Další hromadný spurt v šesté etapě Tour de France vyhrál Němec André Greipel před slovenským cyklistou Peterem Saganem, který skončil na druhém místě už potřetí. Novým lídrem jubilejního 100. ročníku se stal Jihoafričan Daryl Impey, který se oblékl do žlutého trikotu jako první africký jezdec v historii závodu.

Český cyklista Roman Kreuziger dojel v rovinaté etapě dlouhé 176,5 km na 27. místě se ztrátou pěti sekund v hlavním poli, od kterého se v závěrečném kilometru mírně odtrhla spurtující skupina 16 jezdců. V průběžném pořadí zůstal Kreuziger na desátém místě, na Impeye ztrácí 14 sekund.

"Někdo to tam rozpojil, buď Evans, nebo Froome. Ale je to jedno. Sprinteři mají fakt obrovskou sílu a není jednoduché s nimi v tom závěru uviset," komentoval Kreuziger dojezd v Montpellier na svém webu.

Dnešní etapa podle něj byla dosud nejnáročnější na nervy. "Foukal strašně silný vítr, bylo velké horko a všichni se tlačili dopředu. Báli se, že se to na větru může roztrhnout, takže se to pořád pěkně strkalo. I my jsme se snažili být co nejdřív vpředu, abychom eliminovali riziko pádu," řekl Kreuziger, který ve středu dvakrát spadl. "Chodidlo mi v noci trošku oteklo, ale stáhli jsme to a v etapě bylo všechno celkem v pohodě. V balíku už je každej trochu pobouchanej."

Jihoafričan Impey, který je už čtvrtým vedoucím mužem Tour, vystřídal v čele kolegu z týmu Orica GreenEdge Australana Simona Gerranse. Ten klesl na třetí příčku s odstupem pěti sekund, mezi oba jezdce australské stáje se vklínil Nor Edvald Boasson Hagen ze Sky.

"Je to něco neuvěřitelného. Kdybyste mi pověděli, že si tohle obléknu, řekl bych, že si vymýšlíte. Je to mimořádná chvíle pro mě i africkou cyklistiku," uvedl Impey. "Když šel do žlutého Simon (Gerrans) po třetí etapě, měl jsem radost, že jsem mu k tomu pomohl. Ale viděl, kolik by to pro mě znamenalo a jak by mi to změnilo život. Dneska jel pro mě, což ukazuje, jaký je to šampion. A já jsem teď v něčem první," radoval se osmadvacetiletý rodák z Johannesburgu.

Greipel si díky výborné práci kolegů z týmu Lotto suverénně dospurtoval pro páté etapové vítězství na Tour následován vedoucím mužem bodovací soutěže Saganem a krajanem Marcelem Kittelem. Čtvrtý skončil vítěz středečního finiše Brit Mark Cavendish, který dnes před koncem etapy upadl a ztratil síly dojížděním pelotonu.

"Celý den to bylo nervózní. Kvůli větru se všichni báli, že by se to mohlo roztrhat. Říkal jsem klukům z týmu, abychom počkali co nejdéle. Šli jsme dopředu dva kilometry před cílem a každý viděl, jak nám to šlape. Jsem na tým vážně pyšný. Je prima slyšet od Sagana, že dneska byl bez šance," pochvaloval si Greipel. V soutěži o zelený trikot ztrácí na slovenského spurtéra 29 bodů.

Ošklivý pád postihl v závěru dne Slovince Janeže Brajkoviče, který se z asfaltu těžce sbíral. Ze závodu odstoupili během šesté etapy Francouz Nacer Bouhanni a Švéd Frederik Kessiakoff, který jel loni několik dní v puntíkatém dresu nejlepšího vrchaře. Už před dnešním startem skončil Belgičan Jurgen Van den Broeck jako první z favoritů, který doplatil na pád ze středeční etapy a zranění kolena.

 

Cyklistický závod Tour de France - 6. etapa Aix-en-Provence - Montpellier (176,5 km): 1. Greipel (Něm./Lotto) 3:59:02, 2. Sagan (SR/Cannondale), 3. Kittel (Něm./Argos), 4. Cavendish (Brit./Omega Pharma-Quick-Step), 5. Lobato (Šp./Euskaltel), 6. Kristoff (Nor./Kaťuša), 7. Rojas (Šp./Movistar), 8. Van Poppel (Niz./Vacansoleil), 9. Ferrari (It./Lampre), 10. Dumoulin (Fr./AG2R) všichni stejný čas, ...27. Kreuziger (ČR/Saxo-Tinkoff) -5.

Průběžné pořadí: 1. Impey (JAR/Orica GreenEdge) 22:18:17, 2. Boasson Hagen (Nor./Sky) -3, 3. Gerrans (Austr./Orica GreenEdge), 4. Albasini (Švýc./Orica GreenEdge) oba -5, 5. Kwiatkowski (Pol./Omega Pharma-Quick Step), 6. Chavanel (Fr./Omega Pharma-Quick Step) oba -6, 7. Froome (Brit./Sky), 8. Porte (Austr./Sky) oba -8, 9. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff), 10. Kreuziger oba -14.

Daryl Impey
Související