Český hokejový útočník Jaromír Jágr by mohl i v příští sezoně pokračovat v NHL v dresu Philadelphie. Nejproduktivnější Evropan historie slavné zámořské soutěže, který v polovině února oslaví čtyřicáté narozeniny, prohlásil, že by v týmu Flyers rád setrval. Zájem má i klub a generální manažer Flyers Paul Holmgren už začal jednat s Jágrovým agentem Petrem Svobodou.

"Uvidíme, jak se to bude vyvíjet," citoval deník Philadelphia Inquirer Holmgrena. "Byli bychom rádi, aby u nás zůstal," doplnil generální manažer Flyers.

Po třech letech strávených v Kontinentální lize v dresu Omsku podepsal bývalý hráč Pittsburghu, Washingtonu a New Yorku Rangers s Philadelphií jako volný hráč roční kontrakt na 3,3 milionu dolarů. V dosavadních 39 zápasech nasbíral 34 bodů za 12 branek a 22 asistencí. Šest utkání v ročníku vynechal kvůli potížím s třísly.

Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru a držitel devíti hlavních cen po polovině sezony v dresu Flyers sklízí komplimenty. A je pravděpodobné, že upřednostní pokračovaní v NHL před návratem do mateřského Kladna, které od loňska vlastní.

"Nemyslím, že by to byl problém, protože z mé strany mohu říct, že jsem šťastný. Náš tým se mi hodně líbí a nechci nikam odcházet," řekl Jágr zámořským novinářům po čtvrtečním ranním rozbruslení. A nijak se nezabývá tím, jestli by jeho příjem měl být v příští sezoně vyšší než nyní. "Kdyby to bylo o penězích, tak bych do NHL nechodil, protože bych si v Rusku mohl vydělat třikrát víc," doplnil Jágr.

Jágr pozitivně působí na mužstvo

"Je příjemné to slyšet," reagoval trenér Philadelphie Peter Laviolette na Jágrův zájem setrvat v NHL. "Je vidět, že si svůj návrat užívá. Je totiž vidět převážně s úsměvem a myslím, že jeho hra na ledě to také ukazuje," prohlásil. Nic na tom nemění ani fakt, že se několik posledních zápasů elitní formaci Jágr, Claude Giroux a Scott Hartnell nevydařilo.

Bez ohledu na Jágrův bodový příspěvek si navíc ve Philadelphii cení jeho přínosu na ledě v zápasech i v tréninku a pozitivnímu vlivu na mužstvo. "Nepotřebuje žádné volno, nepotřebuje to. Je to právě naopak. Má úžasný vliv na naše mladé hráče. Jsou s ním po tréninku, přidávají si nebo jsou na ledě ještě na další trénink," navázal Laviolette.

Osm bodů na Sakica

Pětinásobný vítěz Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče NHL je suverénně nejlepší Čech v historickém pořadí kanadského bodování. Držitel Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče z roku 1999 i Lester B. Pearson Award (nynější Ted Lindsay Award) pro nejlepšího hokejistu podle NHLPA z let 1999, 2000 a 2006 má na kontě z 1312 zápasů 1633 bodů za 658 branek a 975 asistencí. Jen osm bodů chybí Jágrovi na celkové osmé místo, které zaujímá Joe Sakic.

V příští sezoně by mohl kladenský odchovanec zaútočit i na bývalého spoluhráče z Pittsburghu Maria Lemieuxe, jenž je sedmý s 1723 body. V historické produktivitě play off patří Jágrovi se 181 body za 77 gólů a 104 přihrávek ze 169 utkání dvanácté místo a mohl by pomýšlet třeba i na pátou pozici, která patří se 196 body obránci Paulu Coffeymu.

Související