Nečekané komplikace v prvním kole play-off má Pittsburgh, který byl v sérii s Islanders velkým favoritem. "Tučňáci" ale nezvládli ani druhý zápas v New Yorku, prohráli 4:6 a série se přesouvá zpět do Pittsburghu za nerozhodného stavu 2:2.

A může se stát, že v příštím utkání, které se hraje ve čtvrtek, dostane v brance Penguins příležitost Tomáš Vokoun. Brankář Marc-Andre Fleury totiž podruhé za sebou nepůsobil moc jistým dojmem, když si připsal jen 18 úspěšných zákroků a jeden nebo dva góly jdou na jeho vrub.

"Jedním z důvodů, proč jsme před sezonou získali Tomáše Vokouna, je, aby za nás chytal a vyhrával zápasy," řekl lakonicky trenér Dan Bylsma. "Marc-Andre Fleury je naše jednička. Začal sérii a vychytal pro nás dvě výhry. Ale teď se nebudeme bavit o tom, kdo bude chytat v pátém utkání," dodal nejistě Bylsma.

"Když jsme se dostali do vedení, pokaždé jsme o něj přišli smolným gólem nebo brankou, která jde na vrub Marka. To je příběh dnešního zápasu," nezapíral Bylsma. A Fleury se nijak nevymlouval. "Nejsem ze svého výkonu nadšený, to je jasné. Je to frustrující. Ale nezbývá mi nic jiného než rychle zapomenout," řekl gólman.

Návštěva na střídačce

Montreal je blízko vyřazení

Hokejisté Montrealu promarnili v úterním duelu play-off NHL na ledě Ottawy vedení 2:0, prohráli 2:3 v prodloužení a za stavu 1:3 na zápasy je dělí jediná porážka od vyřazení. Prvním postupujícím do 2. kola je San Jose, které zdolalo Vancouver 4:3 v prodloužení a sérii vyhrálo hladce 4:0.

Montreal Canadiens získali náskok díky dvěma gólům během 62 sekund v úvodu druhé třetiny. První z nich připravil Tomáš Plekanec, který se protáhl kolem mantinelu do útočného pásma, přihrál P.K. Subbanovi a ten zavěsil.

Jenže ve třetí třetině Senators manko smazali. Nejprve v 52. minutě snížil svým prvním gólem v play-off Mika Zibanejad, 23 sekund před třetí sirénou pak vyrovnal při hře bez brankáře rovněž premiérovou trefou ve vyřazovacích bojích Cory Conacher. Obrat domácích dokonal ve třetí minutě prodloužení Kyle Turris.

Zibanejad a Conacher přitom v úvodu zápasu naštvali trenéra Paula MacLeana zbytečnými chybami. Pak se ale stali hrdiny. "Někdy mladí hráči dělají chyby. Ale pořád mají dostatek naší důvěry, abychom je poslali znovu na led a dali jim šanci. A oni ji dnes využili," pochvaloval si MacLean.

V kabině Montrealu naopak zavládla frustrace. Hráči cítí, že byli ve třech ze čtyř zápasů lepším týmem, přesto prohrávají 1:3. "Dnes bychom si zasloužili jiný výsledek. Je těžké to vysvětlit, ale ve třetí třetině jsme prostě výborně bojovali a nepustili jsme soupeře do mnoha šancí, přesto jsme přišli o dvougólový náskok," posteskl si trenér Michel Therrien.

Vedení 3:1 na zápasy se ujali také hokejisté Chicaga po výhře 3:0 v Minnesotě. Dvakrát se trefil Patrick Sharp, brankář Corey Crawford zlikvidoval 25 střel a vychytal si první nulu v letošním play-off.

Jako první slavili postup hokejisté San Jose. Rozhodující gól vstřelil v přesilové hře Patrick Marleau poté, co byl zřejmě po chybě rozhodčích neprávem vyloučen Daniel Sedin za naražení na mantinel. Ve skutečnosti totiž svého soupeře srazil při běžném souboji rameno na rameno.

Právě přesilovky byly rozhodujícím faktorem celé série s Vancouverem. Sharks jich měli k dispozici celkem 24, Canucks jen deset. A poměr využití je rovněž výmluvný: San Jose využilo dohromady sedm početních výhod, Vancouver pouze jedinou.

1. kolo play off NHL:

Východní konference - 4. zápasy:

New York Islanders - Pittsburgh 6:4 (stav série 2:2), Ottawa - Montreal 3:2 v prodl. (stav série 3:1).

Západní konference - 4. zápasy:

Minnesota - Chicago 0:3 (stav série 1:3), San Jose - Vancouver 4:3 v prodl. (konečný stav série 4:0).