Nikdo nemá po úvodních zápasech čtvrtfinále Evropské ligy jistý postup do semifinále. Nejlepší výsledek uhráli na svém stadionu v Istanbulu fotbalisté Fenerbahce, kteří v osmifinále po boji vyřadili Viktorii Plzeň, a nyní dali dva góly Laziu Řím.

Za italský celek, který byl téměř celý druhý poločas bez vyloučeného Onzaiho, hrál do 72. minuty v útoku také český reprezentant Libor Kozák, jehož pak vystřídal Němec Kloze. Ani jeden z nich ale nedokázal dát gól a italský celek to bude mít v odvetě v Římě složité. V brance Chelsea stál v Londýně Petr Čech a při výhře 3:1 nad Kazaní inkasoval jen z penalty.

Chelsea odstartovala první zápas s Kazaní na stadionu Stamford Bridge dobře. Po čtvrthodině hry si na Luizův pas z poloviny hřiště naběhl Torres a zblízka nadvakrát překonal brankáře Ryžikova. V 32. minutě přidal druhý gól Moses, který trefil povedeným halfvolejem horní růžek.

Čtyři minuty před přestávkou Kazaň zdramatizovala duel kontaktní brankou, když ruku kapitána Terryho v šestnáctce potrestal z penalty Natcho. Čech neměl proti jeho střelu šanci.

Domácí i v druhé půli kontrolovali hru a ruského soupeře nepouštěli do větších šancí. Dvacet minut před koncem přidal pojistku Torres, jenž si naskočil na Matův centr a prudkou hlavičkou přidal svůj druhý zásah v utkání. Chelsea tak doma v pohárech podvanácté za sebou neprohrála.

Kozák sice dostal šanci v základní sestavě Lazia, ale v Istanbulu se neprosadil. Třiadvacetiletý útočník, který je s osmi góly nejlepším střelcem tohoto ročníku Evropské ligy, nenavázal na hattrick z minulého zápasu se Stuttgartem.

Po bezbrankové první půli snížil šance římského celku záložník Onazi, jenž byl dvě minuty po přestávce vyloučen po druhé žluté kartě. Hosté drželi nerozhodný výsledek do 78. minuty, než z penalty otevřel skóre Webó.

V nastavení pak pojistil výhru Fenerbahce druhou brankou Kuijt. Lazio, za které Kozák odehrál 72 minut, utrpělo v této sezoně Evropské ligy první porážku.

Další londýnský celek Tottenham doma dotáhl s Basilejí dvoubrankovou ztrátu a remizoval 2:2. Švýcaři se už v prvním poločase dostali do překvapivého vedení, když se mezi 30. a 34. minutou prosadili Stocker a Fabian Frei. Pět minut před pauzou snížil Adebayor a po změně stran vyrovnal střídající Sigurdsson.

Třetí anglický zástupce v soutěži Newcastle neudržel v Lisabonu těsné vedení a s Benfikou prohrál 1:3. Na branku hostujícího Cissého odpověděl ještě v prvním poločase Rodrigo, po změně stran pak přidali další dvě trefy domácího celku Lima a Cardozo z penalty.

Chelsea - Kazaň 3:1 (2:1)
Branky: 16. a 70. Torres, 32. Moses - 41. Natcho z pen. Rozhodčí: Rocchi (It.).

Fenerbahce Istanbul - Lazio Řím 2:0 (0:0)
Branky: 78. Webó z pen., 90.+1 Kuijt. Rozhodčí: Collum (Skot.). ČK: 47. Onazi (Lazio).

Tottenham - Basilej 2:2 (1:2)
Branky: 40. Adebayor, 58. Sigurdsson - 30. Stocker, 34. F. Frei. Rozhodčí: Mažič (Srb.).

Benfica Lisabon - Newcastle 3:1 (1:1)
Branky: 25. Rodrigo, 65. Lima, 71. Cardozo z pen. - 12. Cissé. Rozhodčí: Gautier (Fr.).