Ředitel a jednatel hokejového mistra z Plzně Václav Jáchim se po sezoně rozhodl ukončit působení v klubu. Generální manažer Martin Straka tak bude vedle stavby kádru pro nadcházející sezonu v příštích dnech hledat i jeho nástupce. Sám Straka, kapitán a lídr západočeského klubu, se o pokračování hráčské kariéry teprve bude rozhodovat.

"Moje angažovanost v klubu byla dočasná a přechodná. Po dvou a čtvrt letech se podařilo veškeré cíle naplnit jak po stránce sportovní v podobě dvou medailí, tak i ekonomické. Klub se dostal do pozice stabilní a ziskové firmy. Je správná chvíle, aby moje mise tady skončila," řekl na tiskové konferenci Jáchim.

Straka se obsazením postu ředitele aktuálně zabývá. "Vaškovi bych chtěl poděkovat. Jsem rád, že po hokejové i finanční stránce je klub v pohodě. Kandidáty máme, ale nechci říkat jména. Bude jasno během jednoho dvou týdnů," prohlásil Straka.

Jáchima potěšilo, že mistrovská sezona Plzně byla i zisková. "Bude to pro HC Škoda Plzeň i vítězství na papíře. Rozhodně tam bude plus v řádech milionů. Víme, že ze vstupného jsme za letošní sezonu získali 32 milionů korun, je to šestimilionový nárůst, což přesně odpovídá těm finálovým zápasům navíc," doplnil Jáchim.

"Naše společná hrdost s Martinem Strakou je, že hráči nikdy nedostali o vteřinu déle výplatu," doplnil Jáchim. Straka si fungování klubu, který začal před pěti lety po svém návratu řídit, pochvaluje. "S výplatami jsme asi jedni z mála. Nechci nikoho napadat, ale vím sám, jak to vypadalo, když jsme sem nastupoval," doplnil Straka.

Straka aktuálně intenzivně pracuje na stavbě kádru pro příští sezonu. Ten opouští nejproduktivnější hráč play off Jan Kovář, který podepsal smlouvu s Magnitogorskem z KHL. Odcházejí i oba brankáři Marek Mazanec (míří do Nashvillu) a Adam Svoboda (Slavia) a obránce Nicolas St. Pierre (Krefeld). Na odchodu jsou i útočníci Jozef Balej a Nicholas Johnson, před sedmým finále skončil Petr Vampola.

Po zisku titulu se střelec vítězné branky v rozhodujícím sedmém finále proti Zlínu Straka vrátil hned do kanceláře. "Nejdůležitější je zajistit kluky, abychom dopodepsali smlouvy a získali hráče, které chceme," doplnil Straka s dodatkem, že už získal jednoho obránce a jednoho útočníka. "Jsou to hráči, kteří teď nehráli v extralize. Hledáme brankáře, nemáme ani jednoho. Uvidíme, jak to dopadne. Koukáme i v zahraničí," nechtěl Straka mluvit o konkrétních jménech.

V play off se Straka soustředil na boj o titul a s nikým nejednal. "Jsme trošku ve zpoždění. Ostatní kluby měly víc času. Snažíme se posílit, co nejvíc umíme," prohlásil Straka. Místo oslav pracoval. "Dva dny jsem na chvilku šel s klukama, ale musel jsem být v kanceláři. Není to otázka minuty, ale celých dnů, musíte být na mailu. Děláme celou dobu."

Vyjednávání po zisku titulu podle něj není jednoduché. "Užíváme si to, ale nejtěžší z mé pozice je, že sem tam někoho musíme pustit. A je to také tak, že agenti to vidí, že máme titul, a všichni chtějí víc. Budeme asi muset i nějaké lepší hokejisty pustit, nebo se s nimi dohodnout. Musíme se držet stejného rozpočtu," dodal Straka.

Na trenérském postu zůstává jako hlavní kouč Milan Razým s asistentem Michalem Strakou. Další asistent Jaroslav Špaček stejně jako loni nebude u týmu plnohodnotně v úvodu sezony, ale postupně se více zapojí do práce. "Jarda chce jako loni chodit na začátku sezony jen na domácí zápasy a pomáhat obráncům. S koncem se zase více zapojí," doplnil Straka na adresu Špačka, který letos nakonec i na ledě přispěl k triumfu.

Související