Nejprve jej přepadla lítost, že cesta týmu evropským šampionátem se zastavila o čtvrtfinálovou porážku v podobě Portugalska a rozplynul se jí medailový sen. Vzápětí už ale kouč Michal Bílek označil vystoupení české fotbalové reprezentace na turnaji za mimořádný úspěch. Uznal, že Portugalsko bylo nad síly Čechů. Reprezentace ale podle něj po Euru má na čem stavět.

"Bezprostředně po zápase s Portugalskem ve mně bylo zklamání, měli jsme jsme před sebou vidinu boje o finále. Ale s odstupem musím říci, že jsme odehráli velmi dobrý turnaj. Klobouk dolů před kluky, čeho tady dosáhli. Je to obrovský úspěch," řekl Bílek, který přivedl národní tým po osmi letech na velkém turnaji do vyřazovacích bojů.

Portugalsko podle něj ve Varšavě ukázalo mimořádnou kvalitu. "Věděli jsme, že hru s nimi otevřít nemůžeme, jinak budeme potrestaní. Kluci dřeli, bojovali, ale soupeř byl kvalitnější. Navíc nám docházely síly, jak jsme často hráli bez míče. Soupeř se pak snáze dostával do šancí a jednu situaci dokázal využít," litoval Bílek. Týmu podle něj znovu citelně chyběl zraněný kapitán Tomáš Rosický, byť Bílek chválil záložníka Vladimíra Daridu, který si dnes na Euru odbyl premiéru.

Portugalci znejistěli jen na začátku utkání. "Věděli jsme, že před námi bude hodně práce. Ale dokázali jsme reagovat. Pak se hrálo podle našich not. Zase jsme dokázali, že jsme silní v defenzivě, k tomu jsme přidali i dobrý útok. Důležité bylo, jak jsme se zlepšili během prvního poločasu," uvedl trenér Paolo Bento.

Portugalcům prý pomohla i poločasová pauza, po níž se ještě zlepšili a nakonec udeřili. "Hráčům jsem v poločase něco vysvětlil, řekl jim, jak proti obraně soupeře hrát. Věřil jsem, že si šance vytvoříme. Chtěl jsem, aby hráči ukázali, co v ofenzivě dokážou," poznamenal Bento.

Rozhodl Cristiano Ronaldo gólem hlavou, ale Bílek neviděl viníka v osobě beka Theodora Gebre Selassieho, od něhož se Portugalec odpoutal. "Ronaldo je mimořádný, Theo to s ním měl těžké. Ale nevím, jestli někdo udělal chybu. Nevím, z jakého prostoru Ronaldo dal branku. To se stává, Ronaldo si dovede poradit se vším. Dneska zase ukázal své kvality," uvedl Bílek. Jeho protějšek Ronalda hodnotit nechtěl. "Budu mluvit jen o našem týmu a zápasu," vzkázal Bento na tiskové konferenci.

Podle Bílka český tým z vystoupení na ME v budoucnu může těžit. Bílka by prý před dvěma a půl lety, kdy tým přebral a vzápětí s ním vyhořel při turnaji ve Spojených arabských emirátech, nenapadlo, že se Češi dostanou mezi osm nejlepších týmů Eura. "Kdyby mi to někdo po Emirátech řekl, nevěřil bych mu. Ale teď jsem spokojený, za poslední dva roky jsme dali dohromady tým s kvalitou, výbornou partu a jsem rád, kam až jsme to dotáhli. Navíc se nám tady nepovedl první zápas, ale kluci ukázali velký charakter," řekl Bílek.

Související