Přes 750 tisíc lidí vyměnilo od začátku roku do konce listopadu dodavatele plynu a elektřiny.

Je to sice méně než loni, ale teď ke konci roku zájem o přechod ke konkurenci zase mimořádně rychle roste.

V listopadu tak oproti říjnu dramaticky narostly převody elektřiny. Zatímco v říjnu změnilo dodavatele elektřiny necelých 30 tisíc lidí, v listopadu už přes 52 tisíc. Vyplývá to z údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE).

"Závěr roku je v energiích vždy hektičtější. Roli hrají především dvě věci. Jednak začíná topná sezóna, a lidé si tak logicky všímají výdajů za energie. Také dochází ke změně cen, a protože se téměř bez výjimky jedná o zdražení, zákazníci mají potřebu hledat levnější alternativu," vysvětlil Jiří Paták z internetového srovnávače Chytrý Honza. 

I příští rok ceny stoupnou. Regulovaná cena elektřiny v průměru naroste o 2,4 procenta, plynu o 4,1 procenta. Za zdražením stojí příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů. 

"To, že největší počet změn probíhá v listopadu či v prosinci, je způsobeno tím, že lidem, kteří se pro změnu rozhodli, končí výpovědní lhůta u stávajících operátorů," doplňuje Martin Špaček ze serveru Sfinance.cz.

Odhaduje, že počet lidí, kteří přejdou k energetické konkurenci bude nakonec ještě vyšší než loni.

"Pokud se v prosinci zopakují  podobná čísla jako v listopadu, a není důvod o tom pochybovat, tak budou překonány loňské výsledky o tři procenta. To znamená, že zhruba o dvacet tři tisíce zákazníků více než v roce 2011 změní svého dodavatele," vysvětluje Špaček. 

K alternativním dodavatelům přešlo už přes milion lidí. 

Podle údajů Sfinance.cz mění plyn nejvíce lidé v Jihomoravském, Moravskoslezském a Středočeském kraji. Úspory díky změně dodavatele dosahují v průměru částky okolo sedmi tisíc korun ročně.

Nejmenší přestupy ke konkurenci zaznamenal Jihočeský a Karlovarský kraj.

Také dodavatele elektřiny mění nejvíc lidé ve zmíněných třech krajích, dohromady se na celkovém počtu změn podílejí více než 40 procenty. Proti tomu nejméně přesunů bylo na Vysočině a v Karlovarském kraji. 

Průměrná úspora v případě elektřiny je u těch, kteří ji nepoužívají na topení, okolo dvou tisíc korun a je tedy podstatně méně zajímavá než u plynu. 

Měsíční úspora u elektřiny se pohybuje většinou jen okolo pár set korun. "Základní motivací lidí ke změně je vždy cena. U elektřiny je reálná úspora nižší. U plynu jsou úspory o řád vyšší a tedy zajímavější," říká obchodní ředitel České Energetické Centrum (ČEC) Vladimír Vokroj. 


Aktualizované ceny energií na příští rokPřinášíme srovnání aktualizovaných cen energií na příští rok. Porovnejte si ceny u všech dodavatelů a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším. Nepřeplácejte zbytečně za elektřinu a plyn.>> Průvodce dodavateli energie


 

Zpomalení změn dodavatelů energie je podle Špačka dáno sílícím vyčerpáním trhu a rostoucím počtem vázaných smluv, které fixují ceny na delší období a zákazníkům komplikují přechody k jiným dodavatelům. Růsty změn o desítky procent měsíčně tak už jsou minulostí. 

"Je důležité se podívat, jak se prodává. Jde totiž i o to, že je hodně vyčerpaná cílová skupina, kterou podomním prodejem alternativní dodavatelé oslovují," říká Vokroj s tím, že například ČEC se proto nyní chce víc zaměřit na prodej přes internet. 

Na trhu je okolo pěti desítek alternativních dodavatelů energií. V půlce listopadu se přidal další, zatím poslední Yello Energy. Nejsilnější jsou ale již zavedená jména Bohemia Energy, Centropol, České Energetické Centrum a Lama Energy.