Hokejisté Chicaga nevyužili v druhém kole play off NHL první postupový mečbol, když na domácím ledě podlehli Vancouveru 1:4 a vedou v sérii už jen 3:2 na zápasy. Canucks nasměroval k druhému vítězství obránce Kevin Bieksa, který vstřelil dva góly a na jeden přihrál. Druhou hvězdou zápasu byl vyhlášen brankář Roberto Luongo, který zlikvidoval 29 z 30 střel.

"Roberto už v NHL chytá nějakou chvíli a má zkušenosti s těmito zápasy o všechno. Dnes byl na zápas skvěle připraven, chytal parádně. A i my jsme před ním odvedli mnohem lepší práci," prohlásil obránce Shane O'Brien.  (podívejte se Luongův zákrok proti Bollandovi ve 2. třetině)

Vancouver měl výborný vstup do utkání. Už po 59 sekundách hry totiž otevřel skóre další zadák Christian Ehrhoff, v 15. minutě přidal druhou branku Bieksa. Stejný hráč v polovině druhé třetiny zvýšil na 3:0, domácí se prosadili teprve v 53. minutě, kdy Luonga prostřelil Jonathan Toews. Poslední slovo ale měli hosté, 45 sekund před závěrečnou sirénou pečetil vítězství trefou do prázdné branky Alex Burrows.

Jedním z hlavních faktorů úspěchu Canucks byla jejich zlepšená hra v oslabení. Zatímco v posledních dvou zápasech inkasovali šest gólů ze čtrnácti přesilovek Chicaga, tentokrát ani v jednom ze čtyřech oslabení nekapitulovali.

Vítězství však zaplatili krví. Obránce Sami Salo v první třetině schytal ránu pukem a byl převezen do nemocnice na další vyšetření. Jeho spoluhráč O'Brien utrpěl tržnou ránu nad okem, kam ho hokejkou zasáhl Dustin Byfuglien. O'Brien krvácel celou cestu z ledu na střídačku, po ošetření se ale vrátil zpět do hry.

"Mám asi šest stehů," uvedl O'Brien. "Doktoři odvedli skvělou práci. I když myslím, že ze mě byli trochu na větvi. Říkal jsem jim, ať to spraví co nejrychleji, že nechci zmeškat střídání. A náš lékař mi povídá, ať se uklidním a dal mi na to nějaké lepidlo. O přestávce mi to pak zašili a teď už nic necítím," dodal O'Brien.

Šestý zápas se hraje v úterý ve Vancouveru, kde Canucks zatím s Chicagem dvakrát neuspěli. "Dnes jsme měli jediný úkol a to udržet se ve hře. Celý tým pro to udělal maximum a povedlo se. Teď se vracíme domů a doufáme, že nám naši fanoušci pomohou k tomu, abychom si vynutili sedmý zápas. V něm se pak může stát cokoliv," dodal O'Brien.

2. kolo play off NHL, Západní konference - 5. zápas: Chicago - Vancouver 1:4 (0:2, 0:1, 1:1) Branky: 53. Toews - 15. a 34. Bieksa, 1. Ehrhoff, 60. Burrows. Střely na branku: 30:24. Diváci: 22.192. Stav série: 3:2.