Za celý zápas čelil jediné ošemetné střele a největší problém mu při výhře 2:0 na hřišti Hullu možná způsobila řasa, která mu před zápasem spadla do oka. Reprezentační brankář Petr Čech vychytal v dresu fotbalistů Chelsea 209. čisté konto, vytvořil tak klubový rekord a měl radost i z toho, že svůj tým vidí konečně na prvním místě anglické ligy. Kouč José Mourinho jej zase chce vidět v sestavě svého týmu i v příští sezoně.

Pár dní poté, co Čecha Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků vyhlásila třetím nejlepším gólmanem za uplynulý rok, mohl českou hvězdu těšit i pohled na pořadí Premier League. "Poprvé po dlouhé době zase vedeme tabulku, snad tam zůstaneme. A doufám, že tahle čistá konta pomohou dosáhnout na naše cíle," uvedl jednatřicetiletý pilíř sestavy Chelsea i národního týmu, zabraný do myšlenek na titul.

Na nic jiného se prý nesoustředí, i když po něm novináři chtěli slyšet vzletná slova o tom, co pro něj znamená překonání legendy Chelsea ze 60. a 70. let minulého století Petera Bonettiho v počtu čistých kont. Nový klubový rekord má díky Čechovi ode dneška hodnotu 209. "Je to obrovský osobní úspěch, milník, ale já bych chtěl, aby tohle číslo ještě rostlo a pomáhalo nám vyhrávat další trofeje," uvedl český gólman.

Před ním je nyní výzva pokusit se o něco podobného v Premier League, v níž je před ním už jen David James. Na něj opora "Blues" podle některých zdrojů ztrácí 19 "čistých" zápasů, podle některých 20. Panuje totiž neshoda v tom, kolik vlastně oba mají. Většina britských médií i oficiální stránka Premier League přisuzují Čechovi 150 či 151 nul, oficiální stránky Chelsea dokonce 153. U Davida Jamese se zase čísla rozcházejí na 169 a 170.

Zpochybňována je v poslední době také Čechova budoucnost v Chelsea, jejíž branku hájí jako jednička od roku 2004, kdy přišel z francouzského Rennes. V poslední době se spekuluje o tom, že by mohl uvolnit místo svému mladšímu belgickému nástupci Thibautu Courtoisovi. Ten je podle zmíněné ankety čtvrtým nejlepším brankářem světa, ale už třetí sezonu hostuje v Atlétiku Madrid.

Kouč Chelsea José Mourinho dnes ovšem stejně jako v případě probíraného možného odchodu belgického útočníka Edena Hazarda do Paris St. Germain, jehož by prý neprodal ani za nabízených 100 milionů liber (v přepočtu zhruba 3,3 miliardy korun), řekl jasné ne. "Čech je skoro 10 let na vrcholu. Teď překonal Bonettiho rekord, příští rok pravděpodobně zdolá i ten Premier League," prorokoval Mourinho.

Pokud budou další zápasy podobně snadné jako v Hullu, proč ne. Čech sice mluvil o tom, že to byl pro tým těžký duel, on sám se však nejvíc zpotil možná ještě před úvodním hvizdem. Do oka mu totiž při čekání na zápas v tunelu před vchodem na trávník spadla řasa - a ta se v brankářských rukavicích špatně vyndává. S pomocí se mu nabídl kamarád a kapitán John Terry a britští fotoreportéři tak pořídili z tunelu kuriózní záběr.

Jinak je to ovšem rodák z Plzně, jehož ruce pomáhají. Chelsea během 10 let dovedl ke třem titulům, triumfu v Lize mistrů i Evropské lize. V roce 2006 přežil vážné zranění lebky a od té doby chytá v helmě. "Z těch stovek milionů liber, které do Chelsea napumpoval její ruský majitel Roman Abramovič, těch sedm, které zaplatil Rennes za Čecha, byly bez debaty nejlepší návratnou investicí," napsala agentura Reuters. "Díky své kariéře se stane velkou postavu historie Premier League," přidal se Mourinho, podle nějž je Čech v ideálním brankářském věku, mezi 30 a 35 lety.

A jeho svěřenec mu přizvukoval. "Pořád jsem mladý, pořád můžu hrát. Uvidíme, kde se nakonec to číslo zastaví," uvedl český reprezentant. Má řadu obdivovatelů a patří mezi ně i Bonetti. "Petr je jedním z nejlepších gólmanů, které jsem kdy viděl. Jeho čísla mluví za vše. Je neuvěřitelný a pořád toho má hodně před sebou, může zlomit mnoho dalších rekordů," uvedl.

Ovšem neodpustil si sentiment. Udržet nulu prý v jeho časech byl daleko ojedinělejší jev. "To ale nic nemění na Petrově velikosti. Když jsem jej poprvé potkal, byl jako pravý gentleman. Tehdy k nám přestoupil, šel jsem mu popřát hodně štěstí a připadalo mi, že se známe už roky," líčil Bonetti, jenž si za své výkony vysloužil přezdívku "Kočka".

Čech nedávno prohlásil, že až rekord překoná, pozve Bonettiho na drink. "A já se těším, až mi ho po sezoně koupí," usmál se už bývalý rekordman.

Související