Dva zápasy a dost. Bývalý fotbalový reprezentant Tomáš Ujfaluši se víckrát v dresu Sparty neukáže. Kvůli přetrvávajícím problémům s kolenem, které si vážně poranil loni v srpnu při angažmá v Galatasarayi, se český obránce rozhodl ukončit kariéru. Při angažmá na Letné naskočil jen do dvou zápasů domácího poháru a zatím netuší, jaké profesi se bude do budoucna věnovat.

Jeden z nejúspěšnějších českých fotbalistů posledních let byl už delší čas smířený s tím, že velkému fotbalu dá po konci podzimní sezony definitivní sbohem.

Tomáš Ujfaluši

Narozen: 24.3. 1978, Rýmařov
Výška a váha: 185 cm, 78 kg
Post: obránce
Kariéra: Rýmařov (1988-91), Sigma Olomouc (1991-2000), Hamburk (2000-04), Fiorentina (2004-08), Atlético Madrid (2008-11), Galatasaray (2011-13), Sparta Praha (2013)
Reprezentace: 78 zápasů/ 2 góly (2001-08)
Největší úspěchy: bronz na ME 2004, účastník MS 2006 a ME 2008; stříbro na ME do 21 let 2000; vítěz Evropské ligy a Superpoháru 2010; 2x vítěz turecké ligy (2012-13)

"Koleno po intenzivních trénincích nebylo v optimálním stavu. Na jedné konzultaci u lékaře padla možnost, že by defekt na chrupavce mohl vyřešit další chirurgický zákrok, ale do toho se mi už nechtělo. Znamenalo by to další dva až tři měsíce rekonvalescence, a navíc během zimní přípravy by koleno zase trpělo," vysvětlil Ujfaluši.

"Zdraví mám jenom jedno a v budoucnu ještě chci nějak fungovat. Když nemůžu být prospěšný na hřišti, nemá to cenu. I když mě to samozřejmě mrzí, že je s velkým fotbalem konec," uvedl Ujfaluši.

Odchovanec Olomouce má za sebou bohatou zahraniční kariéru. Hrál za Hamburk, Fiorentinu, Atlético Madrid, se kterým vyhrál v roce 2010 Evropskou ligu i Superpohár UEFA, a Galatasaray Istanbul. S tureckým velkoklubem slavil mistrovské tituly v letech 2012 a 2013.

Na kontě má celkem 78 startů za národní tým, se kterým získal bronz na mistrovství Evropy 2004 a kterému jeden čas dělal i kapitána. Stříbro má i s jednadvacítkou z ME 2000.

Tomáš Ujfaluši oznamuje ukončení aktivní kariéryTomáš Ujfaluši oznamuje ukončení aktivní kariéry

Do Sparty zamířil Ujfaluši jako volný hráč v létě a nesplnilo se mu přání, aby naskočil do ligového zápasu. "Ale i tak mu patří dík za to, jak ve Spartě po svém příchodu působil. Jeho morální vlastnosti byly hodně cítit," řekl tiskový mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Ujfaluši svoji misi ve Spartě nebere negativně. "Šel jsem sem s určitým rizikem, že můj návrat kvůli problému s kolenem nevyjde a já nebudu moci hrát na vysoké úrovni. To se bohužel také potvrdilo, mrzí mě, že můj návrat do české ligy po 13 letech nevyšel. Ale jsem rád, že mi Sparta tu šanci dala," uvedl Ujfaluši.

"Nebylo by ani fér, kdyby trenér měnil stopery ve chvíli, kdy celý tým šlapal. Já jsem byl rád za to, jak se klukům dařilo," podotkl Ujfaluši. Věří, že po skončení ligové sezony bude se sparťanskými spoluhráči slavit mistrovský titul. Sparta má po podzimu slušnou výchozí pozici a pětibodový náskok na Plzeň.

Zažil jsem dobré časy, nic bych neměnil

Při ohlédnutí za kariérou je spokojený, co všechno se mu povedlo. "Odehrál jsem přes 600 soutěžních zápasů, vyzkoušel si několik angažmá v zahraničí, zažil dobré časy v reprezentaci. Potkaly mě i nějaké horší věci, ale to také ke kariéře patří. Nic bych ale neměnil," přemítal Ujfaluši.

Zatím nemá jasnou představu, kam povedou jeho další kroky. Jisté je prý to, že nikdy nebude trenérem. Stejně tak nepočítá ani s tím, že by fotbal hrál na nižší úrovni. "Možná jen pro zábavu někde s kamarády. Spíš počítám s tím, že budu hodně hrát golf a hokej. Chci se věnovat věcem, na které jsem během kariéry neměl tolik času," vysvětlil Ujfaluši. Jako jednu z priorit si před sebe vytýčil péči a starost o dceru Kateřinu. "Budu plnohodnotný otec," těšil se Ujfaluši na to, že jeho život už nebudou řídit termíny tréninků, soustředění a zápasů.

Související