Kouzlo českého kouče slovenských hokejistů Vladimíra Vůjtka trvá a jeho tým, na jehož postup do čtvrtfinále světového šampionátu by ještě nedávno vsázel málokdo, přece jen udržel šanci na medaili.

Hokejisté Slovenska porazili na mistrovství světa tým USA 4:1 a ze čtvrtého místa základní skupiny v Helsinkách jdou dál. Mají tak šanci obhájit loňské stříbro. Po zaváhání USA může na první místo ve skupině před svými fanoušky v ochozech zaútočit finský celek, stačí mu k tomu získat dva body v utkání s Lotyšskem.

Do klíčového utkání vstoupili Slováci šťastně a po chybě amerického brankáře Bishopa už v 15. vteřině vedli. Gólman Tampy Bay zaváhal při rozehrávce za brankou, trefil brusle napadajícího Kopeckého a Radivojevič snadno doklepl puk do prázdné branky.

Slováci vzápětí sice nevyužili přesilovku při vyloučení Oshieho, ale ve čtvrté minutě překvapil Bishopa střelou z úhlu Bartek. Snížit mohl Bjugstad, ale minul. Američané se neprosadili ani při Jurčinově trestu a pak Staňa dvakrát vychytal Stapletona.

V druhé části v oslabení při Bližňákově vyloučení málem zvýšil Miklík. V polovině utkání ještě více uklidnil Vůjtkův tým obránce Vydarený, který v početní výhodě zužitkoval přihrávku Záborského. Vzápětí se hnali Slováci do další šance, ale Haščák pokazil přečíslení tří na jednoho nevydařenou přihrávkou.

Naději Američanů na obrat a útok na první místo v tabulce vykřesal 46 vteřin před koncem druhé části Kristo, který střelou z pravého kruhu sebral Staňovi čisté konto.

Poslední šanci na zvrat v zápase vzal Američanům při jejich power-play 84 vteřin před koncem gól osmnáctiletého Daňa. Pro nejmladšího hráče turnaje to byl první gól na šampionátu.

Slovensko – USA 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 1. Radivojevič (Kopecký), 4. Bartek (Šatan), 31. Vydarený (Záborský, Kukumberg), 59. Daňo (Šatan) - 40. Kristo (Carle). Rozhodčí: Olenin (Rus,), Rantala (Fin.) - Dědulja (Běl.), Käck (Švéd.). Vyloučení: 2:5, navíc C. Smith (USA) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 9262.

Slovensko: Staňa - Sekera, Mezei, Jurčina, Vydarený, Sersen, Mihálik, Švarný - Radivojevič, Surový, Kopecký - Miklík, Kukumberg, Záborský - Šatan, Ölvecký, Bartek (41. L. Hudáček) - Daňo, Bližňák, Haščák. Trenér: Vladimír Vůjtek.

USA: Bishop - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, Ch. Butler, McBain - C. Smith, P. Stastny, Moss - S. Gionta, Thompson, Carter - Oshie, Stapleton, Galchenyuk - Bjugstad, Palushaj, B. Butler - Kristo. Trenér: Joe Sacco.

Německo porazilo Francii

Hokejisté Německa vyhráli v prodloužení duel, který už nemohl významně ovlivnit skupinu v Helsinkách. Utkání rozhodl svou druhou trefou kapitán Christian Ehrhoff. Němci skončili ve skupině pátí, těsně za postupovými pozicemi do vyřazovacích bojů.

Vyrovnaný zápas rozhodl v čase 61:05 kolotoč za brankou francouzského gólmana Hueta po němž Marcel Goc, předložil ho Ehrhoffovi a ten jej zblízka poslal pod břevno.

Francie - Německo 2:3 v prodloužení (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 2. Desrosiers (Besch, Y. Treille), 35. Roussel - 18. Ehrhoff (Ullmann, Greilinger), 42. M. Wolf (Hördler), 62. Ehrhoff (M. Goc). Rozhodčí: Baluška (SR), Reiber (Švýc.) - Blümel (ČR), Morrison (USA). Vyloučení: 7:2, navíc Roussel (Francie) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 5062.

Francie: Huet - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch, Moisand - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Da Costa - Ritz, Raux, Bertrand. Trenér: Dave Henderson.

Německo: Zepp - Ankert, Ehrhoff, Baxmann, Hördler, N. Goc, M. Müller, Krueger - Rankel, M. Goc, Schütz - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Pietta - Greilinger. Trenér: Pat Cortina.

Finové vyhráli až v nastaveném čase

Finové porazili v posledním utkání základní skupiny v Helsinkách Lotyšsko v prodloužení a vyhráli skupinu a ve čtvrtfinále narazí na Slovensko.

Úvod patřil Finům, ale první gól dal soupeř. Vedení mu ale dlouho nevydrželo a když se v polovině zápasu dostali hráči pořádající země do vedení, zdálo se, že utkání žádné překvapení nepřinese. Jenže Finové doplatili na vlažnější přístup v 57. minutě, kdy padající Meija dokázal přihrávkou před brankoviště najít Jekimovse a ten i v tísni prostřelil gólmana Raantu.

V prodloužení si Lotyši zkusili půlminutovou přesilovku po trestech v krátkém sledu na obou stranách v závěru základní hrací doby. Sice neuspěli, ale Finy poté nadlouho uzamkli před Raantou a domácí se štěstím odolávali. Pak ovšem Savinainen posunul puk našlápnutému Pihlströmovi a ten zaskočil Gudlevskise.

Lotyšsko - Finsko 2:3 v prodloužení (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Meija (Džerinš, K. Jass), 57. Jekimovs (Meija, Dřerinš) - 10. Salminen (Korpikoski, Mäntylä), 31. Mikael Granlund (Salminen, Laakso), 64. Pihlström (Savinainen, Mäntylä). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Piechaczek - Hunnius (oba Něm.), Arm (Švýc.). Vyloučení: 8:4. Využití: 0:1. Diváci: 12.289.

Lotyšsko: Gudlevskis - K. Redlihs, Sotnieks, Kulda, Freibergs, Andersons, Saviels, M. Jass - Darzinš, Sprukts, Cipulis - Keninš, Girgensons, Indrašis - Džerinš, Meija, Jekimovs - K. Jass, Štals, Berzinš - Širokovs. Trenér: Ted Nolan.

Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Koskiranta - Savinainen, Mikael Granlund, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.

Švýcaři postupují z prvního místa

Hokejisté Švýcarska zdolali Bělorusko 4:1 a vyhráli základní skupinu ve Stockholmu o dva body před Kanadou. Svěřenci trenéra Seana Simpsona zůstávají jediným neporaženým celkem na turnaji a ve čtvrtfinále je čeká český celek.

Švýcaři se dostali do vedení v 73. vteřině utkání, když si po průniku Josiho při obranném zákroku srazil puk do vlastní branky Šinkevič. Vzápětí trefil ještě Seger tyč. V druhé třetině se Švýcaři nejdříve ubránili při Blindenbacherově trestu a po polovině utkání mohli zvýšit náskok. Bělinského ale nepřekonal Niederreiter a ve dvou šancích ani Walker.

Před druhou pauzou přišlo Švýcarsko o útočníka Suriho, jemuž spadl na koleno Černook. Ještě před odchodem do kabin byl blízko vyrovnání Kitarov, skórovat se ale podařilo až po 95 vteřinách závěrečné části Korvyšinovi, který dotlačil puk za Berrova záda.

Odpovědět mohl o chvíli později Niederreiter, ve 49. minutě ujel v oslabení Ambühl, ale po blafáku trefil jen beton běloruského gólmana. Švýcaři se dočkali v 51. minutě, kdy po Kitarovově vyloučení zavezl puk do útočného pásma Josi a Bieber po jeho přihrávce z levého kruhu překonal Bělinského.

Výsledek potvrdil dvěma góly Walker, který se nejdříve trefil šest minut před koncem a v čase 59:02 ještě při power-play Běloruska zamířil do prázdné branky.

Bělorusko – Švýcarsko 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 42. Korvyšin (Andrjuščenko, Šinkevič) - 2. Josi, 51. Bieber (Josi, Berra), 54. Walker (Bieber), 60. Walker. Rozhodčí: Fraňo (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Valach (SR), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 2206.

Bělorusko: Bělinskij - Kaznaděj, Černook, Graborenko, Jeronov, Šinkevič, Goroško - Kulakov, Kolcov, Kitarov - Ugarov, Meleško, Stas - Andrjuščenko, Kovyršin, Gavrus - Demkov, Stefanovič, Kislyj - Solomonov. Trenér: Andrej Skabelka.

Švýcarsko: Berra - Seger, Vauclair, Josi, Von Gunten, Blindenbacher, Furrer, Diaz, Blum - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Gardner, Suri, Ambühl - Bodenmann, Cunti, Hollenstein - Walker, Bieber, Traschler. Trenér: Sean Simpson.

Základní část šampionátu skončila ve Stockholmu výhrou švédské reprezentace s Dánskem. Ve městě, kde také turnaj vyvrcholí, sice Švédové prohrávali s Dány 1:2, ale během necelých dvou minut v úvodu závěrečné třetiny výsledek otočili a potom ještě dokázali přidat jeden na vrch.

Výsledek už ale nemohl nic změnit na tom, že Švédové jdou do čtvrtfinále ze třetího místa ve skupině a o semifinále se střetnou s celkem Kanady. Dánové skončili ve skupině šestí.

Dánsko - Švédsko 2:4 (1:0, 1:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 8. Madsen (Starkov), 37. Starkov (Madsen, Green) - 25. D. Sedin (L. Eriksson, H. Sedin), 41. H. Sedin (L. Eriksson, D. Sedin), 42. Thörnberg (Lindberg, Pettersson), 51. Thörnberg (Pettersson, Edler). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Zalaski - Carlson (oba Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 4:3, navíc Danielsson (Švédsko) 10 min. Bez využití. Diváci: 11.568.

Dánsko: Galbraith - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker - N. Jensen, Jakobsen, Mikkel Boedker - Green, K. Staal, Hardt - Storm, Björkstrand, Madsen - Dresler, Poulsen, Starkov - J. Jensen. Trenér: Per Bäckman.

Švédsko: Markström - Granberg, Edler, E. Gustafsson, Tallinder, Fransson, S. Kronwall, Fälth - D. Sedin, H. Sedin, L. Eriksson - S. Hjalmarsson, Persson, Landeskog - Danielsson, Lindberg, Thörnberg - Pettersson, Lundqvist, Järnkrok - Jämtin. Trenér: Pär Marts.

Další program šampionátu

Čtvrtek 16. května

12:00 čtvrtfinále: Rusko - USA (Helsinky),

14:45 čtvrtfinále: Švýcarsko - Česko (Stockholm),

17:30 čtvrtfinále: Finsko - Slovensko (Helsinky),

20:15 čtvrtfinále: Kanada - Švédsko (Stockholm).

Sobota 18. května (Stockholm):

15:00 semifinále: vítěz Finsko/Slovensko - vítěz Kanada/Švédsko nebo vítěz Švýcarsko/ČR - vítěz Rusko/USA,

19:00 semifinále: vítěz Finsko/Slovensko - vítěz Kanada/Švédsko nebo vítěz Švýcarsko/ČR - vítěz Rusko/USA.