Pittsburgh neinkasoval ve druhém utkání za sebou, protože v úterý zdolal 1:0 Montreal. Vokoun proti Canadiens odchytal posledních dvacet minut místo zraněného Marca-Andrého Fleuryho a v součtu ještě s předchozím zápasem proti New Yorku Islanders trvá jeho neprůstřelnost už 102 minut a 42 sekund.

"Máme v týmu skvělé hráče, kteří navíc dobře chápou, co všechno je potřeba udělat pro vítězství. Někdy je to důležitější než samotná kvalita hokejistů," prohlásil Vokoun.

Karlovarský rodák protáhl vlastní vítěznou sérii na šest zápasů, v nichž má průměr 0,8 obdržené branky a úspěšnost zásahů 97,1 procent. Zároveň si připsal už druhou letošní asistenci, když v 39. minutě ve vlastním oslabení přihrál na čtvrtý gól Pascala Dupuise. "Opravdu zázračná čísla," poznamenal k tomu trenér Pittsburghu Dan Bylsma.

V brance Winnipegu se po dvanácti zápasech, které odchytal Ondřej Pavelec, objevil Al Montoya a rozjetý Pittsburgh ho zasypal sprškou 43 střel. "Pro Pavelce není tahle hala příliš přátelská, ale jak můžete vidět, za posledních čtrnáct zápasů nebyla přátelská pro nikoho," ušklíbl se kouč Jets Claude Noel.

Pavelcova náhradníka jednou překonal i Jevgenij Malkin, jenž se vrátil do sestavy Penguins po devíti zápasech vynechaných kvůli otřesu mozku. Nově angažovaný útočník Jarome Iginla, jehož Pittsburgh vyměnil z Calgary, ještě nenastoupil.

Se čtrnácti výhrami vytvořili Tučňáci třetí nejdelší vítěznou šňůru v historii NHL. Dosavadním maximem je 17 výher v řadě, které přesně před dvaceti lety vybojovali rovněž hokejisté Pittsburghu pod vedením Maria Lemieuxe.

"Víme, že celá ta naše série je nádherná, ale ve skutečnosti to tolik neznamená. Je to výsledek naší tvrdé práce, ale až začne play off, myslím, že si na to vůbec nikdo nevzpomene. Tam se začíná od znova," řekl kapitán Sidney Crosby, jehož tým se s 54 body vyhoupl do čela tabulky celé NHL a přeskočil už i Chicago.

Velkolepý večer prožila ve čtvrtek trojice českých hokejistů Radim Vrbata, Rostislav Klesla a Martin Hanzal, kteří byli v tomto pořadí vyhlášeni třemi nejlepšími hráči zápasu Phoenixu na ledě Nashvillu, kde Kojoti zvítězili vysoko 7:4.

Vrbata dva góly vstřelil a na další přihrál, obránce Klesla posbíral čtyři asistence a Hanzal si připsal gól a dvě přihrávky. Všechny zápisy do statistiky zápasu zaznamenali Češi v divoké první třetině, kterou Phoenix vyhrál 6:3, když už v čase 8:26 vedl 5:0.

Phoenix tak ukončil sérii sedmi porážek, během nichž vstřelil dohromady jen osm gólů a připsal si první vítězství od 12. března. Ofenzivní smršť odstartoval ve druhé minutě Hanzal a když pak ve třetí minutě Vrbata a Moss během osmi sekund přidali další dva góly, poroučel se brankář Nashvillu Pekka Rinne už v čase 3:50 na střídačku.

"V předchozích zápasech jsme při střelbě neměli moc štěstí. Tentokrát se zdálo, jako by nám do branky spadlo úplně všechno," konstatoval trenér Phoenixu Dave Tippett. "Před zápasem jsme se bavili o tom, co je potřeba udělat k vítězství - mluvil jsem s celou řadou hráčů, ale žádný z nich mi neodpověděl, že musíme dát v první třetině šest gólů," žertoval Tippett.

Aleš Hemský vstřelil vítězný gól Edmontonu, který v poslední třetině otočil zápas s Columbusem a vyhrál 6:4. Blue Jackets přitom otevřeli skóre už po deseti sekundách hry a postupně vedli 2:0, 3:2 a ještě na začátku třetího dějství 4:3.

Ve 44. minutě však vyrovnal svým prvním gólem v sezoně obránce Corey Potter a tři minuty před koncem základní hrací doby dokonal obrat Hemský. Český útočník si blýskl skvělou individuální akcí, když si podél mantinelu nabruslil z vlastní třetiny až do útočného pásmu, přejel mezi kruhy, hbitou kličkou se protáhl kolem jednoho z obránců před brankáře Bobrovského a bekhendem protlačil puk do sítě.

Statistika NHL:

Toronto - Carolina 6:3 (1:0, 1:2, 4:1) Branky: 4. Bozak, 30. Franson, 55. Phaneuf, 57. Lupul, 60. McClement, 60. Kulemin - 32. E. Staal, 36. Sjomin, 47. J. Staal. Střely na branku: 36:22. Diváci: 19.236.

Philadelphia - NY Islanders 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 1:2 - 0:0) Branky: 5. a 60. Hartnell, 18. Knuble - 51. a 56. McDonald, 40. Tavares, rozh. nájezd Bailey. Střely na branku: 36:36. Diváci: 19.906.

Pittsburgh - Winnipeg 4:0 (2:0, 2:0, 0:0) Branky: 25. a 39. Dupuis (na druhou Vokoun), 16. Kunitz, 19. Malkin. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, zneškodnil všech 20 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 43:20. Diváci: 18.649.

Ottawa - New York Rangers 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) Branky: 40. Benoit, 53. Latendresse, 58. Greening. Střely na branku: 29:24. Diváci: 19.447.

San Jose - Detroit 2:0 (1:0, 0:0, 1:0) Branky: 19. Pavelski, 43. Burns. Střely na branku: 24:27. Diváci: 17.562.

St. Louis - Los Angeles 2:4 (0:0, 1:2, 1:2) Branky: 31. a 47. Tarasenko (na první Sobotka) - 25. Brown, 33. Lewis, 58. M. Richards, 59. Justin Williams. Střely na branku: 22:40. Diváci: 19.770.

Nashville - Phoenix 4:7 (3:6, 0:1, 1:0) Branky: 10. Legwand, 10. Clune, 17. Bourque, 51. Weber - 4. a 16. Vrbata (na obě Klesla a Hanzal), 2. Hanzal, 4. Moss (Klesla), 8. Lombardi (Klesla), 9. Yandle (Vrbata), 23. Vermette. Střely na branku: 38:29. Diváci: 17.113.

Edmonton - Columbus 6:4 (1:2, 2:1, 3:1) Branky: 16. Pääjärvi, 21. Eberle, 40. Horcoff, 44. Potter, 57. Hemský, 60. Gagner - 1. a 41. Atkinson, 13. Calvert, 39. Anisimov. Střely na branku: 25:30. Diváci: 16.839.

Vancouver - Colorado 4:1 (1:0, 0:0, 3:1) Branky: 5. Burrows, 52. D. Sedin, 59. H. Sedin, 60. Higgins - 45. Duchene (Hejda). Střely na branku: 20:33. Diváci: 18.910.

Florida - Buffalo 5:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:3, 2:1 - 0:0) Branky: 4. a 46. Matthias, 21. Fleischmann, 54. Huberdeau, rozh. nájezd Santorelli - 22. Gerbe, 35. Sekera, 40. Stafford, 52. Foligno. Střely na branku: 40:40. Diváci: 17.044.

3. Vancouver 34 19 6 9 92:86 44

4. Minnesota 32 20 2 10 90:78 42

5. Los Angeles 33 19 2 12 97:82 40

6. Detroit 34 17 5 12 90:85 39

7. San Jose 33 16 6 11 82:82 38

8. St. Louis 33 17 2 14 94:93 36

9. Nashville 34 14 6 14 87:95 34

10. Phoenix 34 14 5 15 92:98 33

11. Dallas 32 15 3 14 87:97 33

12. Edmonton 33 13 7 13 83:95 33