Fotbalisté Chelsea budou hrát finále Evropské ligy UEFA, do něhož postoupili spolu s Benfikou Lisabon. Tým Petra Čecha začal těžký týden, v němž ho čekají v Premier League zápasy s Manchesterem United a Tottenahmem, výhrou 3:1. Basilej v Londýně překonala českého brankáře těsně před přestávkou.

Chelsea ale byla zpět na koni během dvou minut. Torres vyrovnal a Moses zařídil vedení 2:1, které ještě vylepšil parádní ranou Luiz. Druhým postupujícím je Benfica Lisabon. Fenerbahce sice doma vyhrálo úvodní duel 1:0, ale to v součtu s včerejší porážkou 1:3 nestačilo.

Finále se hraje 15. května v Amsterodamu. Chelsea se jako úřadující vítěz Ligy mistrů pokusí získat první trofej v této sezoně, stejně jako Benfica Evropskou ligu ani předtím Pohár UEFA ještě nevyhrála.

Chelsea, přemožitel pražské Sparty, rozhodla o svém postupu třemi góly během devíti minut po změně stran. Do poločasu ji outsider z Basileje trápil a viditelně toužil dosáhnout na první venkovní výhru v této sezoně Evropské ligy.

Nejprve sice trefil tyč Lampard, pak ovšem Basilej několikrát zahrozila a Čech si rozhodně nemohl stěžovat na nedostatek práce. V 39. minutě ještě proti Salahovi dobře vyběhl, už v nastavení první půle byl ale proti egyptskému křídlu bez šance a hosté nečekaně vedli.

Po přestávce však Chelsea rázně odmítla překvapení a ukázala, proč doma neprohrála předchozích dvanáct pohárových zápasů. Nejprve v 50. minutě dorazil Lampardovu střelu Torres a připsal si pátý gól v této sezoně Evropské ligy.

O dvě minuty později z podobné akce uspěl i Moses a navázal na gól z prvního duelu, v 59. minutě pak definitivně rozhodl technickou střelou do šibenice Luiz.

Benfica doma neprohrála v devatenácti předešlých soutěžních zápasech po sobě a velkou sílu před vlastními fanoušky ukázala už zkraje odvety proti Fenerbahce. Gaitán po devíti minutách prostřelil Demirela a rychle smazal ztrátu z prvního duelu v Turecku.

Lisabonští pokračovali v nátlakové hře, jejich postupové vyhlídky ale zkomplikovala situace z 22. minuty. Domácí Garay zahrál ve vápně rukou a Kuijt na rozdíl od svého spoluhráče Baroniho v úvodním duelu penaltu s přehledem proměnil. Pokutovému kopu ale předcházel ofsajd.

Benfica ani po inkasovaném gólu nepolevila v útočné aktivitě a v 35. minutě se vrátila do hry o finále. Demirela zaskočil přízemní střelou do protipohybu kanonýr Cardozo. Domácí se po přestávce tlačili za postupovým gólem a dočkali se v 66. minutě. Cardozo zblízka napálil odražený balon do sítě a svým šestým gólem v soutěži rozhodl. Fenerbahce, přemožitel Plzně z osmifinále, už odpovědět nedokázalo.

Odvetná utkání semifinále fotbalové Evropské ligy:

Benfica Lisabon - Fenerbahce Istanbul 3:1 (2:1)

Branky: 35. a 66. Cardozo, 9. Gaitán - 23. Kuijt z pen. Rozhodčí: Lannoy (Fr.). ŽK: Pereira, Peréz - Baroni, Erkin. Diváci: 55.400. První zápas: 0:1, postoupila Benfica.

Benfica: Artur - Pereira, Luisao, Garay, Almeida - Peréz, Matič, Gaitán (90. Roderick) - Lima, Cardozo (87. Urreta), Salvio.

Fenerbahce: Demirel - Gönül (61. Irtegün), Yobo (75. Stoch), Korkmaz, Ziegler - Sahin (44. Topuz), Baroni, Erkin - Kuijt, Sow, Ucan.

Chelsea - Basilej 3:1 (0:1)

Branky: 50. Torres, 52. Moses, 59. Luiz - 45.+1 Salah. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.). ŽK: Azpilicueta - Schär, Steinhöfer, Die. Diváci: 39.403. První zápas: 2:1, postoupila Chelsea.

Chelsea: Čech - Azpilicueta, Ivanovič, Cahill, Bertrand - Lampard, Luiz (82. Aké) - Ramires (66. Oscar), Hazard (75. Mata), Moses - Torres.

Basilej: Sommer ? Steinhöfer, Schär, Sauro, Voser ? El Není, Frei (75. Díaz), Die ? Salah, Streller (62. Zoua), Stocker (62. Degen).