Hokejová reprezentace sice proti favorizované Kanadě předvedla zřejmě nejlepší výkon na letošním mistrovství světa, přesto zemi javorových listů podlehla 1:2. Šanci na postup jim ale uchoval výhra Švýcarů nad Norskem 3:1.

Cesta týmu trenéra Aloise Hadamczika do čtvrtfinále tak vede přes Norsko, které musí v úterním utkání o vše porazit.

Server IHNED.cz sleduje dění na šampionátu on-line.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:05
Hejdu čeká jubilejní 100. utkání

Nedělní zápas proti Kanadě bude mít pro Jana Hejdu jubilejní nádech. Obránce odehraje v národním týmu již své 100. utkání. "Už jsem se na to utkání těšil. Ne že bych se před každým zápasem koukal, kolik jsem toho hrál. Ale před mistrovstvím světa jsem si počítal své zápasy a vím, že ten s Kanadou bude stý," řekl serveru Hokej.cz. První zápas s českým lvem na prsou odehrál Hejda už v roce 2002.

10:05
Hudler: Nesmíme hrát jako proti Slovincům

Útočník Jiří Hudler před zápasem proti Kanadě upozorňuje, že se nesmí opakovat první třetina zápasu proti Slovincům, ve které Češi hořeli v obraně. "Proti Kanadě musíme hrát dobře zezadu. Mají velká jména, jestli chceme uspět, potřebujeme stoprocentně přidat. Kdybychom proti nim hráli jako v první třetině se Slovinci, dostaneme hromadu gólů," řekl Hudler.

10:11
Spojené státy posílí nováček Galchenyuk

Kádr Spojených států posílí útočník Alex Galchenyuk z Montrealu Canadiens. Trojka loňského draftu NHL reprezentovala USA už na přelomu roku na mistrovství světa hráčů do 20 let, kde Galchenyuk pomohl k zisku zlata. Devatenáctiletý talent debutoval ve zkrácené sezoně v NHL a v 48 zápasech si připsal 27 bodů za devět branek a 18 asistencí.

Do Helsinek přicestuje Galchenyuk během dneška. Jeho otec Alexander Galčenjuk reprezentoval Bělorusko na olympijských hrách v Naganu v roce 1998 a na čtyřech světových šampionátech.

10:46
Tipujte zápas proti Kanadě

Osobnosti, které tipovaly výsledky MS pro IHNED.cz, Čechům před šampionátem věřily. Kanadu v přestřelce Češi porazí. Naopak čtenáři už tak optimističtí nejsou. Ve výhru věří jen 23 procent z nich. Tipovat můžete ZDE.

10:49
Židlický a Plekanec budou hrát v pondělí proti Norsku

České hokejisty posílí obránce Marek Židlický. Šestatřicetiletý obránce New Jersey přietí do Stockholmu v pondělí a o den později nastoupí v závěrečném utkání základní skupiny proti Norsku. "Marek v sobotu večer potvrdil hlavnímu kouči, že se může turnaje účastnit," uvedl asistent trenéra Josef Paleček na dnešním ranním rozbruslení.

"Samozřejmě, že je to dobrá a příjemná zpráva. Přijede Tomáš Plekanec, přiletí Židla. To, co jsme chtěli, se splnilo," doplnil spolupracovník Aloise Hadamczika. Útočník Plekanec z Montrealu, který vypadl v prvním kole play off NHL, dorazí do Švédska už dnes. Zasáhnout do odpoledního zápasu proti Kanadě ale ještě nestihne.

11:12
Češi si musí dát pozor na Stamkose

Třiadvacetiletý Steven Stamkos z Tampy Bay Lightining je nejlépe boducíjím Kanaďanem na šampionátu a dokazuje, proč je považován za jednoho z nejlepších hokejistů na světě.

Stamkosova formace s Andrew Laddem a Claudem Girrouxem nastřílela soupeřům už devět branek. V uplynulé sezoně byl Stamkos s 57 body druhým mužem kanadského bodování a je dvojnásobním vítězem ceny Maurice Richarda pro nejlepšího střelce ligy. Více čtěte ZDE.

11:54
Češi hrají dobře v oslabení

Velkou zbraní Kanaďanů jsou přesilovky, Javorové listy z nich skórovaly na turnaji již šestkrát. Češi mají ale jednu z nejlepších bilancí hry v oslabení. Svěřenci trenéra Hadamczika inkasovali v početní nevýhodě jen dvakrát a drží si úspěšnost nad 88 procent. Nejlepší jsou v tomto ohledu Norové, kteří hráli v oslabení dvaadvacetkrát a inkasovali jedinou branku.

12:25
Hadamczik: Proti Kanadě nesmíme hrát otevřený hokej

Podle trenér Hadamczika musí hrát Češi lépe e vlastním pásmu. "Musíme zlepšit obranu v našem i středním pásmu," varuje před zápasem s Kanadou. "Čeká nás hodně silný soupeř, ale každý zápas bývá jiný," říká. "Proti nim nesmíme hrát otevřený hokej, to je v současnosti nemožné. Budeme hledat způsob, jak ten zápas zvládnout," dodal Hadamczik

12:48
Rusko se musí do konce turnaje obejít bez Rjasenského

Hokejisté Ruska se musejí ve zbytku mistrovství obejít bez obránce Jevgenije Rjasenského, který má zlomená žebra. Pětadvacetiletý zadák CSKA Moskva se zranil v pátečním utkání s Finskem a cestuje domů.

Rjasenskij si na letošním světovém šampionátu připsal v pěti zápasech jednu branku. Je jedním z 12 loňských mistrů světa z Helsinek, které kouč Zinetula Biljaletdinov zařadil i do současného výběru.

12:55
Zábrodský dostal pamětní dres, s výkony Čechů prý moc spokojený není

Jeden z nejlepších českých hokejistů historie Vladimír Zábrodský žije od 60. let minulého století ve Stockholmu. Přímo v hale Globen tak může sledovat snažení svých následovníků. "Tři zápasy jsem viděl v hledišti, další v televizi. S výkony českého týmu jsem zatím spokojen moc nebyl, ale bojuje o to, aby se dostal mezi nejlepší čtyři. A tam se může stát cokoli," řekl Zábrodský poté, co od zástupců hokejového svazu dostal na památku dres s číslem 90 a podpisy hráčů. Symbolicky mu jej předal nejmladší člen kádru Tomáš Hertl, který se stejným číslem nastupuje.

13:17
Voráček si zahraje proti parťákovi z Flyers

Zápas Česka s Kanadou bude také soubojem dvou spoluhráčů z Philadelphie Flyers Jakuba Voráčka a Clauda Girouxe. Oba jsou velcí kamarádi, v zápase ale půjde do tuhého. "Těším se na to," řekl portálu iSport.cz Giroux. Pětadvacetiletý Giroux na turnaji vstřelil dvě branky a přidal čtyři asistence. Voráček má bilanci téměř totožnou, ale vstřelil o jednu branku méně.

14:38
Další posila pro USA: T.J. Oshie ze St. Louis

Poslední volné místo na soupisce Spojených států zaplní útočník T.J. Oshie ze St. Louis. Do Helsinek přicestuje v pondělí, a trenér Sacco s ním tak počítá až na poslední úterní utkání skupiny proti Slovensku. Oshie letos v NHL vstřelil sedm branek a přidal třináct asistencí.

1999 Česko - Kanada 1:2 (Lillehammer)

1999 Česko - Kanada 6:4, 1:0 SN (Lillehammer)

Američané rychle vedou

První nedělní zápas se hraje ve Finsku, kde Spojené státy od úvodu rychle vedou nad Německem. Skóre otevřel útočník Nashvillu Bobby Butler.

15:24
Němci prohrávají už 0:2

Další americkou branku do německé sítě přidal Paul Stastny.

15:41
Kurzy na Kanadu klesají

Bookmakeři českému týmu v souboji s Kanadou příliš nevěří. Kurzy na vítězství Hadamczikovy družiny stouply u dvou největších tuzemských sázkových kanceláří na 4,2:1 u Fortuny, respektive na 4,6:1 u Tipsportu.

15:50
Češi nastoupí v bílém

Bílé dresy obléknou čeští hokejisté v duelu s Kanadou, který začne už za několik minut. Výběr javorových listů bude po ledě kroužit v červené barvě.

16:16
Utkání s Kanadou začalo

První buly vyhrál mladík Tomáš Hertl proti Ericu Staalovi z Caroliny.

16:23
Češi vstoupili do duelu aktivně

Žádné vyčkávání, česká reprezentace vstoupila do utkání s favorizovanou Kanadou aktivně a Hudler hned zaměstnal brankáře Smitha.

16:31
Kanaďané mají přesilovku

První početní výhodu v zápase mají Kanaďané díky faulu Voráčka proti gólmanu Smithovi.

16:33
Javorové listy vedou 1:0

Přesilovou hru zužitkoval Eric Staal, jehož nahození z pravého kruhu prošlo přes Wayna Simmondse až do Pavelcovy branky.

16:41
První přesilovka také pro Čechy

Stamkos dohrál Tomáše Hertla a jde si odsedět menší trest, Čechy čeká první přesilová hra.

16:44
Koukal vyrovnává na 1:1!

Početní převahu sice Češi nevyužili, ihned po ní se ale k dorážce Hanzalovy střely dostal Petr Koukal, jenž srovnal na 1:1!

16:47
Hertl měl obrovskou šanci

Slávistický mladík Tomáš Hertl jel sám na Smithe, toho ale nepřekonal. O sekundy později měl dobrou příležitost ještě Hudler, ale ani jeho pokus se neujal.

16:49
První třetina je za námi

Česká reprezentace v závěru úvodní třetiny jasně dominovala, gól se jí ale vstřelit nepodařilo. Na ukazateli skóre jsou tak zatím dvě jedničky.

17:05
Spojené státy vedou nad Německem 3:0

Třetí branku Američanů v duelu s Německem vstřelil Stephen Gionta.

17:05
Druhá třetina byla zahájena

Duel české reprezentace s Kanadou vstoupil do druhé třetiny.

17:15
Schenn dostává trest do konce utkání

Schenn si nevybíravě počíhal na Zbyňka Irgla a ostře ho narazil na mantinel. Kanaďan dostává trest do konce utkání.

17:19
Česká přesilovka končí

Češi však celých pět minut v početní výhodě hrát nebudou, Hanzal totiž dostává zbytečný trest za podražení.

17:21
Američané vyhráli 3:0

Hokejisté USA v helsinské skupině získali nad Německem povinné tři body za vítězství 3:0.

17:30
Oba celky pozorně brání

Šancí oproti první třetině výrazně ubylo, hra je navíc často rozkouskována tresty na obou stranách.

17:54
Třetí třetina začala

Češi vstoupili do třetí třetiny duelu s Kanadou.

17:59
Šance na obou stranách

Po dobré práci Hejdy pálil aktivní Hertl, brankáře ale nepřekonal. Na druhé straně se musel zaskvět i Ondřej Pavelec.

18:03
Kanada vede 2:1

Jeff Skinner se obtočil kolem Pavelcovy branky a zasunul kotouč za českého brankáře. Kanaďané vedou 2:1.

18:15
Český tlak se nekoná

Šest minut před koncem se místo tlaku budou Češi bránit. Obránce Nakládal totiž dostává dvě minuty za hrubost.

18:21
Další české oslabení

Češi sice Nakládalův trest ubránili, teď je ale čaká další hra ve čtyřech za sporný faul Šmída. Do konce třetí třetiny zbývají tři minuty.

18:27
Utkání skončilo, Kanada vyhrála 2:1

Čeští hokejisté ještě v závěru hráli bez brankáře, do větší šance se ale nedostali. Kanaďané tak vítězí 2:1.

19:15
V Helsinkách hrají Rusové se Slováky

Ve finské skupině začal duel mezi Ruskem a Slovenskem, které může hodně napovědět o tom, zda se Slováci dostanou do čtvrtfinále.

19:54
Slovensko drží remízu

Po úvodní třetině zápasu Ruska se Slovenskem je skóre nerozhodné 0:0.

20:11
Ve Finsku začala druhá třetina

Duel mezi Slovenskem a Ruskem se přehoupl do druhé dvacetiminutovky. Ve Stockholmu začne za pár minut utkání Norska se Švýcarskem, které může rozhodnout o českém osudu.

20:17
Radulov otevřel skóre

Velký tlak Rusů ukončil přesnou střelou Alexandr Radulov. Slováci prohrávají 0:1.

20:25
Švýcaři vedou!

Hokejisté Švýcarska zatím potvrzují svá slova o tom, že duel s Norskem nevypustí. Do vedení je po šesti minutách poslal povedenou dorážkou Simon Moser.

20:27
Kovalčuk zvyšuje ruský náskok

Slovensko prohrává po gólu Ilji Kovalčuka už 0:2.

20:39
Slováci snižují

Branko Radivojevič v závěru druhé třetiny ujel sám na Bryzgalova, jemuž nedal žádnou šanci. Slovensko tak snižuje na 1:2.

20:42
Švýcarsko vede 2:0!

Švýcaři zvyšují ve vlastním oslabení! Roman Josi doklepl do norské sítě vyraženou střelu Ambühla.

20:56
Ve Stockholmu je přestávka, ve Finsku se hraje

Stockholmský zápas Norska se Švýcarskem má za sebou úvodní dějství, naopak poslední třetina se hraje v Helsinkách mezi Slovenskem a Ruskem, které vede 2:1.

21:03
Rusové po šťastné trefě vedou o dva góly

Ruské vedení nad Slovenskem zvýšil na 3:1 Děnis Děnisov, jehož slabá střela od mantinelu propadla brankáři Janusovi mezi betony.

21:25
Rusko zvítězilo 3:1

Hokejisté Ruska vyhráli nad Slovenskem 3:1 a upevnili si tak třetí místo ve skupině. Naopak Slováci jsou čtvrtí jen o skóre před Německem a hlavně pouze o bod před Francií, kterou čekají ještě dva zápasy.

21:33
Norové už ztrácí tři branky

Povedenou přesilovkovou kombinaci zakončil střelou pod břevno Patrick von Gunten. Švýcaři vedou 3:0.

21:59
Norové snížili švýcarský náskok

V pětačytřicáté minutě svitla Norům naděje, když se v přesilové hře prosadil Tollefsen a snížil na 1:3. A sitauce se dramtizuje, protže rozhodčí vyloučili krátce po sobě dva Švýcary a Norové hrají pět proti třem.

22:22
Švýcarsko porazilo Norsko 3:1

Výhra švýcarského týmu vrátila osud českého týmu na šampionátu do českých rukou - k postupu do čtvrtfinále musí tým Aloise Hadamcika v úterý porazit Nory.