Fotbalisté Barcelony jsou novými klubovými mistry světa. Ve finále turnaje pro šampiony jednotlivých kontinentů dnes v Jokohamě přehráli brazilský Santos jednoznačně 4:0 i zásluhou dvou gólů Lionela Messiho.

Stali se tak prvním týmem, který klubový šampionát vyhrál podruhé. Poprvé se jim to povedlo v roce 2009. Zároveň si připsali již třináctou trofej za poslední tři roky.

Souboj vítězů Ligy mistrů a Poháru osvoboditelů měl jednoznačný průběh. Santos nastoupil až příliš defenzivně a poprvé za to pykal v 17. minutě. Zasloužila se o to spolupráce dvou kandidátů na Zlatý míč FIFA. Xavi si akrobaticky patičkou zpracoval míč a hned ho uličkou vyslal na rozběhnutého Messiho. Jeho lobovanou střelu už nedokázal odvrátit ani vracející se obránce.

Za dalších sedm minut pak Dani Alvés, který dnes nastoupil v útoku místo zraněných Alexise Sáncheze a Davida Villy, našel ve vápně Xaviho a ten zvýšil. Krátce před přestávkou pak znovu Messi s Alvésem zaměstnali obranu soupeře natolik, že Cesc Fábregas mohl dorazit míč do odkryté branky.

Po změně stran se Barcelona soustředila především na držení míče, který měla ve své moci téměř tři čtvrtiny zápasu. Přesto se Santos dostal do velké šance, ve které však zklamal hvězdný Neymar, jenž neprostřelil brankáře Víctora Váldese.

Nejvyšší finálová výhra v historii

Naopak osm minut před koncem obešel Messi gólmana a střelou do prázdné branky uzavřel střelecký účet zápasu. V souboji dvou jihoamerických hvězd tak Neymara zcela zastínil.

Barcelona si připsala nejvyšší vítězství v historii finále mistrovství světa klubů a zároveň se postarala o to, že už popáté za sebou vyhrál tento turnaj vítěz Ligy mistrů.

V utkání o třetí místo byl úspěšnější katarský Al Sádd, který zdolal japonskou Kašiwu 5:3 na penalty. V normální hrací době skončil zápas 0:0.