Polovina spotřebitelů netuší, že v ceně elektřiny přispívá na podporu takzvaných obnovitelných zdrojů. Ti, kdo o tom vědí, ale zpravidla nemají představu o tom, jak vysokou částkou na obnovitelné zdroje přispívají. Vyplývá to z průzkumu společnosti Bohemia Energy.

Ve středu vláda schválila, že se poplatek na podporu obnovitelných zdrojů energie, který je součástí ceny elektřiny, v příštím roce zvýší.

Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 419 korun při každé spotřebované megawatthodině. Bez státní podpory by to činilo zhruba 700 korun. Příští rok příspěvek na obnovitelné zdroje vzroste na zhruba 590 Kč/MWh.

Se zvyšováním poplatku podle průzkumu nesouhlasí přes čtyři pětiny respondentů. "Podle více než 53 procent dotázaných by se poplatek určitě zvyšovat neměl, spíše proti je i dalších téměř 28 procent lidí," uvedl jednatel Bohemia Energy Jiří Písařík.

Součástí výzkumu byl i dotaz, zda by spotřebitelé platili poplatek na podporu obnovitelných zdrojů i v případě, že by byl dobrovolný. Podle Písaříka je vzhledem k tomu, že většina lidí považuje poplatek za příliš vysoký, vcelku překvapivé, že přes 3,5 procenta respondentů by v takovém případě platila určitě a pětina spíše. "Nicméně 44 procent dotázaných by v takovém případě poplatek určitě neplatilo, 32 procent respondentů zvolilo odpověď " ´spíše ne´," dodal.

Letos domácnostem elektřina zdražila v průměru o 3,4 procenta. Energetický regulační úřad předpokládá, že ceny elektřiny porostou kvůli obnovitelným zdrojům ještě řadu let. Pro zmírnění jejich dopadu do rozpočtů domácností a podniků chce regulátor od roku 2014 zrušit podporu všem novým obnovitelným zdrojům. Ekologové tento záměr kritizují.

 Srovnání dodavatelů elektřiny


Uvažujete o změně dodavatele elektřiny? Tady si můžete jednoduše a online porovnat ceny všech dodavatelů elektřiny a uzavřít smlouvu s tím nejvýhodnějším.>> Spočítat cenu elektřiny


 

Související