," uvedla společnost ve svém prohlášení ještě před podáním žaloby.

"To nemůžeme zpochybňovat," připustil jeden z Armstrongových právníků Tim Herman k titulům z Tour de France, o které jezdec přišel. Počátkem týdne však Herman uvedl, že cyklista nic vracet nehodlá. Argumentoval tím, že SCA neplatila Armstrongovi, ale Tailwindu. K žalobě se nevyjádřil.

SCA vedla s Armstrongem spor už v roce 2004, když mu odmítala vyplatit pět milionů dolarů za jeho rekordní šestý triumf na Tour. Zástupci společnosti tehdy po vydání knihy "L.A. Přísně tajné - Tajemství Lance Armstronga" pojali podezření, že slavný cyklista dopuje.

Američan však tehdy trval na své nevině a v roce 2006 vysoudil na společnosti 7,5 milionu dolarů.