Slzy, smutek a bezmoc ovládly hokejovou arénu v Jaroslavli při dnešním pietním ceremoniálu, kterým se pozůstalí, fanoušci, legendy klubu i zástupci dalších celků loučí s týmem Lokomotivu. Téměř celé mužstvo včetně trojice českých reprezentantů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka zahynulo ve středu při leteckém neštěstí.

Kouč Marek Sýkora po sezoně v KHL skončí. I kvůli tragédii. - čtěte ZDE

Na ploše jaroslavlského ledového paláce potažené modrým kobercem se ve smutečním kordónu střídají tisíce lidí, které v ranním deštivém počasí přišly vyjádřit svoji soustrast. U portrétů zesnulých hokejistů a členů realizačního týmu pokládali fanoušci i hokejové osobnosti květiny, modlili se či jen tiše vzdávali čest památce svých hrdinů či kamarádů.

Poklonit památce obětí se přišli mimo jiné prezident Mezinárodní hokejové federace René Fasel, prezident Ruské hokejové federace Vladislav Treťjak, šéf KHL Alexandr Medveděv či ředitel rady soutěže Vjačeslav Fetisov. Se slzami v očích se loučili s bývalými spoluhráči současný útočník Dinama Minsk Zbyněk Irgl či trenér Vladimír Vůjtek starší, který ještě v minulé sezoně Lokomotiv vedl.

Do Jaroslavle se vydal na smuteční obřad také útočník Jan Peterek, který pod Vůjtkem v Jaroslavli získal tituly v letech 2002 a 2003. Nechyběli ani zástupci některých dalších klubů KHL jako například moskevské Dynamo či CSKA, v kterých působí Petr Čáslava, Filip Novák a Marek Kvapil.

Před následným pohřbem byly v hale vystavené i rakve sedmi hráčů a dalších sedmi členů realizačního týmu, kteří budou odpoledne pochováni v Jaroslavli.

Čtyři těla čekají na identifikaci

Těla většiny dalších obětí tragédie letounu Jak-42 byla převezena do jejich rodných zemí či měst. Ostatky trojice českých hráčů do vlasti dopravil v noci na dnešek vládní speciál. Pietní ceremoniál v Česku je naplánován na neděli od 15:00 na Staroměstském náměstí.

Kruh ze svíček v centru Prahy. Hokejoví fanoušci vzpomínali na mistry světa - čtěte ZDE

Rusko zakázalo vzlétnout osmi letounům Jak-42. Dalších 49 jich je stále v provozu - čtěte ZDE

Smrt hokejistů Jaroslavle zasáhla i zámoří. Hvězdy NHL kondolují rodinám zesnulých - čtěte ZDE

Letadlo s celým týmem Lokomotivu se zřítilo ve středu krátce po startu. Letělo do běloruského Minsku k prvnímu zápasu sezony KHL. Ze 43 obětí katastrofy byla podle sdělení ruských úřadů pozůstalým vydána těla už 23 mrtvých.

Předání dalších 16 těl se očekává v nejbližší době, zbylé čtyři mrtvé je zapotřebí identifikovat pomocí genetické analýzy DNA. Mezi dosud nerozpoznanými ostatky nejsou těla žádného z jedenácti cizinců, kteří byli v době havárie na palubě letadla.

V nemocnici bojují o život dva lidé, kteří jako jediní nehodu přežili - hokejový útočník Alexandr Galimov a palubní inženýr Alexandr Sizov.

Související