Jeden z nejlepších cyklistů 90. let Laurent Jalabert údajně během Tour de France v roce 1998 dopoval. List L'Équipe přinesl informaci, že někdejší mistr světa, lídr žebříčku i šampion Vuelty tehdy odevzdal pozitivní test na EPO po 11. etapě Tour 22. července. Slavného Francouze informace překvapila.

"Nemohu to zpochybnit, protože nemám důkaz," řekl čtyřiačtyřicetiletý Jalabert, jenž ukončil kariéru v roce 2002. "O ničem jsem nebyl informován a zajímalo by mě, jak je možné, že to novináři vědí a já ne," dodal. Když přestal závodit, trénoval francouzskou reprezentaci a od soboty měl pro domácí televizi i rozhlasovou stanici RTL komentovat Tour. Těchto aktivit se však dnes vzdal.

 

"Nechci, aby tyto události pošpinily oslavy stého výročí Tour de France nebo aby měly nepříznivý dopad na image partnerů," uvedl Jalabert v dnešním prohlášení pro agenturu AFP.

EPO se do roku 2001 nedalo tehdejšími metodami zjistit. Vzorky z ročníku 1998 byly znovu analyzovány v roce 2004 a na tuto zakázanou látku erythropoietin byla pozitivní většina z nich.

"Nemůžu s jistotou říci, že jsem nikdy nic zakázaného nevzal," řekl Jalabert před měsícem antidopingové komisi Senátu. "Během angažmá v (týmu) ONCE se večer po etapách lékař staral o naše zotavení. Vztah s lékaři byl založen na vzájemné důvěře, my nevěděli, co to je. Věřím, že jsme nedopovali," dodal.

Související