Bojovnost. To je podle trenéra fotbalistů Arsenalu Arséna Wengera hlavní rozdíl v projevu jeho svěřenců v této sezoně a těch minulých. Právě zásluhou větší bojovnosti je Arsenal v čele tabulky Premier League a má naději na ukončení devítiletého čekání na trofej.

Svou bojovnost hráči Arsenalu podle Wengera ukázali v pondělním duelu s Aston Villou, když ve druhé půli ubránili výhru 2:1, přestože domácí hodně přitvrdili hru v osobních soubojích, což mimo jiné odnesl kapitán české reprezentace Tomáš Rosický zraněním nosu.

"Pro nás je to velmi cenné vítězství. V první půli jsme dokázali hrát naši hru a ujmout se vedení. Ve druhé půli to ale byl spíše boj. My to ale zvládli a ukázali jsme, že jsme připraveni rvát se o titul," řekl Wenger na pozápasové tiskové konferenci.

Velkou zásluhu na tom má stoperská dvojice Per Mertesacker a Laurent Koscielny. S tímto obranným párem Arsenal ještě ani jednou neprohrál, když z 27 zápasů vyhrál 19 (16 s čistým kontem) a osmkrát skončil remízou. Arsenal s nimi navíc inkasuje v průměru 0,5 gólu na zápas.

Tentokráte sice v jednom případě neubránili Christiana Bentekeho, který hlavou v pádu vykřesal pro Aston Villu naději svým prvním gólem od září, ale jinak byla dvojice Mertesacker–Koscielny znovu téměř bezchybná. "Naši obránci nás udrželi ve hře," řekl Wenger.

Arsenal tak uhájil první místo v tabulce. "Bylo to důležité, jelikož všichni naši konkurenti o víkendu vyhráli a my byli pod velkým tlakem. Je nevýhoda hrát jako poslední v kole, protože pak víte, že si nemůžete dovolit zaváhat. My to ale zvládli," dodal Wenger.

Zásluhu na tom má také záložník Jack Wilshere, který se podepsal pod oba góly Arsenalu. První vstřelil sám a ani ne za minutu připravil branku pro Oliviera Girouda. Podle Wengera se Wilshere konečně dostal do plné formy po zraněních, která ho trápila v předchozích dvou sezonách.

"Když vídáte hráče každý den, tak si můžete všimnout, že se Jack vrací ke své nejlepší hře. Změnil trochu styl. Už to není jen nahrávač," dodal Wenger, který podle informací britského tisku má v brzké době prodloužit v Arsenalu smlouvu. Současná mu končí v létě.

Rosický si ze zápasu odnesl zlomený nos

Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický si z pondělního utkání anglické ligy mezi Arsenalem a Aston Villou zřejmě odnesl zlomeninu nosu. Kvůli ráně loktem do obličeje od Gabriela Agbonlahora musel předčasně střídat a podle trenéra Arséna Wengera vypadá jeho nos špatně.

"Nevím, jestli je to zlomené, ale vypadá to špatně," řekl Wenger na pozápasové tiskové konferenci. Jasněji by mělo být dnes. Pokud se zlomenina potvrdí, léčba si vyžádá tři až čtyři týdny. Rosický by se však mohl vrátit do hry dříve, pokud využije ochranou masku.

Třiatřicetiletý záložník Arsenalu do hry naskočil v 69. minutě, ale už po deseti minutách dostal při vzdušném souboji do hlavy loktem od útočníka soupeře Agbonlahora. Po ošetření se sice vrátil do hry, ale krvácení se nepovedlo zastavit a musel vystřídat.

"Upřímně musím říct, že jsem neviděl, zda tam byl loket, ale Tomáš říkal, že dostal loktem. Ale sám neví, zda to bylo úmyslné," dodal Wenger.