Hokejisty do dvou týmů vybral reprezentační trenér Vladimír Růžička. České fanoušky nejvíc potěšila informace, že dalšího turnaje seriálu Euro Hockey Tour v Moskvě se zúčastní i Jaromír Jágr. Největší hvězda českého hokeje se tak představí i v zápasu proti Finsku, který se hraje tradičně v rámci turnaje ještě 17. prosince v pažské 02 Areně.

Do Košic osm nováčků

Obou akcí se zúčastní pouze brankáři Marek Schwarz, Jakub Štěpánek a obránce Angel Krstev. V týmu pro zápas, který se hraje 15. prosince v Košicích jako součást oslav 80. výročí založení hokeje na Slovensku, je osm nováčků. Zkušenější výběr v čele s Jágrem se představí v Praze a Moskvě.  "Angel je bohužel jen v tréninkovém procesu, v Rusku nehraje, proto jsme ho vzali i na Slovensko, aby hrál co nejvíc zápasů," vysvětlil Růžička. "Je možné, že z toho kádru na Slovensko se může donominovat hráč, pokud budou někteří hráči zranění."

Do Košic odletí nováčci Lukáš Derner, Martin Lučka, Jiří Drtina, Jan Kolář II, Jakub Černý, Lukáš Kašpar, Tomáš Plíhal a Michal Birner. Nejzkušenějším hráčem týmu je vedle Krsteva jen útočník Jan Marek, jenž odehrál v reprezentaci 76 zápasů a v minulé sezoně byl nejlepším střelcem mužstva. Opora Magnitogorsku se však momentálně dostává do formy po dlouhé zdravotní pauze.

"V Košicích budou s mužstvem jako trenéři Pepa Jandač a Ondra Weissmann. Já budu s týmem, který bude v úterý trénovat v O2 Areně," oznámil Růžička. "Na Slovensko odjedou oba brankáři, kteří cestují i do Ruska. V Košicích to bude určitě také hodně kvalitní utkání a gólmani potřebují do brány. Na trénink si nějaké gólmany zařídíme, to není problém," dodal.

Nastoupí i Čajánek

Ve výběru pro turnaj Euro Hockey Tour je dvanáct hráčů, kteří odehráli turnaj v Karlových Varech i následnou Karjalu. "To mužstvo je hodně podobné jako na minulých akcích. Zkoušíme, aby mužstvo bylo více pohromadě. Vyzkoušeli jsme v minulé sezoně to pořád obměňovat, a moc se nám to neosvědčilo," prohlásil kouč.

Poprvé v sezoně obléknou dres národního týmu Jágr, Petr Čajánek, Jaroslav Hlinka, Zbyněk Irgl a Filip Novák. Trojice Jágr, Čajánek, Irgl hrála naposledy na letošním světovém šampionátu, Hlinka v květnu před šampionátem a Novák v prosinci 2007. Jen šest hráčů hraje v extralize. "Chtěli jsme zase postavit mužstvo, které se pokusí uspět," konstatoval Růžička s tím, že ještě neví, koho dá do útoku k Jágrovi s Čajánkem.

Podívejte se na výběr gólových akcí Jaromíra Jágra

Růžička zveřejní třiadvacetičlennou olympijskou nominaci 30. prosince. "Jsou teď v kádru také hráči, které chci na olympiádu a chci je na poslední akci vidět. Mají šanci ukázat, jak se v mezinárodním hokeji prosadí. Máme nějakých pět otazníčků v nominaci, jinak je ta sestava víceméně připravená," doplnil Růžička, který těží i z nedávné Jandačovy inspekční cesty v zámoří.

Růžička: Hlaváče jsem už nezval

V nominaci schází například Hlinkův klubový spoluhráč z Linköpingu Jan Hlaváč, který v sezoně odehrál po působení v Liberci jen 16 utkání, ale s 16 góly vládne tabulce střelců. "Zval jsem Hlaváče na akci v listopadu, řekl, že nepojede z rodinných důvodů. Teď jsme ho ani nezvali," vysvětlil Růžička.

Kvůli startu Karlových Varů na Spenglerově poháru v Davosu v závěru prosince oželel účast útočníka Petra Kumstáta a beka Jakuba Čutty. "Ondru Němce jsem nominoval, je to náš klíčový obránce," dodal Růžička.

Karlovy Vary ale nechtějí uvolnit ani Němce. "Do reprezentace nepustíme pro turnaj do Ruska žádného hráče. V úterý budeme Ondrovu nominaci řešit na hokejovém svazu," řekl serveru idnes.cz Miroslav Vaněk, generální manažer Karlových Varů. "Už deset let u nás existuje nepsaná dohoda, že hráči, kteří poletí do Davosu, nebudou nominováni na turnaj v Rusku. Na tom není nic nového, stejně tomu bylo i před rokem," dodal Vaněk.

První reprezentační tým se sejde v Praze v pondělí 14. prosince, druhý o den později a v pátek po zápase s Finskem se hráči přesunou do Moskvy, kde se o víkendu utkají se Švédskem a s Ruskem.

Nominace pro přípravné utkání na Slovensku:

Brankáři: Marek Schwarz (Mladá Boleslav), Jakub Štěpánek (Vítkovice), obránci: Lukáš Derner, Jiří Hunkes (oba Liberec), Martin Lučka (Zlín), Josef Hrabal (Třinec), Jiří Drtina (Slavia Praha), Michal Gulaši (Sparta Praha), Jan Kolář II (Pardubice), Angel Krstev (Nižnij Novgorod/KHL), útočníci: Jakub Černý, František Lukeš (oba Litvínov), Martin Růžička, Lukáš Květoň (oba Třinec), Tomáš Plíhal, Michal Birner (oba TPS Turku/Fin.), Tomáš Kůrka (Slavia Praha), Petr Vampola (Plzeň), Jakub Langhammer (Sparta Praha), Marek Kvapil (Vítkovice), Jan Marek (Magnitogorsk/KHL), Lukáš Kašpar (Oulu/Fin.).

Turnaj Channel One Cup v Moskvě a v Praze:

Brankáři: Marek Schwarz (Mladá Boleslav), Jakub Štěpánek (Vítkovice), obránci: Ondřej Němec (Karlovy Vary), Vladimír Sičák (Vítkovice), Filip Novák (Balašicha/KHL), Karel Rachůnek (Dynamo Moskva/KHL), Miroslav Blaťák (Ufa/KHL), Petr Čáslava (Timra/Švéd.), Zdeněk Kutlák (Ambri-Piotta/Švýc.), útočníci: Jiří Novotný, Jan Bulis (oba Mytišči/KHL), Jakub Klepiš, Jaromír Jágr (oba Omsk/KHL), Zbyněk Irgl, Josef Vašíček (oba Jaroslavl/KHL), Roman Červenka (Slavia Praha), Petr Hubáček (Vítkovice), Petr Čajánek (Petrohrad/KHL), Jiří Hudler (Dynamo Moskva), Jaroslav Bednář (Nižnij Novgorod/KHL), Tomáš Rolinek (Magnitogorsk/KHL), Jaroslav Hlinka (Linköping/Švéd.).

Program Channel One Cupu v Moskvě - čtvrtek 17. prosince: 17.30 Česko - Finsko (Praha, O2 Arena), 18.00 Švédsko - Rusko.  Sobota 19. prosince: 12.00 Rusko - Finsko, 16.00 Česko - Švédsko. Neděle 20. prosince: 12.00 Rusko - Česko, 16.00 Finsko - Švédsko.

Tabulka Euro Hockey Tour po dvou turnajích:

1. Rusko            6 2 2 2 0 20:16 12

2. Finsko           6 3 0 1 2 22:13 10

3. Česko           6 2 1 1 2 17:14 9

4. Švédsko       6 1 1 0 4 14:30 5