Fobalisté Chelsea postoupili podeváté za sebou do osmifinále Ligy mistrů. Účast mezi šestnácti nejlepšími celky si zajistili dnešní výhrou 3:0 nad Valencií, k níž přispěl několika zákroky i brankář Petr Čech. Dál jde také Olympique Marseille, které dvěma góly v posledních pěti minutách vyhrálo 3:2 na hřišti Dortmundu a sebralo tak postup Olympiakosu Pireus, jemuž nestačila ani výhra 3:1 nad Arsenalem. Ze skupiny G jde dál Petrohrad po bezbrankové remíze na hřišti Porta.

Barcelona ve skupině H i s náhradníky v sestavě porazila doma Borisov 4:0. Pomohla tak Viktorii Plzeň k udržení 3. místa ve skupině a k postupu do Evropské ligy.

Hrdinou Chelsea je útočník Didier Drogba, který je sice údajně na odchodu z klubu, ale dnes výrazně přispěl k tomu, že londýnský klub bude pokračovat v Lize mistrů i na jaře. Už ve 4. minutě se skvěle uvolnil v pokutovém území a propálil brankáře Diega Alvése.

Valencie mohla téměř okamžitě srovnat, ovšem Jordi Alba z úhlu napálil jen tyč Čechovy branky. Hosté si poté vytvořili velký tlak a k nebezpečné střele se dostal Albelda, jenže český gólman předvedl parádní zákrok.

Poté přišel další skvělý moment Drogby. Na půlce si zpracoval míč, nalákal na sebe čtyři protihráče a vyslal do úniku Ramirese. Ten vyhrál sprinterský souboj s Ruizem a zvýšil na 2:0.

Po změně stran usilovala Valencie o potřebné vyrovnání, ovšem obrana Chelsea fungovala bezchybně, případně útoky hostů ztroskotaly na Čechovi. Ten tak udržel třetí nulu v soutěžním utkání v řadě. Čtvrthodiny před koncem definitivně rozhodl znovu Drogba.

Chelsea nakonec postoupila z prvního místa, jelikož již jistý postupující Leverkusen remizoval 1:1 na hřišti Genku. Za domácí nastoupil Daniel Pudil, za německý celek Michal Kadlec, který v 73. minutě vystřídal. Na vyřazení Genku z pohárů to však nic nezměnilo, do Evropské ligy zamířila ze skupiny E Valencie.

Rosický hrál 23 minut

V dalších dvou skupinách byl postupový boj velmi napínavý. Dlouho to vypadalo, že ze skupiny F postoupí překvapivě Olympiakos Pireus, který zvítězil 3:1 nad Arsenalem, který nastoupil s náhradníky. Český reprezentant Tomáš Rosický vracející se po lehkém zranění odehrál posledních 23 minut.

Jenže Arsenal do dalších bojů nakonec doprovodí Marseille. To sice v Dortmundu prohrávalo už 0:2, ale nakonec 3:2 vyhrálo. Nejprve v nastavení první půle snížil Rémy a v poslední pětiminutovce rozhodli o postupu Ayew a Valbuena. Na Olympiakos zůstala Evropská liga, německý mistr Dortmund v pohárech končí.

Podobně napínavý boj, který mohl rozhodnout jediný gól, byl ve skupině G mezi Portem a Petrohradem. Ruský mistr nakonec uhrál potřebnou remízu 0:0 a postoupil. Porto jde do Evropské ligy, kde bude moci obhajovat letošní prvenství.

V druhém utkání skupiny G se rozloučil s poháry výhrou Šachtar Doněck, který zvítězil 2:0 na hřišti Apoelu Nikósie. Po celý zápas u toho byl i český reprezentant Tomáš Hübschman.

6. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

Chelsea - Valencie 3:0 (2:0) Branky: 4. a 76. Drogba, 22. Ramires. Rozhodčí: Rocchi (It.). Diváci: 41.109.

Genk - Leverkusen 1:1 (1:0) Branky: 30. Vossen - 79. Derdiyok. Rozhodčí: Tagliavento (It.). Diváci: 18.000.

1. Chelsea 6 3 2 1 13:4 11

2. Leverkusen 6 3 1 2 8:8 10

3. Valencie 6 2 2 2 12:7 8

4. Genk 6 0 3 3 2:16 3

Skupina F:

Olympiakos Pireus - Arsenal 3:1 (2:0) Branky: 16. Džibbúr, 36. Fuster, 89. Modesto - 57. Benajun. Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.). Diváci: 29.000.

Dortmund - Marseille 2:3 (2:1) Branky: 23. Blaszczykowski, 32. Hummels z pen. - 45.+3 Rémy, 85. D. Ayew, 87. Valbuena. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 65.590.

1. Arsenal 6 3 2 1 7:6 11

2. Marseille 6 3 1 2 7:4 10

3. Olympiakos Pireus 6 3 0 3 8:6 9

4. Dortmund 6 1 1 4 6:12 4

Skupina G:

FC Porto - Petrohrad 0:0

Rozhodčí: Velasco Carballo (Šp.). Diváci: 34.000.

APOEL Nikósie - Šachtar Doněck 0:2 (0:0) Branky: 62. Luiz Adriano, 78. Selezňov. Rozhodčí: Hategan (Rum.). Diváci: 21.000.

1. APOEL Nikósie 6 2 3 1 6:6 9

2. Petrohrad 6 2 3 1 7:5 9

3. FC Porto 6 2 2 2 7:7 8

4. Šachtar Doněck 6 1 2 3 6:8 5

Skupina H:

FC Barcelona - Borisov 4:0 (1:0) Branky: 63. a 89. z pen. Pedro, 35. Roberto, 60. Montoya. Rozhodčí: Collum (Skot.). Diváci: 37.374.

1. FC Barcelona 6 5 1 0 20:4 16

2. AC Milán 6 2 3 1 11:8 9

3. Plzeň 6 1 2 3 4:11 5

4. Borisov 6 0 2 4 2:14 2