Fotbalová Sparta se po oficiálních protestech proti řízení zápasu s Plzní obrátila přímo na šéfa Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu.

"Přijel jsem informovat pana Peltu o mimořádných obavách z posledního vývoje v českém fotbalovém prostředí. Máme velmi znepokojující a konkrétní informace, které se týkají oblasti řízení zápasů. Teď je na panu Peltovi, aby učinil příslušné kroky," řekl Křetínský dnes na Strahově.

"Musím říct, že jsem zdrcen z toho, co se ke mně dostalo. Smutné na tom je, že si myslím, že ty informace jsou věrohodné. Musím si to nechat projít hlavou," uvedl Pelta, který nevyloučil, že by mohly přijít na řadu i orgány činné v trestním řízení. Podle informací serveru hattrick.cz už se Pelta kvůli tomu na středu objednal k novému policejnímu prezidentovi Martinu Červíčkovi.

Údajně by mělo jít o ovlivňování výsledků utkání v souvislosti s řízením zápasů a sázením na ně.

Koho se znepokojující informace týkají, odmítl majitel Sparty říct. Pelta pouze uvedl, že nejde o šéfku rozhodčích Dagmar Damkovou ani jejího životního partnera Romana Berbra, který řídí plzeňský krajský svaz a je považován za šedou eminenci českého fotbalu. Podle Křetínského jde o systémový problém.

Na otázku, zda mu vadí  a má obavy z loňské změny v řízení komise rozhodčích, ale odpověděl: "Je to jediná a silně přetrvávající obava v rámci fotbalového prostředí. Podle našeho názoru negativní trendy v posledním období mimořádně zesílily."

Křetínský nepřiblížil ani podobu důkazů, které má. "Nejen, že jsem panu Peltovi předložil informace, ale informoval jsem ho o jejich zdroji. Dál bych to nechtěl komentovat," prohlásil podle webu Sparty.

Křetínský odmítl, že by za Peltou dorazil jen kvůli sobotnímu šlágru 7. ligového kola v Plzni, kde se Letenští po prohře 0:1 cítili poškozeni verdikty sudího Radka Matějka.

Pražanům se nelíbila především rozhodující penalta ze 40. minuty po souboji domácího Davida Limberského s hostujícím Josefem Hušbauerem. Sparťané upozorňovali, že reprezentační zadák pád přifilmoval, a vedení klubu dokonce o přestávce zvažovalo, že nepošle tým do druhé půle. Po zápase pak Letenští prohlásili, že sudí pískal tendenčně, což však Damková i Matějek rezolutně odmítli.

"Považuji situaci za velmi vážnou. Nepřijel jsem komentovat jeden konkrétní zápas, kvůli tomu bych za panem Peltou nejezdil," řekl šéf Sparty.

"Věřím, že předseda bude schopen zajistit konkrétní kroky a situaci napravit. Pokud ne, budeme samozřejmě muset zvažovat jiný postup," uvedl Křetínský.

Pelta připustil, že pokud by byla jen část informací pravdivá, šlo by o největší problém, který by musel řešit za dobu necelého ročního působení v čele asociace. Odhaduje, že v řádech dnů zaujme FAČR konkrétnější stanovisko.

"Jsou věci, o kterých se mluvilo jen v hádankách. Přichází chvíle, kdy je třeba se zabývat, jestli jsou ty domněnky faktické nebo ne. Je to věc pro mě a pro výkonný výbor. Myslím, že ty věci naberou relativně rychlý spád," dodal Pelta.