Obránce Filip Kuba byl jediným českým hokejistou, který se zapsal do statistik ve čtyřech nedělních zápasech NHL. V duelu Ottawy s Carolinou zaznamenal jednu asistenci a přispěl k výhře Senators 4:3.

Pouze v roli diváka sledoval zápas český bek ve službách Caroliny Tomáš Kaberle, kterého kouč Paul Maurice kvůli nepřesvědčivým výkonům vyřadil ze sestavy. Aby se nevešel na zápasovou soupisku, aniž by měl zdravotní problémy, se třiatřicetiletému zadákovi stalo naposledy v jeho nováčkové sezoně 1998-99.

Kaberle, který loni vyhrál Stanleyův pohár s Bostonem, podle trenéra v úvodních 24 zápasech nenaplnil pověst ofenzivně laděného obránce, když si připsal jen pět asistencí a v hodnocení účasti na ledě má deset záporných bodů.

"Absencí Kaberleho se jiní hráči dostali do lepší pozice. Tohle rozhodnutí není o nějakém gestu, jde o to ukázat některým hráčům, že jsou podle mého názoru schopni zvládnout určitou roli. A co se týká Tomáše, v jeho hře se nacházejí určité nedostatky, které musíme odstranit," prohlásil trenér Maurice.

Pod úspěch domácích se dvěma góly podepsal útočník Jason Spezza, který se trefil poprvé po jedenácti zápasech. Spezza už po 55 sekundách první třetiny otevřel skóre, v 19. minutě upravil na 2:1, a oslavil tak svůj jubilejní 200. gól v NHL.

"Trvalo to opravdu hodně dlouho, než jsem se zase trefil. Jsem rád, že se mi povedlo střeleckou smůlu prolomit. Dvoustý gól je samozřejmě velká věc, na kterou mohu být právem hrdý. Doufám, že brzy nějaké další přidám," prohlásil osmadvacetiletý rodák z Toronta.

Sérii tří porážek přerušili hokejisté Calgary, kteří zvítězili 5:2 na ledě Minnesoty. Utkání mělo divoký začátek, protože během úvodních devíti minut padlo pět branek. Dalších gólů se pak diváci dočkali až ve třetí třetině, kdy Alex Tanguay a Jarome Iginla pojistili do té doby těsné vedení Flames 3:2.

"Snad je to důkaz, že se začíná blýskat na lepší časy," věřil útočník Lee Stempniak, který v 7. minutě dostal Calgary poprvé do vedení 2:1. "Minnesota má jeden z nejlepších týmů v NHL a podle mého názoru jsme dnes po většinu zápasu byli lepším mužstvem," dodal Stempniak.

Calgary přesto zůstalo na nelichotivém 13. místě tabulky Západní konference, horší už jsou pouze Anaheim, který v neděli prohrál 2:5 s Torontem, a Columbus, jenž podlehl 1:2 St. Louis.

"Máme odehráno teprve 22 zápasů a někteří lidé už nás odepsali. My ale dál věříme a tohle vítězství by nás mohlo nakopnout. Nikdo z nás nemá radost z toho, kde se nacházíme, ale zároveň se nikdo z nás nevzdává," prohlásil kapitán Flames Iginla.

Statistika NHL:

Ottawa - Carolina 4:3 (2:1, 1:0, 1:2) Branky: 1. a 19. Spezza, 40. Rundblad, 53. Z. Smith (Kuba) - 16. Dwyer, 47. E. Staal, 57. Ponikarovskij. Střely na branku: 25:37. Diváci: 19.656.

Anaheim - Toronto 2:5 (1:2, 0:1, 1:2) Branky: 10. Beauchemin, 46. Perry - 15. a 41. Bozak, 15. MacArthur, 23. Crabb, 60. Schenn. Střely na branku: 28:28. Diváci: 13.685.

Minnesota - Calgary 2:5 (2:3, 0:0, 0:2) Branky: 2. Clutterbuck, 9. Johnson - 5. Giordano, 7. Stempniak, 9. Brodie, 42. Tanguay, 49. Iginla. Střely na branku: 21:35. Diváci: 16.864.

Columbus - St. Louis 1:2 (0:0, 1:1, 0:1) Branky: 26. Dorsett - 40. Russell, 48. Backes. Střely na branku: 24:29. Diváci: 14.151.