Nerad bude vzpomínat Petr Čech v brance Chelsea na úvodní zápas základní skupiny Ligy mistrů proti Basileji. Její hráči přijeli do Londýna v roli jasných outsiderů, ale odvezli si všechny body po výhře 2:1. Nezvítězil ani druhý český fotbalista v akci Tomáš Jun, který s Austrií podlehl ve Vídni 0:1 FC Porto.

Chelsea pod staronovým trenérem Josém Mourinhem prohrála ve skupině LM na stadionu Stamford Bridge poprvé od října 2003, kdy nestačila na istanbulský Besiktas. Přitom Chelsea poslal do vedení v závěru prvního poločasu Brazilec Oscar. Favorit však nezvládl druhou půli. V 71. minutě vyrovnal přesnou střelou Salah a deset minut po něm dokonal obrat Streller hlavičkou po rohovém kopu. Basilej tak Chelsea oplatila jarní vyřazení ze semifinále Evropské ligy.

Premiéra v Lize mistrů dopadla na výbornou novému barcelonskému kouči Gerardu Martinovi, návrat na Nou Camp naopak nevyšel někdejší opoře domácího týmu a současnému trenérovi Ajaxu Franku de Boerovi. Nizozemský mistr vzdoroval favoritovi 21 minut, než se z trestného kopu poprvé prosadil Argentinec Messi. Ajax však měl v první půli dvě slibné příležitosti, při nichž Barcu podržel brankář Valdés.

Deset minut po přestávce Katalánci pojistili vedení, když po přihrávce Busquetse znovu skóroval Messi. V 69. minutě zvýšil hlavou stoper Piqué po přesném Neymarově centru a čtvrt hodiny před koncem zkompletoval hattrick další umístěnou střelou barcelonský kanonýr. V závěru mohl Ajax snížit, ale Sigthórssonovu penaltu zneškodnil Valdés.

Čtyřnásobný nejlepší hráč světa Messi zaznamenal 62 branek v 80 zápasech v LM a na historicky nejlepšího kanonýra soutěže Raúla mu chybí už jen devět zásahů.

Arsenal si v Marseille zajistil triumf až ve druhém poločase. V 65. minutě otevřel skóre forvard Walcott, sedm minut před koncem potvrdil svou střeleckou formu z úvodu sezony Ramsey. V nastavení už jen snížil z penalty Jordan Ayew. "Kanonýři" ani v desátém zápase na hřištích francouzských soupeřů neprohráli a pošesté za sebou zvítězili.

Druhý český hráč v dnešním programu Tomáš Jun nastoupil v základní sestavě Austrie Vídeň, ale domácí porážce 0:1 s Portem nezabránil. Rakouský debutant v hlavní fázi LM sice s portugalským týmem udržel bezbrankový poločas, ale po změně stran rozhodl Lucho González. Jun šel ze hry v 68. minutě.

Finalista minulého ročníku Dortmund prohrál v Neapoli 1:2. V 29. minutě otevřel skóre domácí Higuaín, letní argentinská ofenzivní posila z Realu Madrid. Pro Borussii bylo hůř v nastavení prvního poločasu, kdy brankář Weidenfeller dostal červenou kartu za hru rukou mimo pokutové území. Už předtím byl za protesty vykázán na tribunu trenér hostů Jürgen Klopp. Oslabeného soupeře pak po změně stran "dorazil" druhým zásahem Insigne, na konci snížil vlastní brankou domácí Zuňiga.

Skupina E:

Schalke - Steaua Bukurešť 3:0 (0:0)
Branky: 67. Uchida, 78. Boateng, 85. Draxler. Rozhodčí: Cakir (Tur.).

Chelsea - Basilej 1:2 (1:0)
Branky: 45. Oscar - 71. Salah, 81. Streller. Rozhodčí: Orsato (It.).

1. Schalke 04 1 1 0 0 3:0 3
2. Basilej 1 1 0 0 2:1 3
3. Chelsea 1 0 0 1 1:2 0
4. Steaua Bukurešť 1 0 0 1 0:3 0

Skupina F:

Marseille - Arsenal 1:2 (0:0)
Branky: 90.+3 J. Ayew z pen. - 65. Walcott, 83. Ramsey. Rozhodčí: Benquerenca (Portug.).

Neapol - Dortmund 2:1 (1:0)
Branka: 29. Higuaín, 69. Insigne - 87. vlastní Zuňiga. Rozhodčí: Proenca (Portug.). ČK: 45.+1 Weidenfeller (Dortmund).

1. Arsenal 1 1 0 0 2:1 3

Neapol 1 1 0 0 2:1 3
3. Dortmund 1 0 0 1 1:2 0

Marseille 1 0 0 1 1:2 0

Skupina G:

Austria Vídeň - Porto 0:1 (0:0)
Branka: 55. L. González. Rozhodčí: Thomson (Skot.).

Atlético Madrid - Zenit Petrohrad 3:1 (1:0)
Branky: 40. Miranda, 64. Arda Turan, 80. Baptistao - 58. Hulk. Rozhodčí: Collum (Skot.).

1. Atlético Madrid 1 1 0 0 3:1 3
2. FC Porto 1 1 0 0 1:0 3
3. Austria Vídeň 1 0 0 1 0:1 0
4. Petrohrad 1 0 0 1 1:3 0