Místo přípravy na finskou reprezentaci rychle do Prahy na střídačku hokejistů Lva. Tak vypadá horká současnost finského trenéra Kariho Jalonena. Bývalý útočník se zkušenostmi z NHL přebírá mužstvo od Václava Sýkory, který však u týmu zůstává jako asistent. Nový kouč ve středu sledoval zápas Lva s Nižněkamskem a večer se s vedením pražského klubu dohodl na podmínkách spolupráce. Ve čtvrtek poprvé vedl trénink Lva.

"Miluji hokej. Příští sezonu převezmu finskou reprezentaci, takže jsem měl v plánu se tento rok na to připravovat. Myslím ale, že tohle je lepší," řekl Jalonen novinářům po první přípravě. "Je to pro mě velká příležitost, jak se na to připravit. Vím, že je tady dobrý tým a řada dobrých hráčů. Máme šanci něco velkého vyhrát," řekl.

Změnu na trenérském postu řešil klub posledních pár dní. Pod koučem Sýkorou byl úspěšný, proto se možná fanoušci jeho odvolání podivují. "Václav Sýkora se obrátil na vedení klubu s žádostí o uvolnění z pozice hlavního trenéra, k čemuž ho vedou rodinné důvody," uvedl sportovní ředitel Lva Rašid Chabibulin na klubovém webu.

Jalonen v předešlých dvou sezonách vedl Torpedo Nižnij Novgorod, takže Kontinentální liga pro něj není neznámá. O současném kádru Lva ale moc informací neměl. "Viděl jsem poslední zápas a koukal jsem i na internet," uvedl kouč, který v minulosti vedl také TPS Turku, úspěšný Kärpät Oulu nebo tradiční baštu IFK Helsinky.

S trenérem Sýkorou, který mu bude dělat asistenta, se Jalonen zná ze společného působení ve finském Lukko Rauma. Sýkora v sezoně 1993/94 tým vedl, Jalonen tehdy na ledě střílel branky. Teď se bude snažit navázat na práci svého učitele u pražských Lvů. "Samozřejmě že něco svého budu chtít přinést. Musíme se ale soustředit na zápasy, které nás čekají. Mezi nimi ale nějaký čas bude," uvedl Jalonen.

Ve Lvu povede i početnou skupinu krajanů ze severské země lesů a jezer. Při letní přestavbě kádru Pražané angažovali brankáře Petriho Vehanena a Atteho Engrena, obránce Topiho Jaakolu a útočníka Nika Kapanena. Už v závěru předešlé sezony do Lva přišel bek Mikko Mäenpää. Žádnou protekci u něj ale prý mít nebudou. "Kdo bude klíčovým hráčem? Nikdo. Potřebujeme všechny," podotkl.

Trenérskou změnu oznámilo vedení klubu ve čtvrtek. Náhradu za hlavního kouče Sýkoru hledal Lev již několik dní. Jalonen se o možnosti převzít tým dozvěděl v neděli a na spolupráci se těší. "Jsem rád, že zde zůstává jako můj asistent. Má zkušenosti a odvedl tady dobrou práci. Budeme pracovat spolu," dodal Jalonen, jehož druhým asistentem bude kanadský Ital Ivano Zanatta.

Související