Petra Čecha a spol. čeká poslední přípravné utkání před klíčovými duely kvalifikace na evropský šampionát. Výběr trenéra Bílka prověří v Oslu domácí reprezentace Norska.

Jak si povedete tým se čtyřmi středními záložníky budeme sledovat v on-line reportáži i s glosy politického komentárora Hospodářských novin Jindřicha Šídla. Utkání má výkop ve 20:00.

V základní sestavě českého národního týmu figurují dva útočníci. Po zranění se vrací Milan Baroš, kterému bude dělat parťáka Tomáš Pekhart. Toho čeká teprve druhý start za seniorskou reprezentaci.

Trenér Michal Bílek také nasadí čtyři střední záložníky. Rosického s Plašil, kteří se budou starat především o ofenzívu, doplní Hübschman s nováčkem Gecovem. Zápas se odehraje na stadionu Ullevaal v Oslu a bude ho řídit Alan Black ze Severního Irska.

Sestava ČR na přípravný zápas s Norskem

Základní sestava ČR: Čech - Pospěch, Rajnoch, Sivok, Kadlec - Rosický, Gecov, Hübschman, Plašil - Baroš, Pekhart.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
19:55
Úvodní sestavy:

Norsko: Jarstein - Ruud, Högli, Wähler, Riise - Brenne, Jenssen, Hauger, Pedersen - Abdellaoue, Huseklepp.

Česká republika: Čech - Pospěch, Rajnoch, Sivok, Kadlec - Rosický, Gecov, Hübschman, Plašil - Baroš, Pekhart.

19:57

Oba týmy už nastoupily na hrací plochu. Česká reprezentace hraje v bílých dresech, Norové jsou červení. Oba týmy uctily památku obětí hrozivých útoků v Oslo černou páskou na rukách. Stadion je zaplněný zhruba z poloviny.

20:00

Ještě před výkopem uctil stadion památku mrtvých i dodrženou a velmi procítěnou minutou ticha. Teď už přichází na řadu fotbal. Výkop má reprezentace České republiky.

20:02
Utkání bylo zahájeno
20:02

1. minuta Zdeněk Pospěch zaváhal na pravé straně a Norové okamžitě cpali míč do pokutového území. Byl z toho roh a závar před Petrem Čechem, který byl faulován.

20:04

3. minuta Češi poprvé dobře zakombinovali. Rosický vysunul za obranu Baroše, který už sprintoval sám na brankáře. Byl mu ale odmáván ofsajd.

20:06

4. minuta Pedersen zůstal úplně volný zhruba dva metry před pokutovým územím. Jeho dělovka z levé nohy ale mířila jen do náruče připraveného Petra Čecha.

20:07

6. minuta Pospěch se po pravém křídle vydal zaútočit. Jeho zajímavý centr ale sebrala domácí obrana.

20:07

7. minuta Högliho centr musel na roh odvracet hlavou Rajnoch. Češi se v pohodě ubránili.

20:10

9. minuta Norové kopali další roh a byla z toho první velká šance zápasu. Jemný centr Riiseho hlavičkoval do břevna Čechovy brány Waehler!

20:13

12. minuta Norové se usadili na naší polovině. Přihrávku za obranu vystihl Čech.

20:15
Postřeh Jindřicha Šídla

A máme tu "první vážné varování", něco podobného by se nám "mohlo ve Skotsku zle vymstít", pravil Pavel Čapek. Líp bych to neřekl. Zápas začal podle očekávání, Norové si pozvali soupeře, který nemá vyšší ambice než ubránit 0:0. Už dvanáct minut a zatím jen jedno břevno. Vychází nám to podle předpokladů.

20:16

15. minuta Kadlec se vydal po levé straně na individuální průnik. Narazil hned na prvního hráče.

20:18

Michal Bílek prý nevyzařuje žádnou "příliš pozitivní energii". Ano, přesně od chvíle, kdy převzal národní tým

20:20

18. minuta Další obléhání Norů zastavil faul na Pospěcha. Češi mají čas podržet míč a uklidnit hru.

20:20

20. minuta Norové zahrávali znovu roh. Riiseho centr zase vykvetl v obrovskou šanci. V závaru před Čechem chyběl české obraně větší důraz. Nechybělo moc a bylo vymalováno. Nakonec akci přerušil hvizd rozhodčího a faul Norů.

20:22

Český tým se zatím pouští do odvážných výpadů přes půlící čáru až v šesti stojících mužích.

20:23

22. minuta Rosický táhl útok do otevřené obrany. Nahrál Pekhartovi, který se dral do zajímavé akce, ale nezvládl zpracování míče.

20:24
Norsko - Česká republika 1:0!

23. minuta Opět nedůslednost české obrany byla tentokráte potrestána. Před vápnem měl dost prostoru ke střele Mohhamed Abdellaoue a Čech neměl na ránu k tyči nárok.

20:28

Tak. Dvacet tři minut jsme to vydrželi. To jsem zvědav, jaká pozitiva na tom Bílek v poločase najde, Například, že si obrana vyzkoušela, jaké je to být pod tlakem. Připomínám, že hrajeme s Norskem.

20:29

26. minuta Další rána na naší bránu míří vysoko nad.

20:30

28. minuta Pospěch poslal z pravé strany do vápna kvalitní centr. Barošovi a Pekhartovi scházel k zakončení jeden krok.

20:31

30. minuta Češi už dělší dobu útočí. Rosického centr brankář Norska neudržel. Obránci ale u něj byli rychleji než naši hráči.

20:33

32. minuta Gecov na polovině hřiště zaváhal. Hübschman ale dokázal novice v týmu zastoupit a míč odkopnout.

20:34

33. minuta Jeden z Norů zůstal ležet na zemi. Chvíli se nehrálo, Češi poté sportovně vrátili míč. Domácí tak mohou kombinovat.

20:35

Česi podle Pavla Čapka nepředvádějí to, co od nich "dlouhodobě očekáváme". Omyl. Nic jiného už nečekáme. Pochodové cvičení, marně se snažící Rosický a vztekající se Baroš, kterého to v reprezentaci už několik let nebaví.

20:37

35. minuta Čech nakopával dlouhým výkopem míč na Baroše. I na byla ale přihrávka moc dlouhá.

20:39

37. minuta Rosický vedl další český útok, který znovu skončil na špatném zpracování Pekharta. Ten mohl střílet, ale tísněn volil těžkou přihrávku na obsazeného Baroše.

20:40

39. minuta To Norové kombinují naprosto přesně. Huseklepp otevřel prostor a pak si nabíhal na centr, který byl ale na pečlivě hlídaného hráče příliš vysoký.

20:41

40. minuta Pedersen zahrával volný kop z pětatřiceti metrů. Čech na míč dobře viděl a lapil ho do náruče.

20:41

40. minuta Úmysl dobrý, scházelo jen lepší provedení. Rosický zůstal sám v rohu pokutového území. Jemný dloubák mířl na Pekharta a Baroše. Ani jeden na něj ale nedosáhli. Před Barošovou rybičkou zasahovala obrana.

20:42

42. minuta Petr Čech potvrdil svou pověst. Po další akci Husekleppa pálil tvrdě z patnácti metrů Pedersen. Petr Čech ale reflexivním zákrokem udržel české naděje!

20:44

Schválně si zkuste spočítat, jak dlouho a na kolik doteků trvá přejít do útoku Norům a kolik Čechům.

20:45

44. minuta Norové odvážně napadají českou rozehrávku. I proto máme s přechodem do útoku velké problémy.

20:46
První poločas skončil

Češi zatím příliš radosti svým fanouškům nedělají. V Norsku prohrávají 0:1, navíc je jednou zachránilo břevno a taky perfektní zákrok Petra Čecha. V útoku toho moc nevymysleli. Občasným zárodkům kloudné myšlenky schází přesnost a kvalita.

20:48

Zaplaťpánbůh poločas. Bílkův tým si drží svůj standard posledních let. Pokud se dnes večer chcete s národním týmem pobavit, zvolte youtube, třeba sestřih zápasu s Holandskem z Eura 2004 trvá zhruba deset minut.

21:01

46. minuta Bílek stahuje v poločase ze hry Gecova, kterého nahradí Petržela. Češi tak posilují ofenzívu.

21:03
Druhý poločas byl zahájen
21:03

46. minuta Střídali i Norové a hned dvakrát. Dolů šli Hägli a Grindheim, nahradili je Brenne a Ruud.

21:04

48. minuta Češi v úvodu poločasu drží míč. Rajnoch ale obrátil hru až k Čechovi. Neměl komu jinému přihrát.

21:05

48. minuta Teď už se Češi aktivním pohybem vydali dopředu. Kadlec ale špatnou přihrávkou odevzdal míč soupeři.

21:06

49. minuta Baroš se vydal dopředu. Jeho sprint byl ale úplně zbytečný. Když doběhl k míči, nechal se snadno odstavit obráncem.

21:08

51. minuta Riise házel do vápna dva dlouhé auty. Česká obrana důležité hlavičkové souboje zvládla.

21:08

52. minuta Poradila si i s přímým kopem Pedersena. Hlavou poslal míč do bezpečí Pekhart.

21:09

Kladu si celou dobu jednu otázku, co se stalo za těch šest let od doby, kdy jsme Nory dvakrát porazili v baráži o mistrovství světa 2006.

21:10

54. minuta Tomáš Sivok s velkými problémy odvracel nepříjemný centr jen na kopačky Pedersena. Toho ale nadějná pozice zaskočila, proto pokazil snadnou přihrávku.

21:12

55. minuta Plašil si křikl o míč proti noze, Petržela ho viděl, ale na pěti metrech nedokázal přesně přihrát. Totéž se opakovalo i podruhé o pár vteřin později.

21:13

56. minuta Proti ráně Baroše z dálky pak zakročil nohou Ruud.

21:13

57. minuta Plašilův nákop jen potvrdil zmar českého týmu. Míč plachtil daleko za brankovou čáru.

21:14

A už jsem našel odpověď: skončila generace 1972 - 1973. To nebylo tak těžké

21:16

59. minuta Akce na jeden dotek Čechům vycházela jen první tři přihrávky. Pak přišla nepřesnost a Norové získali míč.

21:17

Jan Koller skončil před dvěma lety v reprezentaci, protože už prý na mezinárodní fotbal nemá. Škoda, protože jestli tohle je mezinárodní zápas, Koller by ještě čněl.

21:17

61. minuta Baroš v útoku nešikovně zakopl o míč a nabídl brejk Norům. Ten zastavil za cenu žluté karty Hübschman.

21:19

63. minuta Tettey naštěstí taky pokazil přihrávku. Jinak měli Norové možnost kloudného brejku.

21:20

63. minuta Na druhé straně šikovně předal míč na levou stranu Petrželovi Rosický. Centr plzeňského záložníka ale nebyl přesný.

21:21

Ale teď byl Pavel Čapek naprosto přesný: Norové poprvé po hodině použili obranný odkop. Češi tak přecházejí do útoku.

21:22

65. minuta Češi delší dobu kontrolovali míč na útočné polovině. K zakončení se ale nedostali.

21:22

66. minuta Norové připravili další střídání. Ze hřiště odchází Hauger, přichází Jenssen.

21:23

67. minuta Tak takhle by to šlo! Češi po sedmdesáti minutách hry vymysleli a správně provedli první hezkou útočnou akci. Rosický poslal do úniku Tomáše Pekharta, který si ale v pokutovém území znovu špatně zpracoval míč a v nájezdu na brankáře se sám vytlačil do úhlu. Ten nakonec hrál v tutové šanci klíčovou úlohu. Jinak to byla krásná akce.

21:25

67. minuta Bílek stahuje ze hřiště Rosického, kterého nahradí Kamil Vacek.

21:25

68. minuta Střídají i domácí. Pedersena nahradil Parr.

21:27

Rosický jde z hřiště, což je chvíle pravdy. Protože i když Rosický bohužel už dlouho po zranění z ledna 2008 není tím, čím mohl být, bez něj vypadá národní tým stále jako parta turistů, která neví, odkud jim to letí domů

21:27

71. minuta Norové ukázali, jak může být fotbal jednoduchý. Parr při prvním doteku míče nacentroval milimetrový centr na Husekleppa, jehož hlavička jen o milimetry minula vzdálenější tyč. Možná jen zásluhou drobné teče Čecha.

21:28
Norsko - Česká republika 2:0!

72. minuta Norové jdou do dvoubrankového trháku. John Arne Riise si udělal v pokutovém území kužely ze tří bránících hráčů a z hranice vápna propálil Petra Čecha!

21:32

Ano, takhle obvykle vypadají zápasy jasných favoritů: 72. minuta, 2:0 klid. Má to ovšem možná jeden klad, Skotové by nás mohli po shlédutí tohoto zápásu podcenit. Pokud to jde.

21:33

75. minuta Nory branka zvedla. Češi už zase jen brání. Čech vytahoval na roh nebezpečnou ránu ze střední vzdálenosti.

21:34

77. minuta Bílek znovu střídá. Pekharta nahradí v útoku vedle Baroše David Lafata.

21:35

79. minuta Nebezpečnou standardku Plašil zahrál jen do náruče norského brankáře.

21:37

80. minuta Norsko střídá. Waehlera nahradí Madsen.

21:37

81. minuta Dolů jde i Baroš, který ani dnes na své výkony z turecké ligy v reprezentaci nenavázal, místo něj si zahraje Rezek.

21:39

82. minuta Vacek se tělem šikovně uvolnil a otevřel si prostor. Jeho útok zastavil faulem za žlutou kartu Tettey.

21:40

"Milan Baroš pracoval tak, jak ho známe, v podstatě se do žádné vážné pozice nedostal". Naprosto přesné, Mistře.

21:41

85. minuta Češi sice častěji drží míč. Norové s nimi ale žádné problémy nemají a v klidu brání pohodový výsledek.

21:45

88. minuta Norové přečíslili obranu a Petr Čech zůstal proti třem útočníkům úplně sám. Musel faulovat za žlutou kartu a pokutový kop.

21:46
Norsko - Česká republika 3:0!

Pokutový kop s přehledem proměnil Mohammed Abdellaoue.

21:47

88. minuta Ještě předtím domácí střídali. Elyounoussi nahradil Husekleppa.

21:48

90. minuta Žlutou kartu vidí za faul ve středu hřiště Tomáš Sivok. Rozhodčí nastaví jen 2 minuty.

21:49

"Kalich hořkosti do dna" je tu. Dočkáme se moudrosti "Těžko na cvičišti, lehko na bojišti"?

21:50
Utkání skončilo. Norsko - Česká republika 3:0
21:53

Moc jsem se chtěl mýlit. Nepovedlo se mi to. Omlouvám se. Pokud by bylo možné být ve fotbale u míče třetí, Češi by měli bronz. Obrana hoří jak papír, dopředu šly tři nebezpečné přihrávky a útočníci nenastoupili. Pro září doporučuji mistrovství světa v ragby, tam zřejmě Skoty někdo porazí. Dobrou noc, Česko