Hokejisté Pittsburghu vykročili do druhého kola play off NHL páteční výhrou 6:3 nad Montrealem. Brankáře hostů Jaroslava Haláka, hrdinu předchozí série proti Washingtonu, vystřídal po pátém inkasovaném gólu v závěrečné třetině Carey Price.

Obhájci Stanleyova poháru se hned čtyřikrát gólově prosadili v přesilových hrách. "Nehráli jsme v nich žádnou zvláštní taktiku. Vytvářeli jsme si šance a proměňovali je," prohlásil kapitán "Tučňáků" Sidney Crosby, který si připsal dvě asistence a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Do vedení se přitom v páté minutě dostali Canadiens, ale domácí tým už za devět minut skóre otočil. Hráči Montrealu se odmítli vymlouvat na únavu, i když po senzačním vyřazení vítěze základní části z Washingtonu v sedmém zápase měli na odpočinek jen dva dny. "To nemůžeme brát jako omluvu. Kdyby ano, neměli bychom tady co dělat," řekl útočník Montrealu Scott Gomez, který také dvakrát asistoval.

Po páté obdržené brance opustil montrealské brankoviště Halák, který v posledních třech utkáních proti Washingtonu inkasoval dohromady jen třikrát ze 134 střel. "Po páté brance jsem cítil, že potřebujeme změnu," řekl k vystřídání slovenské olympijské jedničky trenér Jacques Martin.

Na sestřih ze zápasu se podívejte zde:

Hosté už ve 12. minutě přišli o zraněného Andreje Markova, jehož zdravotní stav lékaři objasní až během soboty. Na druhé straně zase v druhé části odstoupil útočník Jordan Staal kvůli zranění nohy.

"Je velice důležitou částí našeho týmu. Není lehké se s tím vypořádat, ale musíme to brát jako fakt, který prostě nemůžeme ovlivnit," řekl ke zranění svého spoluhráče Crosby. Vážnost zranění centra, jenž v posledních třech sezonách nevynechal jediné utkání základní části, zatím neodhadli ani trenéři Penguins.

Druhý zápas se v Pittsburghu hraje v neděli.

2. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápas:
Pittsburgh - Montreal 6:3 (2:1, 2:1, 2:1)
Branky: 9. Gončar, 14. J. Staal, 23. Letang, 39. Adams, 43. Goligoski, 60. Guerin - 5. Subban, 36. Cammalleri, 53. Gionta. Střely na branku: 24:31. Diváci: 17.132. Stav série: 1:0.