Druhá pohárová soutěž fotbalové klubové Evropy už zná vítěze. V soutěži, kterou ovládly portugalské kluby, se ve finále střetly FC Porto a Sporting Braga a úspěšnější byl klub slavnějšího jména i historie Porto - vyhrálo 1:0.

Zápas, který se hrál na stadionu v Dublinu za stálého zpěvu chorálů, příliš nenadchl. Rozhodl jej svým sedmnáctým gólem v tomto ročníku Radamel Falcao, kanonýr, o něhož bude v přestupovém období v Evropě určitě velký zájem.

Skóre stanovil v předposlední minutě prvního poločasu, kdy si naskočil v pokutovém území na míč a hlavou překonal Artura v brance Bragy.

Kouč vítězů André Villas-Boas se tak v třiatřiceti letech stal nejmladším trenérem, který vyhrál evropský pohár. Porto může v první sezoně pod jeho vedením získat "treble". Portugalskou ligu ovládlo bez jediné porážky a o víkendu má šanci zkompletovat vítězný hattrick, pokud ve finále Portugalského poháru porazí Guimaraes.

FC Porto vs Sporting Braga 1-0 - Full Match Highlights & Goal (Europa League 2011 Final)

Porto se přitom v premiérovém finále na irské půdě dostávalo do tempa jen velmi zvolna a většinu první půle nepřipomínalo ofenzivní "mašinu", která ve čtvrtfinále a semifinále nasázela soupeřům celkem 17 branek.

Braga soupeře chvílemi dokázala zatlačit, ale k ohrožení Heltonovy branky se příliš nedostala.

FC Porto - Sporting Braga 1:0 (1:0)

Branka: 44. Falcao. Rozhodčí: Velasco Carballo - Fernández, Guadamuro (všichni Šp.). ŽK: Sapunaru, Helton, Rolando - Hugo Viana, Sílvio, Garcia, Mossoró, Kaká. Diváci: 47 000.

Porto: Helton - Sapunaru, Rolando, Otamendi, A. Pereira - Guarín (73. Belluschi), Fernando, Moutinho - Hulk, Falcao, Varela (79. J. Rodríguez). Trenér: Villas-Boas.

Braga: Artur - Garcia, Paulao, A. Rodríguez (46. Kaká), Sílvio - Custódio, Hugo Viana (46. Mossoró), Vandinho - Alan, Lima (66. Meyong), César. Trenér: Domingos Paciencia.